AMD işlemcilerin aşırı ısınma sorunları

Gerek

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar şimdi buradaki hatanız sanırım şu( bu günlerde özellikle yazla beraber işlemcileriniz çok ısınıyor sanırım bayağı bir konu açılmış) benim işe yaradığını gördüğüm 2 seçenek var:
1. eğer alabiliyorsanız güçlü bir kule tipi soğutma alın veya bütçeniz yetiyorsa sıvı soğutma.
Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken şeyler var örneğin kasanızın radyatöre uygun bir alana sahip olması gerekmekte, kule tipi alacaklar için ise bazen o fanlar kasanın hava akışını kötü yönde etkileyip kullanıcıları daha da pişman edebilir bu gibi konulara dikkat etmenizi öneririm; kasanızın içine sığmalı ver hava akışını engellememeli.
2. (AMD işlemciler için önerim) öncelikle şunu bilmelisiniz ki siz kapatmadığınız sürece CPB sürekli açıktır yani işlemci gerek duyduğu yerlerde daha fazla güç çekerek otomatik olarak GHz'ini arttırabilir bu da aşırı ısınmalara sebep olur.(Genelde güçlü soğutucu kullananlar bunu hissetmez ancak stok kullanan arkadaşlar için anlatıyorum zaten) bunu kendimde test etmiş olarak şunu söyleyeyim stok soğutucu ile Ryzen 3 3300X kullanıyorum ve CPB açınca işlemci sıcaklığı sürekli 65-85 arası oynarken -ki genelde 70 üstü olmakta- CPB'yi kapattığımda 55 dereceye sabitlendi resmen işlemci, bende bunu test etmek istedim ve özellikle işlemci ağırlıklı oyunlarda işlemcinin en fazla 57- 58 derece olduğunu gördüm bu arada şu an yaz olduğunu da unutmamak gerek kışın bu sıcaklık değerleri iyice azalacaktır. Yani genelde 55-50 derece arası değişiyor işlemcim, buradan da anladığımız üzere CPB aslında otomatik olarak yapılan bir çeşit overclock gibi; düzgün soğutmayla çok işe yarayabilir çünkü manuel değil.
(Yani siz işlemciyi 4.5GHz'e ayarlarsanız mesela sürekli zorlanacaktır işlemci ancak CPB sayesinde gerektiği yerde gereken miktarda arttığı kapasite için işlemciniz fazla yorulmadan ve ısınmadan işini yapacaktır)yine de şunu belirteyim 3.8GHz bana şu an cidden yetiyor o yüzden gerek duyduğum bir şey de değil.

Söylediklerimi yaparsanız memnun kalacağınız düşünüyorum :D.

Kasa içi havalandırma iyiyse, fanlarınız yeterli seviyede ve doğru yerleştirilmiş ise, kule tipi bir soğutucuyla, şu sıcak yaz günlerinde dahi, sisteminiz serin kalacaktır. 2 dk önce görmüş olduğum sistem sıcaklığım. CBP kapalı.

system temp..jpg

Aman aman, linç edecekler başlıktan dolayı. Drğiştir onu.

Güzel bir rehber ama konu başlığı biraz AMD'yi kötüler gibi olmuş.

Başlığı değiştir linç yersin vallahi. :D faydalı konu bu arada.

Hocam şimdi düşündüm haklı gibisiniz ancak konuyu sadece başlığa göre yorumlarlarsa yazıklar olsun :D ben de AMD kulanıyorum. Ve CPB'nin ısındırması bir gerçek Intel'de de var zaten (Turbo Boost)

R5 2600'üm stok fan ile yükte 60 dereceyi geçmiyor :D ?

CPB kapatmak işlemciyi öldüren bir işlem. Yapılmasını tavsiye etmiyorum eğer soğutucu alacak bütçe yoksa.

1. CPB kapatmak işlemciyi öldürmez aşırı ısınma öldürür hatta sistemi bile öldürebilir eğer işlemciniz 10 gün sonra yanarsa bunu söyleyebileceğinizi düşünmüyorum. 2. sizin işlemciniz de olmaması bunun olduğu gerçeğini ne yazık ki değiştirmez. :D. Hatta bana göre Turbo Boost (ismi buydu sanırım:D) daha kötü bir düzenek. Çünkü max GHz e direk sabitliyor sanırım. Yanlışım varsa düzeltin.

Yeni konular

Geri
Yukarı