Rehber AMD kartlara göre sürücü tavsiyesi

Not: WHQL sürücü sürümüne kadar olan bu liste her daim güncel olacaktır.

22.10.1;

Sorunlu kartlar;
  • RX 6000 serisi
  • RX 570
22.9.2;

Sorunlu kartlar;
  • RX 6000 serisi
  • RX 570
22.9.1;

Sorunlu kartlar;
  • RX 6000 serisi
  • RX 570
22.8.2;

Sorunlu kartlar;
  • RX 6900 XT
  • RX 6800 XT
  • RX 570
  • RX 6700 XT
22.8.1;

Sorunlu kartlar;
  • RX 6900 XT
  • RX 6950 XT
  • RX 6800 XT
  • RX 6600
  • RX 570
22.7.1;

Sorunlu kartlar;
  • RX 6900 XT
  • RX 6800 XT
  • RX 6700 XT
  • RX 570
22.6.1;

Sorunlu kartlar;
  • RX 6900 XT
  • RX 6800
  • RX 6700 XT
  • RX 570
22.5.2;

Sorunlu kartlar;
  • RX 6900 XT
  • RX 570
  • RX 6700 XT
22.5.1 WHQL;

Sorunlu kartlar;
  • RX 6900 XT
  • RX 570
  • RX 6700 XT

Son düzenleyen: Moderatör:
Asus Dual 6700XT OC kullanıyorum. Ekran sürekli "Flickering" yapıyor özellikle masaüstünde şuan buraya yazarken ya da internette gezerken, oyun oynarken ya da video izlerken sorun yok. Son 3 gündür 3 kez bilgisayar donuyor durduk yere her an olabiliyor, 20-25sn pc kilitleniyor, kendine gelmesini bekliyorum. GTX 1080 kullanmış biri olarak gerçekten AMD sorunları çokmuş..

Yama notlarını galiba yanlış anlamışsınız. "such as" ifadesi sadece örnek vermek için kullanıyor.
  • Oculus dashboard menu and rendered controllers may appear bouncing/wobbly on Oculus Quest 2 with some AMD Graphics products such as the radeon™ RX 6800 XT Graphics.
Mesela 22.10.1'de ki bu sorun neredeyse bütün AMD kartlarında geçerli, 6800 XT'ye özel bir sorun değil.
Muhtemelen test ettikleri ekran kartını yazıyorlar.

• Chromium-based browsers may Experience video stuttering on extended monitors with mixed Refresh rates using radeon™ RX 6000 series gpus.
Örneğin bu sorun 5000 serisi kartlarda da oluyor.

Konuda yanlış olan kısım tam olarak bu. Karttan karta değişen spesifik problemler dışında belirtilmeyen problemler yaşanabiliyor. Örneğin kullandığım 5500 XT 22.8.1 sürümğnde problemler yaşıyor ancak bu özellikle belirtilmemiş.

Asus Dual 6700XT OC kullanıyorum. Ekran sürekli "Flickering" yapıyor özellikle masaüstünde şuan buraya yazarken ya da internette gezerken, oyun oynarken ya da video izlerken sorun yok. Son 3 gündür 3 kez bilgisayar donuyor durduk yere her an olabiliyor, 20-25sn pc kilitleniyor, kendine gelmesini bekliyorum. GTX 1080 kullanmış biri olarak gerçekten AMD sorunları çokmuş..
Bu bilgiler ışığında, yardımcı olabilirseniz bana çok sevineceğim :D Gerçekten çok can sıkıcı durumlar, 20K'ya teker teker sistem toplayıp, bu problemleri yaşıyor olmak insanı fazlasıyla üzüyor.. Hangi sürüm en mantıklısı bu lanet kart için.

Bu bilgiler ışığında, yardımcı olabilirseniz bana çok sevineceğim :D Gerçekten çok can sıkıcı durumlar, 20K'ya teker teker sistem toplayıp, bu problemleri yaşıyor olmak insanı fazlasıyla üzüyor.. Hangi sürüm en mantıklısı bu lanet kart için.
22.8.1 görünüyor en son.

Üzülerek söylüyorum ki asıl sorunlu olan, yanlış olan bu konu olmuş, sanırım AMD'nin yazdığı sorun listesini pek okumamış ya da anlamamışsınız. İnsanlara yardımdan çok zarar veriyorsunuz burada.

Bahsettiğiniz son versiyon olan 22.10.1'de geçen sorunlar şunlar:
  • AMD GPU'larda Oculus Quest 2'nin menüleri ve kontrol arayüzü titrek görünebilir.
  • Radeon 570'de oyun kapatıldıktan sonra istatistiklerde GPU kullanımı %100'de takılı kalmış görünebilir. Gerçekte takılı kalmıyor, sadece istatistiklerde. 570'in her sürücüde sorunlu olmanıza neden olan büyük sorun bu.
  • RX 6000 serisinde farklı tazeleme hızlarına sahip farklı monitörler kullanıyorsanız Chromium tarayıcılarla vidyo izlerken takılmalar olabilir. Bu şekilde açıklamazsınız farklı tazeleme hızlarında farklı monitörler kullanmayanlar da güncellemeyecek.
Bahsedilen burada yazmadığım 3 RX 6000 sorunun ise 22.10.2 versiyonu ile düzeltileceği yazıyor. Ama tüm sürücülerde RX 6000 sorunlu diye RX 6000 kartlardan daha eski bir sürücü yükleyemezsiniz, kart çalışmaz sadece bu durumda. Aksine yeni sürücüleri takip edip, özel olarak yeni çıkmış ve sizi etkiyen bir sorun olmadığı sürece güncellemeniz gerekli.

Bu şekilde bu sürücü RX 6000 ile sorunlu diyerek herhangi bir yardımda bulunmuyorsunuz. Ayrıca 22.5.1 gibi örneğin daha eski bir sürü kullanarak bu sorunları çözmüş olmayacaksanız, sadece sorunların daha tam anlaşılmadığı bir sürücü kullanıyor olacaksınız.

Ya AMD'nin Allah belasını versin hocam ne diyeyim? Bu sürücüleri bir ayarlayamadılar. Nvidia'da böyle göze batan bir sorun olmuyordu. RTX 3060 Ti keşke satmasaydım.

Arkadaşlar kusura bakmayın konuyu hortlatıyorum. GIGABYTE Aorus RX570 4GB'a sahibim. Hangi sürücüyü önerirsiniz?

Son çıkan sürücüyü. Özel olarak sorun çıkarmadığı sürece (ki çıkarırsa da sadece WHQL'ye dönmeniz yeterli olacaktır) son sürücüyü yükleyin. Mesela AMD son iki-üç sürücüdür OpenGL performansını çok düzeltti, özellikle yuzu ile aşırı fark oluyor, eski sürücü yüklerseniz böyle şeyleri kaçırırsınız.

Her kart için daha eski bir ideal sürücü olduğu rivayet sadece, yok öyle bir şey. Yeni sürücülerde WHQL değillerse bug olabiliyor, ama bu genelde bir sonrakinde düzeldiği gibi böyle bir durum çıktığında ya bir önceki sürücüye ya da WHQL'ye dönüyor insanlar. 2 yıl kadar önce mesela Adrenaline %5 civarı CPU harcıyordu sürekli bir son sürümde, sonrakinde düzelmişti. Yeni sürüm çıkana kadar bir öncekine ya da garanti olsun diye WHQL'ye dönmüştü insanlar sadece.

Sözün özü, desteklenen son sürümü yükle.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı