AMD mi Intel mi?

1603631125212.png

Yani doğru düşünürsek şuan birbirlerine çok yakın olan modeller var ama bizim ülkemizde fiyat olayı girdiği için Anakart ve Ram Mhz'i bakımından Amd bir tık önde olabilir ama yer yer daha önde olan modelleri bulunuyor İntel'in.

Abi yapmayın allah aşkına yıl olmuş 2020 biz hala neyi tartışıyoruz? Her bütçeye göre her modele göre değişkenlik göstereceği gibi günümüzdeki fiyatlarla en iyisi intel gözüküyor. Geçmişte amd uygun fiyatlı olduğu için tercih edilebilir olabiliyordu. Ancak artık o iş değişti. Herzaman performans zaten Intel de idi artık fiyatta eşitlendiğine göre tercih tamamıyla Intel den yana olmalı.

AMD işlemciler zaten çoklu çekirdek performansında önde idi. Yeni nesil işlemciler ile birlikte tekli çekirdek performansında da İntel'in en güçlü modellerini geçtiler. Hem de açık ara fark ile. Artık İntel'in pek bir avantajı olduğunu düşünmüyorum. Linç yemeye de hazırım.

AMD işlemciler zaten çoklu çekirdek performansında önde idi. Yeni nesil işlemciler ile birlikte tekli çekirdek performansında da İntel'in en güçlü modellerini geçtiler. Hem de açık ara fark ile. Artık İntel'in pek bir avantajı olduğunu düşünmüyorum. Linç yemeye de hazırım.
5000 serisinden bahsediyorsanız elbette haklısınız. Fakat 3000 serisi, 10. nesil Intel işlemcilerin hayli gerisinde oyun performansı olarak. Mimari farkından kaynaklı durumlar.

AMD işlemcilere bir türlü ısınamadım. Mesele teknik farkları yada hangisi daha iyi daha kötü meselesi değil. Isınamadım. Almayı çok düşündüm ama vazgeçtim. i5 10400F kullanıyorum çok memnunum.

Intel bana göre bitti artık AMD tekli çekirdekte de çoklu çekirdekte de Intel'i bitirdi. Watt farkından bahsetmeme veya stok fan kalitesinden bahsetmeme gerek bile yok sanırım. AMD böyle ufak tefek şeylere bile önem veriyor ki bunlar ufak şeyler değil aslında. Ayrıyeten AMD 7 nm de geziyor hatta Zen 4 mimarisi ile 5 nm ye geçecek. Intel hala 14 nm de takılsın. Ama şöyle bir şey var AMD’nin geçemeyeceği tek bir marka var. O da ekran kartı piyasasında NVIDIA’yı asla geçemez.

Yeni konular

Geri
Yukarı