AMD Radeon "Piksel Biçimi" değişmiyor

Makaleler
25
Arkadaşlar selamlar, normalde 60 Hz'de YCbCr 4:4:4 formatını kullanıyordum. Ancak şimdi ne yaparsam yapayım RGB modundan çıkamıyorum. YCbCr'yi seçiyorum, ekran gidip geliyor ancak yine RGB'de kalıyor, ama 59 Hz'ye aldığım zaman istediğim şekilde geçiş yapabiliyorum ama 60 Hz'de buna izin vermiyor. Bu AMD'nin sorunu mu? Yoksa kullandığım ekran ile alakalı mı?
415079

Bu forumda sanırsam bir tek benim konularıma cevap verilmiyor, ben bunu keşfettim bugün.

Son düzenleyen: Moderatör:
Nasıl çözdünüz? @Emir M.

Valla hatırlamıyorum ama ben o zaman televizyon kullanıyordum, onunla alakalı olsa gerek. Şimdi monitöre geçtim ve ekran kartını hatta komple sistemi değiştim. Olması gerektiği gibi çalışıyor. Televizyonda RGB olarak kullanınca renkler aşırı canlı geliyor ve karanlıklarda ekran acayip kararıyordu, bu yüzden YCbCr 4:4:4 modunu kullanıp biraz daha parlaklık katmasını sağlıyordum. Şimdi ise monitöre geçtim ve gerek kalmadı.

Konuyu hortlatmak gibi olmasın ama ben bu olayın ya sürücü sürümü ile ya da kablo ile alakalı olduğunu düşünüyorum.
20.9.2'ye geçtiğimde tazeleme oranı fark etmeksizin YCbCr kullanabiliyorum.
Sürücü ile alakalı değil ise kablo türü ile alakalı HDMI yerine DisplayPort'a geçtiğimden de çözülmüş olabilir. Dediğim gibi sorunu çözemeyen bir arkadaş var ise DisplayPort'a geçsin ya da sürcülerini güncellesin.
Ekran görüntüsü 2020-10-22 195832.png

Geri
Yukarı