AMD Ryzen 2600 ve RX 5500 XT FPS Sorunu

deadthecorpse

Femtopat
Merhabalar yeni bir toplama PC almıştım. Özellikleri şöyle:

AMD Ryzen 5 2600 3.4GHz 19MB MPK AM4 İşlemci.

ASUS Prime B450M-A/CSM AM4 DDR4 4400MHz mATX Anakart.

2 Adet × Adata XPG Gammix D30 8 GB DDR4 RAM.

ASUS Dual RX 5500 XT 4 GB GDDR6 128Bit Ekran Kartı.

Adata SU630 480GB 520MB-450MB/s SATA3 SSD Disk.

Bir de Philips'in 75Hz monitörü var.

Ekran kartı driverlarını güncelledim, işlemci için ekstradan driver bulunmuyormuş konulara baktığım kadarıyla. Ama oyunlarda microstutter yaşamaktayım. Ayrıca mesela Dying Light oynarken V-Sync ile 75 stabil FPS alırken bazen bir anda 58'e düşebiliyor ve kendini hissettiriyor bu. GTA 5'te de aynı sorunu yaşamaktayım. Hele Online modunda sürekli olarak drop geliyor ve o stabil sayıyı yakalayamıyorum. Bilgisayar yeni olduğu için aklımda olan birkaç şeyi yaptım, güç modunu yüksek performansa falan aldım mesela. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Büyük ihtimalle kaçırdığım bir şeyler varmış gibi. AMD'nin kontrol ayarlarına dokunmadım, belki bundan olabilir veya bu konuda da yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD Chipset Driver'i indirip kurabilirsin. 5500 XT için 20.9.1 veya 20.10.1 sürücüsünü kullanıyor olman yeterli. Bende şu anda bu tarz sorunlar mevcut değil. Ayrıca her ihtimale karşı BIOS güncellemesi yapmanı da öneririm. 5500 XT kullanıyorum ve AMD'nin kontrol ayarlarını olduğu gibi bırakıyorum.

Bu FPS düşmelerinde ekran kartı yüzden ne durumda? Bu oyunlarla ilgili bir kaç konu aradım da sık yaşanan bir durum olabilir. Herhangi bir tek kişilik oyunda bu düşmeler yaşanıyor mu?

Şu an için CS:GO GTA 5 ve Dying Light'ta deneyebildim sadece. Yeni aldığım için şimdilik bu 3'ünü indirdim. GTA 5 ve Dying Light söz ettiğim gibi. CS:GO'da herhangi bir problem yok. BIOS güncellemesini ise araştıracağım. Umarım çözer bu durumu, neden ortaya çıktığını gerçekten merak ediyorum. Ayrıca oyun modunu kapatıp denedim, her şey daha da felaket oldu. Şimdi açık kullanıyorum. Bu arada 20.10.1 imiş driverım.
AMD chipset Driver'i indirip kurabilirsin. 5500 XT için 20.9.1 veya 20.10.1 sürücüsünü kullanıyor olman yeterli. Bende şu anda bu tarz sorunlar mevcut değil. Ayrıca her ihtimale karşı BIOS güncellemesi yapmanı da öneririm. 5500 XT kullanıyorum ve AMD'nin kontrol ayarlarını olduğu gibi bırakıyorum.

Bu FPS düşmelerinde ekran kartı yüzden ne durumda? Bu oyunlarla ilgili birkaç konu aradım da sık yaşanan bir durum olabilir. Herhangi bir tek kişilik oyunda bu düşmeler yaşanıyor mu?

Bu arada chipset driver nedir bilmiyorum. Nasıl indirebilirim?

Şu an için CS:GO GTA 5 ve Dying Light'ta deneyebildim sadece. Yeni aldığım için şimdilik bu 3'ünü indirdim. GTA 5 ve Dying Light söz ettiğim gibi. CS:GO'da herhangi bir problem yok. BIOS güncellemesini ise araştıracağım. Umarım çözer bu durumu, neden ortaya çıktığını gerçekten merak ediyorum. Ayrıca oyun modunu kapatıp denedim, her şey daha da felaket oldu. Şimdi açık kullanıyorum. Bu arada 20.10.1 imiş driverım.

Bu arada chipset driver nedir bilmiyorum. Nasıl indirebilirim?

GTA V ve Dying Light için de bir Google araması yapmanı öneririm. Bu oyunlarda FPS düşmesiyle alakalı çok konu açılmış, belki faydalı bir bilgi bulursun. CS:GO'da düşme yoksa genel bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

GTA V ve Dying Light için de bir Google araması yapmanı öneririm. Bu oyunlarda FPS düşmesiyle alakalı çok konu açılmış, belki faydalı bir bilgi bulursun. CS:GO'da düşme yoksa genel bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

Bahsettiğiniz linki kurarken daha yeni bir sürüm zaten var dedi. Şu an araştırma yaptığım kadarıyla BIOS sürümünün bir üstü varmış. Onu güncellemeye çalışacağım. Çok teşekkür ederim.

Geri
Yukarı