AMD Ryzen 2600 Yükseltme Sonrası Yaşanan Sorunlar

TLPA

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Zonguldak
Daha fazla  
Herkese merhabalar. Yaklaşık 1 yıldır kullanmış olduğum sistemime APU 'dan kurtulup gerçek bir CPU almak istedim. Daha öncesine kadar AMD Ryzen 2400G kullanıyordum, bu işlemciyi kullanırken 1 yıl boyunca sadece 1 kez mavi ekran yedim. Onda da kasamın fanlarının hızı kontrolcü ile sağlanıyordu, fanı açmayı unutmuşum oyuna dalmışım. Sanırım APU VRAM olarak da RAM 'leri kullandığı için RAM'ler üzerinde ekstra yük oluşturuyordu buda ısınmaya sebep oluyordu. O mavi ekranın ne olduğunu bile unuttum.

Her neyse bayramdan 2 hafta önce çarşamba günü eski işlemcimi satıp yeni işlemcimi satın aldım. Yeni işlemcimin düzgünce montajını yapıp makineye taktım. Taktığımda birazdan bahsedeceğim sorunları yaşadım ve bilgisayarıma format atıp bios güncellemesi yaptım. Fakat işlemcimden kaynaklandığını düşündüğüm sorunlar meydana gelmeye devam etti, çünkü işlemci değişmeden önce sistemde hiçbir sorunum yoktu. CPU 'nun 3.4 GHz civarında dolaşması(Boost frekansına hiç çıkmıyordu), garip garip bir sürü mavi ekranlar, oyunlarda anlık birkaç saniyeliğine FPS droplanmaları, oyunların ve sürücü yazılımlarının oyunun ortasında pat diye çökmesi veya aynı şekilde mavi ekran vermesi gibi sorunlar vardı.

Ben de bayramdan önceki pazartesi günü işlemciyi aldığım yer ile iletişime geçip işlemciyi kendilerine sorunlu olduğunu iddia ederek gönderdim. Sıfırdan sistem toplamadım sonuçta, 1 yıldır kullandığım bir sistem. Bütün parçalarım saat gibi çalışıyordu, başta yazdığım mavi ekranın dışında 1 yıl boyunca hiç mavi ekran yememiştim. Sonrasında o hafta geçti ardından 9 günlük bayram tatilimiz de araya girince ben bilgisayarı kullanamadım. Bu hafta çarşamba günü anca yardımcı olabildiler. Önceki işlemcimde sorun olduğunu ve değişim olacağını isterseler para iadesi yapabileceklerini söylediler. Ben para iadesi bile alsam farklı bir işlemci almayacağım için değişim istedim ve bana yeni bir işlemci gönderdiler.

Perşembe günü yeni işlemcimi montajladım, sorun olmayacağını umuyordum. Sistemi açtım maşallah saat gibi çalışıyordu, frekans 3.850 MHZ'e sabitlenmişti(Bunu da anlayamadım neden inmiyor, ama 3.9 yapıyor kendini) inşallah sorun olmaz diyordum. Perşembe günleri Forza Horizon 4'de sezon değişiyor bende geçen haftanın sezonundaki arabaları almak için biraz takılayım dedim. Oyuna girdim bir süre oynadım hiçbir sorun olmadı derken oyun kapandı. Bu oyunun böyle kronik sorunu olduğunu biliyordum tekrar açtım fakat sorun tekrarlayınca oyunun güncellemesi yüzünden iyice sapıttığını düşündüm. Çünkü daha önce yaşamış olduğum şeylerdi. Hemen format attım ve dün akşam oyunlarımı indirmeye koydum. Halan daha bir sorun olduğunu düşünmüyordum. GTA V indi ve biraz takılayım bakalım sorun olacak mı dedim. 1-2 Dakika bile olmamıştır, GTA V çöktü ve peşinden birkaç saniye geçti bilgisayar mavi ekran verdi. Dedim sıkıntı tekrar devam ediyor. Bu kadar beklemişim ve moralim yerlerde.

Sonra bilgisayarı açayım dedim çok ilginç bir biçimde bilgisayarı açtığımda bilgisayar beni sürekli BIOS 'a yönlendirmeye başladı. Birkaç dakika sonra neden böyle oldu diye düşünürken boot kısmında SSD'min bulunmadığını fark ettim. PC SSD'yi görüyordu, fakat boot olmuyordu. BIOS güncellemesi yaptığımız yerden SSD'nin içindeki dosyalara baktım. Dosyalar yerli yerinde duruyordu ama bir türlü boot olmuyordu sistem. Sonrasında yapacak bir şey yok deyip tekrardan format attım. Bu esnada 2 diski de komple biçimlendirdim. Ardından bütün programları vs. kurdum(MSI Gaming APP hariç, çünkü bu program 1903'e geçtiğimden beri her seferinde hata veriyor) akşam takılırım diye CS:GO 'yu indirmeye koydum. CS:GO akşam eve geldiğimde hazır ve inmişti. Arkadaşlarım ile birkaç el rekabetçi oynadık hiçbir sorun olmadı. Belki BIOS 'u güncellerken bir sorun olmuştur diye aynı BIOS 'u tekrardan indirip flashladım. Bu sabah GTA V inmişti, girdim 15 dakika kadar oynadım hiçbir sorun olmadı. Sonra arkadaşlar tekrardan CS:GO oynamaya çağırdı. İlk ellerde hiç sorun yoktu fakat sonlara doğru durduk yere oyunum çöktü, girdim tekrar çöktü 3-5 kez bu şekilde oyunla cebelleştim. Bu esnada 1 adet mavi ekran da yedim. Burada yediğim mavi ekranı tam hatırlamıyorum, fotoğraflarımın arasında var. Araştırdım ve internetten şöyle bir bilgiye ulaştım " SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION (win32kbase.sys) bir BSOD (Ölümün Mavi Ekranı) olarak da bilinen Mavi Ekranla birlikte gelen bir hatadır ve bilgisayarınızı kapatarak genellikle kaydedilmemiş herhangi bir işi kaybetmenize neden olur. Bazı kullanıcılar bu hatanın oyun oynarken göründüğünü fark etmişlerdir, bu da sistemlerinin ağır yük altında olduğu anlamına gelir. " CS:GO Ağır oyun muydu? İşlemci kullanımı %20-%30'u zor buluyor.(Üçlü ara bellekleme açık) Aynı sayfada başka birisi, başka bir donanım için belleklerin son frekansta çalışmasından kaynaklandığını, normal frekansa düşürdüğünde sorun yaşamadığını belirtmiş, bunu dikkate aldım.

Şu anda belleklerimi 2400 MHZ'e alıp tekrardan birkaç el rekabetçi girdik hiçbir sıkıntı olmadı. Şimdi dışarıya çıkacağım ve akşam başka oyunlarda deneyeceğim. Bakalım sorun olacak mı göreceğiz(güncellemeleri yorum olarak aktaracağım), her ne kadar düzgün çalışsa bile 3200 MHz olarak satın aldığım bellekleri 2400 MHZ'de kullanmak kabul edilebilir bir şey değil. Pazartesi günü işlemciyi satın aldığım yerle tekrardan iletişime geçip durumu anlatacağım. 2. Kez aynı işlemcinin bozuk olacağını düşünmüyorum ama şans mı şans tabi. Şimdiye kadar almış olduğum bütün mavi ekranları ekte paylaşıyor olacağım, bir şey çıkartabilir iseniz yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Pazartesi günü RAM''leri (unutmadan söyleyeyim Memtest ile belleklerimi 2 saat boyunca test ettim, bellekler testleri geçti.) CPU' yu, Anakart 'ı servislerine kontrol amaçlı göndermeyi düşünüyorum. Ama hala aklım almıyor saat gibi çalışan sistem yani... Yazı uzun oldu farkındayım, en ince detayına kadar yazmak istedim. Bu konuda sizlerden özür diler, yardımlarınız için teşekkür ederim.

Belleklerin Memtest sonucu ;

e6d08a9d-8523-4c7a-88c2-02368d387d82.jpg

İlk gelen 2600 ile yediğim mavi ekranlar ;

1. 2600 ile yediğim mavi ekranlar (1).jpg1. 2600 ile yediğim mavi ekranlar (2).jpg1. 2600 ile yediğim mavi ekranlar (3).jpg1. 2600 ile yediğim mavi ekranlar (4).jpg1. 2600 ile yediğim mavi ekranlar (5).jpg1. 2600 ile yediğim mavi ekranlar (6).jpg1. 2600 ile yediğim mavi ekranlar (7).jpg1. 2600 ile yediğim mavi ekranlar (8).jpg

İlk gelen 2600'de AIDA 64'ün stress testinde aldığım bazı hatalar(işlemci değişti gerçi) ;

aida64.jpgaida64 2.jpg

Yeni işlemciyi henüz stress test'e sokmadım. Oyunlarda 70 derece civarı seyretti şimdiye kadar fakat zorlayıcı bir oyun da oynamadım.

Garantiden değişen 2600 ile yediğim mavi ekranlar ;

2. 2600 (1).jpg2. 2600 (2).jpg2. 2600 (3).jpg2. 2600 (4).jpg

Tekrardan teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Genelde sisteme yeni parça geldi mi böyle oluyor. Bende yeni PC topladım hiç bı sıkıntı yoktu.Lakin Ram leri çıkarana kadar. Sürekli çeşit çeşit mavi ekran verip duruyordu. Oyun oynarken boşta dururken film izlerken vs. hiç düzelmedi. Sonra Ram lerin yerini değiştirdim düzeldi. Şükür 2 aydır hiç olmadı. Bende Ram frekansını 2888 e düşürmüştüm sonra yine 3000 e aldım.

Genelde sisteme yeni parça geldi mi böyle oluyor. Bende yeni PC topladım hiç bı sıkıntı yoktu.Lakin Ram leri çıkarana kadar. Sürekli çeşit çeşit mavi ekran verip duruyordu. Oyun oynarken boşta dururken film izlerken vs. hiç düzelmedi. Sonra Ram lerin yerini değiştirdim düzeldi. Şükür 2 aydır hiç olmadı. Bende Ram frekansını 2888 e düşürmüştüm sonra yine 3000 e aldım.

2400 MHZ'de sorun olmadığından emin olduğumda dediğinizi yaparak deneyeceğim. Birde silgi ile silme işi var ama 1 yılda ne olabilir ki diyor insan.
1. Mesaja ekleyemiyorum. Sistemim şöyle ;

ASUS TUF B350M PLUS GAMING 3200 MHZ OC.
KINGSTON HYPERX PREDATOR DDR4 3200 MHZ CL16 2X8 16GB
AMD RYZEN 5 2600
MSI GAMING X 1060 3GB
CORSAIR FORCE LE 240GB
SEAGATE BARRACUDA 1TB 7200 RPM
FSP HYDRO HD700 700W 80+ BRONZE
CORSAIR CARBIDE SPEC ALPHA
Windows 10 Pro 1903 sürümünü ve Anakartın 4801 BIOS 'unu kullanıyorum.

Son düzenleme:
Kasayı fişten çek ve güç kaynağından çıkan bütün soketleri bağlı bulunduğu yerlerden çıkar. Yani anakart da hiçbir şey bağlı olmasın. Tekrar bağlayacağında soketleri iyi sıkıştır ve üstüne iyice bastır özellikle işlemcinin. Özetle; sanki yeni kasa topluyormuş gibi davranmalısın kasaya. Sıkıntı çözülecektir.
Bir ara ben ne yaptım bak. Pc çalışırken fanların led kablosunu güç den çıkardım anında mavi ekran verdi.
Bir de 18000 TL ye arkadaşım kasa topladı. 2 yıldan fazla kullanıyordu, sonradan sadece bütün kablolar siyah bu beyaz diye küçük bir kabloyu siyah bir kablo ile değiştirdi sistem çöktü. Kasa içinden bir şey sök tak yaptın mı bu tür sıkıntılar la karşılaşmak mümkün. Kasaya yeni gibi davran.

Kasayı fişten çek ve güç kaynağından çıkan bütün soketleri bağlı bulunduğu yerlerden çıkar. Yani anakart da hiçbir şey bağlı olmasın. Tekrar bağlayacağında soketleri iyi sıkıştır ve üstüne iyice bastır özellikle işlemcinin. Özetle; sanki yeni kasa topluyormuş gibi davranmalısın kasaya. Sıkıntı çözülecektir.
Bir ara ben ne yaptım bak. Pc çalışırken fanların led kablosunu güç den çıkardım anında mavi ekran verdi.
Bir de 18000 TL ye arkadaşım kasa topladı. 2 yıldan fazla kullanıyordu, sonradan sadece bütün kablolar siyah bu beyaz diye küçük bir kabloyu siyah bir kablo ile değiştirdi sistem çöktü. Kasa içinden bir şey sök tak yaptın mı bu tür sıkıntılar la karşılaşmak mümkün. Kasaya yeni gibi davran.

Dün akşam bellekleri farklı slotlarda denemek istedim, acaba sorun belleklerde mi diye. Fakat CPU fanı biraz büyük geldi 😂 ,1. ve 3. slotlara takamadım. Sonra sadece 1 tanesini 3. slota takıp deneyeyim dedim, sıkıntı yok gibiydi tabi 8GB olmasının dışında. Ardından böyle kullanamam bunu deyip eski haline döndürmek zorunda kaldım. Fakat montajlarken sağdaki belleği sola, soldaki belleği de sağa taktım. Ardından 2400 MHZ'de tekrardan sorun olmadığını görünce 3000 MHZ'e çektim. 3000 MHZ'de birkaç saat oyun oynadım saat gibi çalıştı. Şimdi de 3200 MHZ yaptım tekrardan bakalım bir sıkıntı olacak mı.

3200 'de mavi ekran yemedim ama oyunlar çöküyordu. Tekrar 3000 'e aldım ama pazartesi günü ramleri, işlemciyi, anakartı göndereceğim gibi görünüyor.

Crack li oyunlar her sistemde ara sıra çöker yada Drop olur. Ben Ram anakart yada diğerlerinde sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Dediğim gibi hepsini sök tak sağlam bir format at tamamdır.

Crack li oyunlar her sistemde ara sıra çöker yada Drop olur. Ben Ram anakart yada diğerlerinde sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Dediğim gibi hepsini sök tak sağlam bir format at tamamdır.

Crackli oyun hatta yazılım yok şu anda bilgisayarda. Forza Horizon 4, GTA V, CS:GO şimdiye kadar deneyip de 3200 MHZ'de problem yaşadığım oyunlar. Dediğini de yapıp bakacağım şu oyunu halledeyim. Ama pazartesi günü hepsi gönderilecek gibi gözüküyor yine de.
2. Gelen işlemciye de değişim çıktı, olayın akıbetini merak edenler ve benzer bir problem yaşayanlara fikir kaynağı olması amacıyla bildiriyorum.

GZkPy2.jpg

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı