AMD Ryzen 5 1600 AF Overclock

emircihan

Decapat
Merhaba arkadaşlar, Ryzen 5 1600 AF işlemcime overclock yapacağım fakat araştırdığım kadarıyla pek bir şey anlayamadım. Örneğin voltajı ne kadar arttırıyoruz frekansı arttırırken, veya işlemci stock 3.2 GHz ben overclock yaparken 1 GHz arttırarak mı denemeliyim? Yoksa direkt 3.6'larda başlayabiliri miyim? Yardımcı olursanız sevinirim. Anakartım B450 Aorus m ve Rampage iceberg light kule tiği soğutucu kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Youtube da çeşitli videolar mevcut, overclock rehberlerine bak.

BIOS'tan M.I.T bölümüne gel CPU Ratio ayarını 4.1(41) yap ve Vcore yazan yeri +0.192 olarak ayarla, Prime95 Small FFTS ile 15 dk test yap. Kapanmazsa devam et, kapanırsa voltaj arttır ya da frekansı 4.0(40) yap. PBO ve CPB kapatmayı unutma.

0.1GHz arttıra arttıra ve her arada OCCT 10dk test yaparsanız sıkıntı olmaz. Maximum 80derece olsun işlemci.
Her seferinde 0.1 arttırmaya gerek yok. Öyle gereksiz uzun sürer. Bu işlemcinin genel olarak çıkabildiği değerler belli zaten. Direkt 4 veya 3.8-9'a alıp, voltajı her seferinde arttırarak kapanmayana kadar test yapması gerekiyor. Lâkin adamın soğutucusu stok değil. Daha kaliteli bir soğutucu. Çok rahat 4 değerini görebilir.

3,9 GHz'de 1,28 voltaj değerinde stabil çalışıyor benimki. Bu değerler artıp azalabilir silikon şansınıza göre. Arkadaşların dediği gibi deneme yanılma yoluyla kendinize göre bir değer bulacaksınız. Önerim CPB, Cool & Quiet, Global C-state gibi ayarları disable yapmanız olur. Sıcaklık değerlerini de kontrol edin mutlaka test esnasında. 80 dereceyi sınır olarak kabul edin.

3,9 GHz'de 1,28 voltaj değerinde stabil çalışıyor benimki. Bu değerler artıp azalabilir silikon şansınıza göre. Arkadaşların dediği gibi deneme yanılma yoluyla kendinize göre bir değer bulacaksınız. Önerim CPB, Cool & Quiet, Global C-state gibi ayarları disable yapmanız olur. Sıcaklık değerlerini de kontrol edin mutlaka test esnasında. 80 dereceyi sınır olarak kabul edin.
1.28 voltajı dynamic Vcoredanmı ayarlayacağım çünkü anakartımda voltajı direk girebileceğim bir yer yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı