AMD Ryzen 5 1600 overclock 3.9 en ideal voltage değeri ne olmalıdır?

Alkank35

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar bundan birkaç ay önce sistemimi OC yapıp 4.0 GHz denemiştim. Sonrasında PC bir iki kere sinyal yok demesinin ardından alev almıştı, neyse ki sadece PSU yanmıştı. Sonrasında ise yeni PSU alıp 3.9'da kullanmaya devam ettim ama her zaman değil ayda bir kere ya da 2 ayda bir kere olmak üzere PC oyun oynarken falan sinyal yok deyip görüntüyü kesiyor. PC çalışıyor oyun sesleri geliyor fakat sinyal yok diyor. Ben bunun yine OC voltage değeri ile alakalı olduğunu düşünüyorum.
Sistemim şu şekilde.
İşlemci: AMD R5 1600 (OC'li 1.350 değerinde)
Anakart: MSI B350M PRO VDH.
Ekran kartı: MSI 1060 Gaming X.
RAM: Vengeance 8x8 2400 MHz (OC'li 2800 MHz voltage 1.350 değerinde)
PSU: İnca 750 Watt 80+Plus bronz.
Şimdi benim sormak istediğim bu değerler ideal midir yoksa 1.375 mi yapmalıyım yapsam sorunum çözülür mü?
Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı üretim bandından aynı saatte çıkan aynı işlemcilerden biri düşük voltajda stabil çalışırken diğeri daha fazla voltaj isteyebilir. Bu yüzden sizin test etmeniz lazım. Prime95 testine sokabilirsiniz mesela. Direkt 1.375V vermek yerine 1.350V ile 1.375V arasında bir değer yakalayabilirsiniz. Isı değerleri ne durumda bu arada? Stok fan mı kullanıyorsunuz?

Her işlemci için farklılık gösterecektir. Kişisel olarak 1.3250 Volt civarında stabil kalıyor.

RAM overclock için MSI MemoryTryIt adlı teknolojiyi kullanabilirsiniz.

Overclock şans işi simyacılar gibi deneme yanılma yoluyla bulmanız gerek.

Daha önce PSU yanmış, bununla yetinmeyip komple sistemi nasıl yakarım diye arayışlara girdiğinizi görüyorum :)
her zaman söylerim yeterli bilgi yoksa BIOS'a girmeyiniz!

Doğrudan AMD'nin söylediği: "1.375V'a kadar bir şeycik olmaz, 1.425V'a kadar çıkabilir ancak uzun vadede aşınma olabilir" Tabi bu değerler bir aşağı yukarı değerler. Sıcaklık bile etkileyebilir.

Önce sorun RAM'den mi işlemciden mi onu öğren. Birisini stok değerlerde kullan bir kaç ay.

Aynı üretim bandından aynı saatte çıkan aynı işlemcilerden biri düşük voltajda stabil çalışırken diğeri daha fazla voltaj isteyebilir. Bu yüzden sizin test etmeniz lazım. Prime95 testine sokabilirsiniz mesela. Direkt 1.375V vermek yerine 1.350V ile 1.375V arasında bir değer yakalayabilirsiniz. Isı değerleri ne durumda bu arada? Stok fan mı kullanıyorsunuz?
Hayır Corseir 240 mm çift fanlı sıvı soğutma var onu yazmayı unutmuşum. İşlemci sıcaklığım yük altında, stabil 56 derece bazen anlık 56 dan 66 ya çıkıyor saniyelik sonra tekrar 56 ya düşüyor. Boşta iken 40 derecelerde seyrediyor.

Geri
Yukarı