AMD Ryzen 5 3600 50 derece normal mi?

berkemng

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Motorlu Araçlar + Biraz olsun WebMaster
AMD R5 3600 işlemci ve ASUS B450M-Dragon anakarta sahibim. Soğutucu olarak Cooler Master ML240L kullanıyorum fakat işlemcim genelde 40C ile 50C arasında gidiyor. Bu normal midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Ben daha once Ryzen 1800x ve 2700x kullandim. Suan 3900x kullaniyorum. Sicakliklar bu uc islemci icinde bosta ve hafif kullanimda 45-60 derece arasinda dalgalaniyor. Belirtmemde fayda var, corsair h115i sivi sogutma kullaniyorum ve pompa deviri en dusuk seviyede. Radyator fanlarinin deviri ise 55 dereceden itibaren yavasca yukselecek sekilde ayarlandi. (Tamamen sessiz calisma icin) Performans modunda ise sicaklik 45-55 derecelerde geziniyor. Belirttiginiz dusuk frekans icin ise guc tasarrufunu aktif etmeniz gerekiyor. Islemci yuk altinda frekansi otomatik yukseltecektir. Fakat normal kullanimda ve oyunda yavaslik hissedeceksiniz. Islemci voltajini otomatik olarak birakin. Hiz sabitlemesi yapmayin. Birakin islemci bunlarin hepsini kendi yapay zekasi ile halletsin.

Son düzenleme:
Biosta 1.350V gözüküyor ama CPB açık olduğundan yükte 1.373V normal ise 1.46 gibi bir şey veriyor voltaj.
Düzeltme yapiyim normalde 0.9V ama bi anda 1.4V yolluyor o yüzden sürekli artıyor sıcaklık yani sürekli oynuyor derece sabit bir derece yok.
BIOS'u default yap öncelikle sonra hiç bir işlemci ayarıyla oynamadan sadece voltajı elle gir 1.256 gibi bir değer yeterli performansda hiç kayıp vermez PC boştaykende düşük güçte kullanır.

Merhaba. Ben daha once Ryzen 1800x ve 2700x kullandim. Suan 3900x kullaniyorum. Sicakliklar bu uc islemci icinde bosta ve hafif kullanimda 45-60 derece arasinda dalgalaniyor. Belirtmemde fayda var, corsair h115i sivi sogutma kullaniyorum ve pompa deviri en dusuk seviyede. Radyator fanlarinin deviri ise 55 dereceden itibaren yavasca yukselecek sekilde ayarlandi. (Tamamen sessiz calisma icin) Performans modunda ise sicaklik 45-55 derecelerde geziniyor. Belirttiginiz dusuk frekans icin ise guc tasarrufunu aktif etmeniz gerekiyor. Islemci yuk altinda frekansi otomatik yukseltecektir. Fakat normal kullanimda ve oyunda yavaslik hissedeceksiniz. Islemci voltajini otomatik olarak birakin. Hiz sabitlemesi yapmayin. Birakin islemci bunlarin hepsini kendi yapay zekasi ile halletsin.
İyi güzel yazmışsınız da ryzen 3600 de voltaj sorunu olduğundan haberiniz yok heralde boşta 1.4 - 1.5 v arası voltaj çekiyor oc yapsa bile o voltajların daha altında çekiyor. Yani stock voltaj yüksek seviyede olduğu için ısınma olması normal. Bende 3600 var 120mm sıvı soğutma ile oc halinde stockdan daha serin çalışıyor performans artışı ise cabası. Tabi ben kimseye oc yap demem ama undervolt yapması gerekiyor
Hangi testler ile test ettiniz?
Hangi testler derken stabiliteyi test ettiğim uygulamayı bahsediyorsanız prime95 ile test ettim 4.1 ghz de 1.2750v de mavi ekran ve kapanma sorunuyla karşılaşmadım ama 1.26lara çekince mavi ekran veriyor yada direk kapanıyor. Tabi prime'da yük altında 75'lere falan fırlıyor ama oyunlarda vs 60'ı çok nadir görüyorum boşta zaten 33-43 arası dalgalı şekilde çalışıyor. Stocda boşta 50lere çıkıyor

Son düzenleme:
BIOS'u default yap öncelikle sonra hiç bir işlemci ayarıyla oynamadan sadece voltajı elle gir 1.256 gibi bir değer yeterli performansda hiç kayıp vermez PC boştaykende düşük güçte kullanır.
kardeşim 1.2V verilmiyor çünkü ayarları sıfırladığım da CPB açık durumda oluyor ve voltajı ayarladığım zamanda açık olduğundan değişmiyor, ben kendiö 40.00 ratio yaptım ve 4 GHz çalışıyor voltajı iste 1.3 yaptım sorunsuz çalışıyor prime95 Small testte 88C gördüm ve başka hiç bir yerde 75C yi geçmiyor stress testleri dahil.

Bendeki ryzen 5 3600 deneme amaçlı overclock yapmıştım. 5 GHz ulaştım ama donanımların ömrünü azaltmamak adına base 4.2 GHz kullanıyorum. AMD sitesinden güncel chipset yazılımını kurup AMD ryzen high performance moduna aldım. Boşta 25 derece oyunlarda 50 derecede çalışıyor. Dark freezer x120 gerçekten çok başarılı dark guardian 6x12 fanları gerçekten mükemmel içinde sigara yakıyoruz. Dumanı anında tahliye ediliyor. Kasanın kontrolcüsünden fanları tam performansa yükselttiğimizde içi hava alanı gibi buz kesiyor. Kasanın ve sıvı soğutmanın fan yönlerinin doğru olduğundan emin olun ayrıca ben cooler master mastergel maker nano elmas partiküllü macun R2 sürdüm belki 5 derece extra fark yaratıyor olabilir.

Bu eski resim telefonumda buldum. Dark freezer x120 daha gelmemişti stok soğutucu takılıydı. Genel kasa havalandırmasını görmeniz adına bu şekilde resim attım. Fırsatım olursa yeni resim çeker yüklerim.
IMG_20191120_225724_HDR.jpg

Dark freezer x120 takılı halde şuanda bu şekilde kullanılıyor.
IMG_20191129_013000_HDR.jpg

Sadece 1 kişinin aklına kasa hava akışı gelmiş, forumda bu tarz binlerce konu var. Sıvı soğutucu alıp hayal kırıklığına uğruyorlar. Kasanın iyi bir hava sirkülasyonu olmadığı sürece istersen üstüne buz koy yine de ısınacaktır (temsili). Ayrıca arkadaşın dediği gibi bazı kule tipi soğutucular sıvı soğutmalardan daha iyi soğutuyor. Bkz: Arctic Freezer 34 eSports Duo, Dark X124

Sorunu çözdünüz mü? Bugün Ryzen 5 3600 aldım. Cooler Master ML240L sıvı soğutma ile boşta 50 yükte 75 derece. 4.2 GHz 1.2V'a ayarlı fakat boşta 50 derece bana fazla geldi.

Sorunu çözdünüz mü? Bugün Ryzen 5 3600 aldım. Cooler Master ML240L sıvı soğutma ile boşta 50 yükte 75 derece. 4.2 GHz 1.2V'a ayarlı fakat boşta 50 derece bana fazla geldi.

Hayır arkadaşlar hala kasada ısrarcı.. Havayı dışardan alıp kasanın içine vererek çalışan sıvı soğutma olmasına rağmen illa ki kasada diyorlar.. Bu sonsuz ve sebepsiz kanırtmanın manası nedir bimiyorum ama illaki kasada diyorlar.. Hava akışı kötü diyorlar ve ram- ekran kartı ve toplam sistem sıcaklığı gayet normalken sadece işlemcinin ısısı yüksek ve sıvı soğutma havayı dışardan aldığı halde inatla sıkıntı kasada diyorlar.. Bilemiyorum. Ben de çözüm bulamadım.

Geri
Yukarı