AMD Ryzen 5 3600 GHz maksimum kaç olabilir?

TrueGamingg

Kilopat
Daha fazla  
AMD Wraith prisim ile 1.250V ile 4.2 GHz'de kullanıyorum. Acaba GHz hızını daha da arttırsam performansta artış sağlayabilir miyim?

Sistem: AMD R5 3600, RX590, 16 GB 3600 MHz RAM.

4.2 zaten yeteri bir hız daha ne kadar üstüne çıkmak istiyorsunuz ki ? Çıkabilseniz bile ne kadar çıkabilirsiniz ki zaten performans artışı olsun ? Daha fazla uğraşmayın bence.

4.2 zaten yeteri bir hız daha ne kadar üstüne çıkmak istiyorsunuz ki ? Çıkabilseniz bile ne kadar çıkabilirsiniz ki zaten performans artışı olsun ? Daha fazla uğraşmayın bence.
İntel’in işlemcileri 5.0’ı görüyor bizim AMD neden yapmasın diye düşündüm :D

İntel’in işlemcileri 5.0’ı görüyor bizim AMD neden yapmasın diye düşündüm :D

Intel hala 14 nm Ultimate Plus mimarisinde olmasına rağmen 5 GHz'in üzerine çok rahat ulaşan sağlam silikonlu işlemcileri var, bu doğru hatta özellikle K serisi işlemciler için dünya çapında 'Best overclockable gaming processors' olarak da isim yapmış konumda, Ryzenler neden ulaşamıyor konusu ise biraz da olsa imalat proses aşama süreci ile alakalı, bildiğim kadarıyla yarı iletken üretimi yapan Globalfoundries şirketi Ryzen çiplerini üretmek için kullandığı imalat sürecini Samsung'dan lisanslamış durumda olup genel üretim bandı her ne kadar Finfet bazında 7 nm'ye geçilse de çiplerin içerisinde hala Samsung’un düşük profilli 14nm LPP teknolojisine yer veriliyor ki bu da OC kapasitesi noktasında AMD işlemcilere büyük engel oluyor. Eğer yanlış olduğum bir nokta varsa bilgili arkadaşlar düzeltirlerse sevinirim 🙂.

Yeni konular

Geri
Yukarı