AMD Ryzen 5 3600 sıvı soğutma ve kasa önerisi

YomyTerror

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Ryzen 3600 satın alacağım, bu işlemciyi 3DS Max, Maya, Cinema 4D, Blender, Houdini programları için alıyorum yani render işlerinde kullanacağım. Bilgisayar uzun süreler açık kalacak (1 veya 2 hafta hiç kapatmayıp kullanabilirim) ve O.C de yapabilirim bu yüzden iyi soğutan, çok sessiz ve çok dayanıklı bir sıvı soğutmaya ihtiyacım var ama hangi sıvı soğutmanın isteklerimi karşılayacağına karar veremedim. Bulduğum sıvı soğutmalar(önerilerinize açığım):

Sıvı soğutmada aradığım özellikler (Bütçem 750₺):

• Performans (Bütçemin sağlayacağı en iyi performansa ihtiyacım var. Bilgisayar uzun süreler açık ve renderda kalabilir yani olabildiğince iyi ve sorunsuz soğutmalı(O.C de yapacağım CPU olabildiğince 70 dereceyi geçmemeli. ))
  • Dayanıklılık(Bu ürünü uzun süre kullanmak istiyorum. Bir ürün aldığımda o ürünü 4 5 yıl kadar kullanıyorum bu yüzden çok dayanıklı olmalı, beni garanti servisleriyle uğraştırıp bilgisayarı kullanım dışı bırakmamalı. )
  • Sessizlik(ev genelde sessiz ve sakin aynı zamanda fan sesi beni hemen yoruyor. Şu anda 1300X ile stock fan kullanıyorum ve bilgisayarı otomatik O.C moduna alıp oyun oynadığımda stock fandan çıkan fan sesi bile rahatsız ediyor. )

Bunların yanında bu kasayı da almak istiyorum ama fanları sessiz mi bilmiyorum (başka bir kasa da önerebilirsiniz): COOLER MASTER MASTERBOX MB511

Sıvı soğutmada ya da kasa da ışık var diye fazladan para vermek istemiyorum ama ışığa sahipse kırmızı olması daha iyi olur ya da ışıkları olmasa da olur.

Sistemim:

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
@Lian La-Fey Dediğim gibi render için de kullanacağım sıcaklık konusunda hava soğutucusuna güvenmiyorum ayrıca testlerde 80-90 derecelere çıktığını gördüm.
Çin işi 100-200 liralık hava soğutmalar sebebi ile insanların hava soğutmayı bu derece dandik zannetmesi önyargısı oluştu. Bugün çok az sıvı soğutucu aynı ses seviyesinde Akasa Venom Medusa ya da NH-D14 ü geçebiliyor, her şeyi geçtim aynı fiyatta karşılaştırırsak bu söylediğim iki soğutucuyu geçebilen herhangi bir sıvı soğutma çözümü bile zaten yok. Kasanız müsait olursa alan olarak ve RAM ler engellemezse o işlemci için AIO Sıvı Soğutmanın bozulma bilmem ne şöyle böyle çıkma ihtimaline karşılık kaliteli bir hava soğutma daha dayanıklı ve yeterli olacaktır. Birçok marka model mevcut eğer 750TL kadar bütçeniz var ise buna bile gerek yok, görüntüsü ve kapladığı alan eğer sorun olmayacaksa bu iki modele bakmanızı öneririm. Be Quiet Dark Rock Pro 4 modeli de yine High-End krallarındandır. Kaliteli bir termal macun ve doğru kasa içi hava sirkülasyonu ile R5 3600 65 dereceleri geçmekte zorlanacaktır.
@actanonverba @OxyGenx
Be Quiet Dark Rock Pro 4 biraz ağır gibi geldi bana anakarta bir zarar vermeyeceğinden emin misiniz? NH-D14 ve NH-D15i türkiyede satan yok ayrıca Dark Rock Pro 4'ün Ramları kapatıp kapatmayacağını ve kasaya sığıp sığmayacağını da bilmiyorum [ağırlığı 1.13kg monte edilmedenki boyutları ise (L x W x H), (mm) 145.7 x 136 x 162.8 ].

Be Quiet Dark Rock Pro 4 650₺
B350 TOMAHAWK
Kingston Hyperx Predator 8GB 3000MHz DDR4 HX430C15PB3/8
MasterBox MB511

@actanonverba @OxyGenx
Be Quiet Dark Rock Pro 4 biraz ağır gibi geldi bana anakarta bir zarar vermeyeceğinden emin misiniz? NH-D14 ve NH-D15i türkiyede satan yok ayrıca Dark Rock Pro 4'ün Ramları kapatıp kapatmayacağını ve kasaya sığıp sığmayacağını da bilmiyorum [ağırlığı 1.13kg monte edilmedenki boyutları ise (L x W x H), (mm) 145.7 x 136 x 162.8 ].

Be Quiet Dark Rock Pro 4 650₺
B350 TOMAHAWK
Kingston Hyperx Predator 8GB 3000MHz DDR4 HX430C15PB3/8
MasterBox MB511
Net şekilde buna yanıt veremem ancak kullananlar kullanıyor sonuçta, düzgün anakart montajı ve soğutucu montajı sonrası bir zararı olabilir mi olamaz mı bilemiyorum. Üretilen ve satılan bir şey yani sizin tercihiniz, ben olsam Akasa Venom Medusa'yı düşünmeden takardım (ki inşallah ryzen3 sistemimi dizdiğimde takacağım)

Net şekilde buna yanıt veremem ancak kullananlar kullanıyor sonuçta, düzgün anakart montajı ve soğutucu montajı sonrası bir zararı olabilir mi olamaz mı bilemiyorum. Üretilen ve satılan bir şey yani sizin tercihiniz, ben olsam Akasa Venom Medusa'yı düşünmeden takardım (ki inşallah ryzen3 sistemimi dizdiğimde takacağım)
Yani Be Quiet Dark Rock Pro 4 değil de Akasa Venom Medusa mı alayım?

Yani Be Quiet Dark Rock Pro 4 değil de Akasa Venom Medusa mı alayım?

Başkan ramler ucu ucuna sığıyor ve Be Quiet Dark Rock Pro 4 o kadarda ağır değil ya bence kendini kanıtlamış bir firma. Akasaya göre gürüntüsü ve fanları bence çok çok daha iyi. seni uzun vadede üzeceğini hiç sanmıyorum Be Quiet Dark Rock Pro 4 al geç.. Ama yinede sen bilirsin bende ilk alırken lan acaba sıvı soğutmamı alsam diye çok düşündüm şimdi iyiki almamışım diyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı