AMD Ryzen 5 3600 Undervolt ve Sıcaklık Düşürme

Voltajı 1.278 yapıp 4.1 Ghz ayarlayın. Bende de aynı anakart var. Bu şekilde kullanıyorum. Oyunlarda 65 Dereceyi geçmiyor. Prime95 testi yapmayın bence. Cinebench20 ile 4-5 kez üst üste test edin. Eğer Bilgisayar kapanmazsa bir sorun olacağını sanmıyorum. Cinebench20 test sıcaklıklarını ve skorunuzu da buraya yazın.

bana bios resimlerini atarmısınız acaba yanlış bir şey mi yapıyorum isterseniz tel no verebilirim buraya atması zahmetli olursa
Voltajı 1.278 yapıp 4.1 Ghz ayarlayın. Bende de aynı anakart var. Bu şekilde kullanıyorum. Oyunlarda 65 Dereceyi geçmiyor. Prime95 testi yapmayın bence. Cinebench20 ile 4-5 kez üst üste test edin. Eğer Bilgisayar kapanmazsa bir sorun olacağını sanmıyorum. Cinebench20 test sıcaklıklarını ve skorunuzu da buraya yazın.

1. test sonuç bu 84 derece kapanma falan olmadı

Son düzenleme:
bana bios resimlerini atarmısınız acaba yanlış bir şey mi yapıyorum isterseniz tel no verebilirim buraya atması zahmetli olursa

1. test sonuç bu 84 derece kapanma falan olmadı
84 derece fazla Cinebench20 ile dediğim voltajda. Kasanızın modeli nedir? Ayriyetten Cinebench20 skoru da çok düşük kalmış. Test yaparken arka planda başka uygulama açık olmasın.
Bios ayarlarını sıfırlayın. Biostan CPB VE PBO ayarlarını kapatıp dediğim voltajda bir test daha yapın. Hatta voltajı daha düşük bir değer girebilirsiniz. ( 1.275 / 1.276 / 1.277 ) gibi. Testi de üst üste birkaç kez deneyin. Bazen 1. teste kapanma olmuyor, lakin ardından bir test daha yapınca sistem kendini kapatabiliyor.

Dostlar yeni bir kombinasyon buldum reddit üzerinde ve gerçekten etkileyici bir sonuç aldım:

Uzun süredir stok soğutucunun yetersizliği sebebiyle işlemciyi 1.1125v ile 4.000mhz hızında kullandıktan sonra reddit üzerinde bir forumda gördüğüm ayarı yaptım ve el ile yaptığım ayardan çok daha iyi bir sonuç elde ettim.

Şöyle ki bios üzerinden Core Performance Boost kapattıysanız onu AUTO ayarına geri alıyoruz. Daha önce eğer herhangi bir voltaj veya core speed ayarı yaptıysanız onları da eski hallerine geri çeviriyoruz. Bu adımdan sonrası ise çok önemli. PBO ayarına tıkladıktan sonra ADVANCED diyoruz ve açılan menüde thermal throttle limit değerini manuel işaretledikten sonra altta açılan yere 75 değerini giriyoruz. İşlemcimiz artık kendisini max derece limiti olarak 75 görecek şekilde otomatik OC olacak.

Bu ayarı bulabileceğiniz menü yeri şöyle:
Eki Görüntüle 500289

Bu ayarı yaptıktan sonra işlemci durumu:
Eki Görüntüle 500285

84 derece fazla Cinebench20 ile dediğim voltajda. Kasanızın modeli nedir? Ayriyetten Cinebench20 skoru da çok düşük kalmış. Test yaparken arka planda başka uygulama açık olmasın.
Bios ayarlarını sıfırlayın. Biostan CPB VE PBO ayarlarını kapatıp dediğim voltajda bir test daha yapın. Hatta voltajı daha düşük bir değer girebilirsiniz. ( 1.275 / 1.276 / 1.277 ) gibi. Testi de üst üste birkaç kez deneyin. Bazen 1. teste kapanma olmuyor, lakin ardından bir test daha yapınca sistem kendini kapatabiliyor.
stok fan benı endıselendırıyo pek memnun degılım bı sorun yasatacak dıe fan alana kadar pbo kapalı carpan 39 da core v auto da kullanacam galıba

xigmatek asgard 382 pure black edition kasa bu buna 2 tane akasa vıper takılı

cpu cooler masterwatt 700 lite 80plus

bios da bu şekilde

Son düzenleme:
stok fan benı endıselendırıyo pek memnun degılım bı sorun yasatacak dıe fan alana kadar pbo kapalı carpan 39 da core v auto da kullanacam galıba

xigmatek asgard 382 pure black edition kasa bu buna 2 tane akasa vıper takılı

cpu cooler masterwatt 700 lite 80plus

bios da bu şekilde

Çarpan 39'da auto voltage kaç veriyor acaba çok merak ettim? Eğer 1.27x gibi bir değerse çok yüksek.

Yeni konular

Geri
Yukarı