AMD Ryzen 5 3600 ve GTX 1050 Ti Ekran Kartı Uyumu

ForAngels

Kilopat
Şu an elimde GTX 1050 Ti ekran kartlı, AMD FX 8320'li bır sistem bulunuyor. Bu sistemi artık oyunlara yetmediğini düşündüğüm için işlemciyi üst seviyeye taşımak istiyorum. İşlemci olarak Ryzen 5 3600'ü sectim fakat bu işlemci bu ekran kartı ile bır sıkıntı cıkarır mı ya da bu işlemci bu ekran karta fazla mı gelir? Bır de bu işlemcinin yanına anakart önerebilir misiniz? Ya da bu işlemci yerine farklı bir işlemci mi tercih etmeliyim? Oynadıgım oyunlar PUBG, LOL, CS:GO. Bütçe 2000-2500 TL civarı.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci kesinlikle o ekran kartına fazla gelir ama ben gelecekte yeni bir ekran kartı alırım diyorsan alınabilir. Eğer işlemciyi alacaksan anakart olarak Asus B450M-K alabilirsin. BIOS'u güncellemeyi unutmayın.

İşlemci ekran kartına fazla gelir. Sistemi tamamen satıp Ryzen 5 2600 ile RX 570 sistem de toplayabilirsiniz ama ekran kartını yakın zamanda değiştirecekseniz 3600 da alınabilir. Anakart olarak ASUS B450M-K Prime öneririm lakin 2000 serisi Ryzen bir işlemci ile BIOS güncellemesi yapmak zorundasınız.

İşlemci ekran kartına fazla gelir. Sistemi tamamen satıp Ryzen 5 2600 ile RX 570 sistem de toplayabilirsiniz ama ekran kartını yakın zamanda değiştirecekseniz 3600 da alınabilir. Anakart olarak ASUS B450M-K Prime öneririm lakin 2000 serisi Ryzen bir işlemci ile BIOS güncellemesi yapmak zorundasınız.
İşlemci kesinlikle o ekran kartına fazla gelir ama ben gelecekte yeni bir ekran kartı alırım diyorsan alınabilir. Eğer işlemciyi alacaksan anakart olarak Asus B450M-K alabilirsin. BIOS'u güncellemeyi unutmayın.
Ekran kartını 1 yıl ıcerısınde yenılerım dıye dusunuyorum şimdiki butcem bu kadar . Teşekkür ediyorum cevaplar için

FX8320'li bir sistemin varsa büyük ihtimal anakartında işlemci kadar eskidir, tek bir parçayı değiştirmek sistemde büyük çaplı bir etki yapmaz eğer anakart+işlemci değiştirirseniz bir nebze iyileşme olacaktır. Şuan günümzüde 1050Tİ ekran kartları giriş segmentinden kaldırıldı artık giriş segmenti ekran kartları 1060lar oldu. Eski bilgisayarım da bende 1050 Ti kullanıyordum gelen güncellemeler ile ekran kartı iyice miadını doldurmuş oldu.

FX8320'li bir sistemin varsa büyük ihtimal anakartında işlemci kadar eskidir, tek bir parçayı değiştirmek sistemde büyük çaplı bir etki yapmaz eğer anakart+işlemci değiştirirseniz bir nebze iyileşme olacaktır. Şuan günümzüde 1050Tİ ekran kartları giriş segmentinden kaldırıldı artık giriş segmenti ekran kartları 1060lar oldu. Eski bilgisayarım da bende 1050 Ti kullanıyordum gelen güncellemeler ile ekran kartı iyice miadını doldurmuş oldu.
Tek bir parçayı değiştirmek sistemde büyük bir etki yaratmaz diyorsunuz, zaten işlemciyi değiştirirse anakartı da değiştirmek zorunda kalacak.

Zaten anakart + işlemci + ram değişikliği yapıcam ekran kartı benı onumuzdekı yaza kadar ıdare etse yeter zaten onumuzdekı yaz onuda değiştiricem sımdılık butce sadece bunlara yetıyor .

Şu an elimde GTX 1050 Ti ekran kartlı, AMD FX 8320'li bır sistem bulunuyor. Bu sistemi artık oyunlara yetmediğini düşündüğüm için işlemciyi üst seviyeye taşımak istiyorum. İşlemci olarak Ryzen 5 3600'ü sectim fakat bu işlemci bu ekran kartı ile bır sıkıntı cıkarır mı ya da bu işlemci bu ekran karta fazla mı gelir? Bır de bu işlemcinin yanına anakart önerebilir misiniz? Ya da bu işlemci yerine farklı bir işlemci mi tercih etmeliyim? Oynadıgım oyunlar PUBG, LOL, CS:GO. Bütçe 2000-2500 TL civarı.

İşlemciye yazık etmiş olmazsın. Bu cihazlarda sadece oyun oynanmıyor. İşlemci gücüne ihtiyaç duyan programlar da var. Kaldı ki işlemci kaynaklarını sömüren oyunlar da var. Bu yüzden işlemci gayet normal.

R7 3700X ya da R9 3900X alsaydın gereksiz denilebilirdi de R5 3600 gayet iyi.

Herkesi dinleme. 2 yıl öncesine kadar ben de işlemci ekran kartını beslesin yeter diyordum fakat Twitch'te işlemciden yayın vermeye başladığımda ya da render işlerine girdiğimde o saçma sapan tavsiye verenlerin kulaklarını çınlatmaya başladım. Dolayısıyla tavsiyelerimi de bu deneyimlerime göre veriyorum.

Anakart olarak X570-A ya da B450 chipset seçimi yapabilirsin fakat ileriye dönük olarak X570-A ya da X570 seçmen iyi olur. Bütçe sıkıntısı varsa, yeni gelecek olan orta seviye anakartları bekle.

Sonuçta ileride ekran kartını güncellemek isteyebilirsin. Sistemini sağlam temeller üzerine kur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı