AMD Ryzen 5 3600X vs Ryzen 5 5600X

querilla

Hectopat
Daha fazla  
Sistemimde anakartı ve işlemciyi güncelleme kararı aldım ve araştırdığım kadarıyla B450M GAMING X, Ryzen 3600X almaya karar verdim. Açıkçası sistemler hakkında pek bir bilgim yok Ryzen 5 3600X yerine üstüne ekleme yapıp Ryzen 5600X almaya değer mi? Toplamda anakart ve işlemciye 2909TL gibi bir fiyat ödeyecekken 4038TL gibi bir fiyata çıkmış oluyor.

Şu an kullandığım bilgisayarın özellikleri:
Ekran kartı: MSI GTX 970 4G
RAM: G.Skill 8x2 2133 MHz/ RAM'i ileri zamanlarda 3000MHz ile değiştirebilirim.
PSU: 600W 80Plus.
İşlemci: Intel i7 6700 3.4 GHz
Anakart: MSI H170 GAMING M3

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne yapacağına bağlı render istiyorsan 5600X al ama oyun oynama amaçlı ise 3600X fazlasıyla yeterli işlemciden ziyade ekran kartını güncellersin arta kalan para ile.

B450 Gaming X öneririm ancak dediğim gibi 5600X alırsanız BIOS güncellemesini beklemeniz gerekecek ama B550M S2H alırsanız hazır olarak BIOS versiyonu bulunuyor. Bekleyebilirseniz B450 Gaming X uzun vadede daha iyi olur. Faz yapısı ve VRM soğutması olarak daha iyi.

Ne yapacağına bağlı render istiyorsan 5600X al ama oyun oynama amaçlı ise 3600X fazlasıyla yeterli işlemciden ziyade ekran kartını güncellersin arta kalan para ile.

Açıkçası render ile ilgili pek işim yok oyun ağırlıklı kullanacağım. Ekran kartı şu anlık işimi görüyor açtığım bir önceki konuda ekran kartını şu anlık değiştirmene gerek yok dendi. Sistemi oyun ağırlıklı kullanacağım yüksek ayarlarda oynayan biri değilim fakat işlemci ve anakartı değiştirmemin sebebi ekran kartını değiştirmekten daha zahmetli olması önce işlemci, anakart, RAM güncellemesi yapıp ilerleyen zamanda RTX 2060 almayı düşünüyorum.

Bana sorarsan oyuncu için olmazsa olmaz ekran kartıdır işlemcin kötü bir işlemci değil ama iyi de değil şu anki bütçen ne kadar onu söylersen ona göre bir yol gösterebiliriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı