AMD Ryzen 5 5500 vs 5600

İşlemci ısınmıyor zaten kafana takmana gerek yok. Intel gibi 14nm değiller. Wraiht prsim al sorunsuz kullanırsın. 1000TL gibi fiyatlar vermeye gerek yok.

İşlemci ısınmıyor zaten kafana takmana gerek yok. Intel gibi 14nm değiller. Wraiht prsim al sorunsuz kullanırsın. 1000TL gibi fiyatlar vermeye gerek yok.
Şuan elimde wraith prism bulunmakta. İlerleyen zamanlarda belki ısınırsa diye alacaktım.
İd cooling hangi modelini öneriyorsunuz? Link atabilir misiniz?

Şuan elimde wraith prism bulunmakta. İlerleyen zamanlarda belki ısınırsa diye alacaktım.
Şahsen o sizi bir süre idare eder diye düşünüyorum ramleri yenilemeniz daha sağlıklı olur. 3600 ile 2666 arasında çok fark var.

Eski RAM'leri sat. 5500 OC işini unut, OC yapsan bile 5600 performansına gelemezsin. Eski RAM'leri de sat. Çünkü RAM OC RAM'in içerisindeki çiplere bağlı bir durum, yapabileceğinin bir garantisi yok. Yukarı attığım RAM'den 2 tane alırsın istersen XMP olarak kullanabilirsin istersen CL14'e kadar düşürülebiliyor 3600MHz'de, bende sahibim 14-18-18-34 olarak kullanıyorum.
Arkadaşın attığını öneriyordun ama soğutucudan önce şu ramden 2 tane alsanız daha iyi olur.

İd cooling hangi modelini öneriyorsunuz? Link atabilir misiniz?

Soğutucu almak bütçe olarak zora sokuyorsa almayın. RAM ve işlemci daha önemli performans açısından. Wraith Prism oyunlar için rahat yeter.
Hocam bir sorum daha olacak. Termal macun olarak elimde Mx-4 2019 var. Bu macun yeterli olur mu?
Elbette olur.

Sadece tam performansını görememiş olursunuz işlemcinin, fakat bir sıkıntı oluşturmaz. İsterseniz hiç değiştirmeyin.
Süleyman attığın linkteki ramlerden ben de 4 tane aldım. Bu haftasonu o.c deneyeceğim şu an xmp profili ile 3600-16 kullanıyorum. İstediğim şey 3800 16 veya mümkünse 15 yapmak. Ama daha önce hiç ram overclocklamadım bana yardımcı olabilir misin ?
Hocam bir sorum daha olacak. Termal macun olarak elimde Mx-4 2019 var. Bu macun yeterli olur mu?
Ben de aynı macunu kullanıyorum yeterli olur hocam.

Süleyman attığın linkteki ramlerden ben de 4 tane aldım. Bu haftasonu o.c deneyecem şu an xmp profili ile 3600-16 kullanıyorum. İstediğim şey 3800 16 veya mümkünde 15 yapmak. Ama daha önce hiç ram overclocklamadım bana yardımcı olabilir misin ?

Ben de aynı macunu kullanıyorum yeterli olur hocam.
Burada konuşmayalım onu, benimde çok bilgim yok zaten. Konunu açıp beni etiketlersin ne kadar yardımcı olabiliyorsam deneriz.
Bu konudan bakabilirsin benim denediklerime.
AMD kullandığın için Alejandro Sosa'yı da etiketle. O daha iyi yardımcı olacaktır.

Kuzenim 3600x kullanıyor. Geçtiğimiz hafta termal macununu kendim yeniledim. 3 senedir macun yenilememişti. İşlemcinin her yerine düzgün bir şekilde ve taşmayacak şekilde sürdüm. Sıcaklık testi yaptık. Macun yenilenmeden önce ki sıcaklık derecesi ile aynıydı.

Kuzenim 3600x kullanıyor. Geçtiğimiz hafta termal macununu kendim yeniledim. 3 senedir macun yenilememişti. İşlemcinin her yerine düzgün bir şekilde ve taşmayacak şekilde sürdüm. Sıcaklık testi yaptık. Macun yenilenmeden önce ki sıcaklık derecesi ile aynıydı.
Kaliteli bir macunsa uzun yıllar dayanabiliyor zaten. Önceki macunun ne olduğunu bilmeden bir şey demek zor. Derece farkı görmek istiyorsanız şunu alabilirsiniz :

Sizin için fiyatına değeceğini düşünmüyorum. 50 TL'lik macun da yeter, 100TL'Lik MX4'de yeter.

Geri
Yukarı