AMD Ryzen 5 5500 vs 5600

Bıos'a girip sadece aktif mi ediyoruz yoksa herhangi bir değer giriyor muyuz?
Wraith prism kullandığınız için açmanızı tavsiye etmem, sadece CPB'yi açık bırakıp turbo biosta ulaşmanız yeter. Soğutucunuz sağlamsa %5-10 arası performans getirisi var. Yani fiyat performansı gözardı edip full performansa oynamak.

Wraith prism kullandığınız için açmanızı tavsiye etmem, sadece CPB'yi açık bırakıp turbo biosta ulaşmanız yeter. Soğutucunuz sağlamsa %5-10 arası performans getirisi var. Yani fiyat performansı gözardı edip full performansa oynamak.
Aslında çok fazla yük gerektirecek zorlayacak bir oyun oynamıyorum. Yazılım tasarım işiyle uğraşan biri de değilim. Valorant, Fortnite, Ets2 gibi çok zorlayacak oyunlar oynamıyorum. Fps değerleri zaten yeterli ve güçlü bir işlemci. İsteğim sadece uzun süre götürmesi, sağlam olması.

Aslında çok fazla yük gerektirecek zorlayacak bir oyun oynamıyorum. Yazılım tasarım işiyle uğraşan biri de değilim. Valorant, Fortnite, Ets2 gibi çok zorlayacak oyunlar oynamıyorum. Fps değerleri zaten yeterli ve güçlü bir işlemci. İsteğim sadece uzun süre götürmesi, sağlam olması.
Size cpb yetecektir merak etmeyin. Pbo açmayarak ahım şahım bir performans kaybetmiyorsunuz o kısım işlemciye şu parayı ödedim o yüzden canını çıkaracağım kısmına giriyor biraz 😅. Yukardaki 650tl veya 1300tl (daha iyi olur) soğutucuyu alırsanız açmanızı tavsiye ederim ama wraith prism ile açmayın. Fark %5 falan olur çok ihtiyacınız olacağını düşünmüyorum.

Size cpb yetecektir merak etmeyin. Pbo açmayarak ahım şahım bir performans kaybetmiyorsunuz o kısım işlemciye şu parayı ödedim o yüzden canını çıkaracağım kısmına giriyor biraz 😅. Yukardaki 650tl veya 1300tl (daha iyi olur) soğutucuyu alırsanız açmanızı tavsiye ederim ama wraith prism ile açmayın. Fark %5 falan olur çok ihtiyacınız olacağını düşünmüyorum.
FPS testine baktım 300 ve üzeri fps veriyor. Ki bu da çevrimiçi oyunlar da gayet yeterli.
İşlemci olarak 5600 aldım. Soğutucu elimde olan Wraith Prism ile kullanacağım. İşlemci yarın elime ulaşacak. Montajını yapıp sıcaklık derecelerini buraya yazarım. Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
FPS testine baktım 300 ve üzeri fps veriyor. Ki bu da çevrimiçi oyunlar da gayet yeterli.
İşlemci olarak 5600 aldım. Soğutucu elimde olan Wraith Prism ile kullanacağım. İşlemci yarın elime ulaşacak. Montajını yapıp sıcaklık derecelerini buraya yazarım. Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.
Hayırlı olsum hocam. 5600xcile arasında sadece 200mhz fark olan bir işlemci zaten hatta bu size daha az ısınma olarak fayda sağlayıp daha stabil kullanmanızı bile sağlayabilir. Memnun kalacağınızdan eminim. Güle güle kullanın.

Hayırlı olsum hocam. 5600xcile arasında sadece 200mhz fark olan bir işlemci zaten hatta bu size daha az ısınma olarak fayda sağlayıp daha stabil kullanmanızı bile sağlayabilir. Memnun kalacağınızdan eminim. Güle güle kullanın.
MHz farkını öğrendim, sıcaklık derecesi de keza öyle. Çok fazla araştırma yaptım hem 5500 ile karşılaştırsın hem 5600x ile. Bütçem el veriyordu ve en makul buydu. 1 ay önce dolar atmadan alsaydım çok daha iyi olabilirdi aslında ama yapacak bir şey yok. Teşekkür ederim.
Arkadaşlar tekrardan merhaba. İşlemci bugün elime ulaştı. İşlemci montajını yapıp termal macununu sürüp kendi kullandığım fan ( Wraith prsim ) taktım. Bilgisayarı ilk açtığım zaman görüntü gelmedi. Telaşlanmaya gerek kalmıyor, y bastığımız zaman bilgisayar sorunsuz bir şekilde açılıyor. Açıldıktan sonra Wraith Prism ile AIDA64 testi yaptım. Maksimum 60, minimum 44, ortalama ise 57. sıcaklık değerleri bana çok normal geldi. Termal macun olarak da MX-4 2019 kullandım.

Kasa olarak MSI MAG Forge 100R kullanıyorum. Kasa da ek olarak üst kısım da 1X Aerocool 120mm fan bulunuyor.

Testi yaptığım zaman Wraith Prism 2000 RPM, kasa fanları ise 1000 RPM civarında dönüyordu.

Şu an herhangi bir oyuna girmedim ve FPS testi yapamadım. Genellikle FPS tarzı oyunlar oynuyorum. Valorant girdiğim zaman sıcaklık derecesini ve FPS testini sizlerle paylaşırım.

Alacak arkadaşlara tavsiye ederim. Konu hakkında bana yardımcı olan ve sorularımı tek tek cevaplayan arkadaşlara da ayrıca teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı