AMD Ryzen 5900X işlemci yükte 80 derece oluyor

archfur

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar mimari render için masaüstü bilgisayar topladım. Sistemim şunlar:

-AMD Ryzen 5900X.
-ASUS TUF RTX 3070 Ti.
-MSI X570-A Pro.
-Crucial 32 GB Ballistix DDR4 3200 MHz.
-Xigmatek Aurora 360 mm sıvı soğutucu.
-Xigmatek 850W Power.
-Xigmatek vera kasa.

Sistemin özelliklerinden memnunum ama donanım bilgim pek yok (bu zamana kadar sürekli laptop kullandım). Bilgisayarı kurduktan sonra Ryzen Master ile işlemciye stress testi yaptım. Dün 78-79 derecelere kadar çıktı, kalitesiz bir termal macun vardı. Bugün kaliteli bir termal macun çekildi ve stress testi yaptım 72-73 bandı en üst seviye oldu. Boşta sıcaklık 34-35 derecelerde geliyor ama bazen işlemci saniyelik 50-60 gibi değerleri görüyor ve geri 34-35 seviyelerine geriliyor. Stress testinde çıkan bu sıcaklıklar normal mi? Bana biraz yüksekmiş gibi geliyor. Sizce işlemcide bir problem olabilir mi ya da sıvı soğutucu da. CPU'yu yoran render işlemlerini sıklıkla alıyorum ve gelecekte alacağım düşünerek işlemci bu ısılarda olması gelecekte bir sıkıntı oluşturur mu? Daha verimli olması için bir şeyler yapmam gerekir mi?
@irfanumut

Dosya Ekleri

• 1.PNG
    1.PNG
    171,1 KB · Görüntüleme: 51
  • 2.PNG
    2.PNG
    84 KB · Görüntüleme: 47
Arkadaşlar mimari render için masaüstü bilgisayar topladım. Sistemim şunlar:

-AMD Ryzen 5900X.
-ASUS TUF RTX 3070 Ti.
-MSI X570-A Pro.
-Crucial 32 GB Ballistix DDR4 3200 MHz.
-Xigmatek Aurora 360 mm sıvı soğutucu.
-Xigmatek 850W Power.
-Xigmatek vera kasa.

Sistemin özelliklerinden memnunum ama donanım bilgim pek yok (bu zamana kadar sürekli laptop kullandım). Bilgisayarı kurduktan sonra Ryzen Master ile işlemciye stress testi yaptım. Dün 78-79 derecelere kadar çıktı, kalitesiz bir termal macun vardı. Bugün kaliteli bir termal macun çekildi ve stress testi yaptım 72-73 bandı en üst seviye oldu. Boşta sıcaklık 34-35 derecelerde geliyor ama bazen işlemci saniyelik 50-60 gibi değerleri görüyor ve geri 34-35 seviyelerine geriliyor. Stress testinde çıkan bu sıcaklıklar normal mi? Bana biraz yüksekmiş gibi geliyor. Sizce işlemcide bir problem olabilir mi ya da sıvı soğutucu da. CPU'yu yoran render işlemlerini sıklıkla alıyorum ve gelecekte alacağım düşünerek işlemci bu ısılarda olması gelecekte bir sıkıntı oluşturur mu? Daha verimli olması için bir şeyler yapmam gerekir mi?
@irfanumut
Gayet normal sorun olacak bir durum yok.

Gayet normal sorun olacak bir durum yok.
Peki hocam bir optimizasyon yapıp 70 altına düşürmek mümkün müdür ? Yoksa birşey yapma gerek yok mudur ?
Herhangi bir sorun yok hocam. İçiniz rahat olsun.
Teşekkür ederim hocam, herhangi bir ayar bir optimizasyon yapmak lazım mıdır peki ?
5900x güçlü bir işlemci. Normal o sıcaklıklara ulaşması.
Teşekkürler hocam, ben daha da aşağıya çekebilir miyim onu merak ediyorum. Formda okumuştum pek anlamadım nasıl yaptığını. 70 altına çekmişti.

Daha soğuk çalışması için istersen güç planlarından işlemci kullanımı kısıtlayabilirsin. Ama performans kaybı olur. Ya da Undervolt yapabilirsin BIOS'tan. Ama bunlara hiç bulaşma bence. Kullandığın değerler çok normal. Bende de 3900x var. 360'lık sıvı soğutma ile 77-78'i görüyor bazen. Hiçbir sorunu yok.

Geri
Yukarı