AMD sistemlerde CPB nedir?

Hocam CPB tam olarak nedir ve onu kapatmanın ne gibi sonuçları oluyor yani kapatılınca ne gibi etkileri oluyor açıklama şansın var mıdır?

Core Performance Boost oyunlarda Turbo Boost açmasını daha fazla CPU frekansı GHz denilen özelliği vermesini sağlıyor kapatırsan sıcaklık azalıyor ama kapatmamak iyidir soğutucu alabilirsin ısınıyorsa.

CPB bir çeşit otomatik OC kontrolü. Bu ayar açık olursa işlemci kendisi tavan değerine çıkabilir. Soğutma iyiyse performans olur. Kapalı olursa daha serin çalışır ama performans olarak da düşer.

Tam olarak nedir bilmiyorum ama benim sistemde 22 derece fark ettirdi, yük altında 72 dereceden 50'ye düştü ancak kapalıyken CS:GO'da yaklaşık 50 FPS, BF1'de 10 FPS kaybım var bence çok önemli farklar değil, sıcaklık ve fanlar çok stabil şu anda.

Tam olarak nedir bilmiyorum ama benim sistemde 22 derece fark ettirdi, yük altında 72 dereceden 50'ye düştü ancak kapalıyken CS:GO'da yaklaşık 50 FPS, BF1'de 10 FPS kaybım var bence çok önemli farklar değil, sıcaklık ve fanlar çok stabil şu anda.

Önemli farklar elinde bütçen olursa kule soğutucu alıp açman önerilir.

CPB bir çeşit otomatik OC kontrolü. Bu ayar açık olursa işlemci kendisi tavan değerine çıkabilir. Soğutma iyiyse performans olur. Kapalı olursa daha serin çalışır ama performans olarak da düşer.
Peki bende Wraith Prism stok fan var. Termal macunu 2 gün önce yenilendi. Oyunlarda CPU kullanımı %16-%18 arası, derecesi ise 63 ile 70 arasında değişiyor. Bu değerler normal mi, yok değilse sıvı soğutma mı almalıyım?

Peki bende Wraith Prism stok fan var. Termal macunu 2 gün önce yenilendi. Oyunlarda CPU kullanımı %16-%18 arası, derecesi ise 63 ile 70 arasında değişiyor. Bu değerler normal mi, yok değilse sıvı soğutma mı almalıyım?

R5 5600 var stok fan bşta 53 ile 63 arası yükte 74 soğutma alacağım.

Ben de bu özelliği kapattım sebebi boştayken bile aniden fanın %100'lere çıkması sinirimi bozdu, kapatınca fan sesi duymaz oldum, sıcaklıkta neredeyse 20 derece düştü, ben oyunlarda FPS ölçen biri olmadığımdan açıkçası performans kaybı olduysa da fark etmedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı