AMD Ryzen 9 7950X İncelemesi

360mm sıvı soğutma ile uzay montajda 95 dereceye çıkması da bence sıkıntı. 7600X gibi oyun işlemcileri bu sıcaklıklara çıkmayacaktır tabii ama 5950X en azından bir şekilde daha ufak kasalarda 240mm sıvı soğutmayla kullanılabiliyordu. CPU'lar 360mm radyatörü zorunlu kılıyor, ekran kartları zaten büyüyor, önümüzdeki yıllarda yüksek performanslı kişisel bilgisayarlar avuç içine sığacak diye bekliyordum, oysa gidişat hiç böyle değil.

360mm sıvı soğutma ile uzay montajda 95 dereceye çıkması da bence sıkıntı. 7600X gibi oyun işlemcileri bu sıcaklıklara çıkmayacaktır tabii ama 5950X en azından bir şekilde daha ufak kasalarda 240mm sıvı soğutmayla kullanılabiliyordu. CPU'lar 360mm radyatörü zorunlu kılıyor, ekran kartları zaten büyüyor, önümüzdeki yıllarda yüksek performanslı kişisel bilgisayarlar avuç içine sığacak diye bekliyordum, oysa gidişat hiç böyle değil.
7600X De Cinebench testinde 360mm AIO ile 85 dereceye çıkıyormuş. 6C/12T İşlemci için çok yüksek bir değer. Ortalama bir hava soğutma bile bu ısı değerleriyle zor başa çıkacak gibi duruyor. AM4 Soğutucularla uyumlu yapalım derken ısı dağıtımı konusunda sıkıntılar çıkmış olabilir. Belki İlerde IHS tasarımı değişebilir.

7600X De Cinebench testinde 360mm AIO ile 85 dereceye çıkıyormuş. 6C/12T İşlemci için çok yüksek bir değer. Ortalama bir hava soğutma bile bu ısı değerleriyle zor başa çıkacak gibi duruyor. AM4 Soğutucularla uyumlu yapalım derken ısı dağıtımı konusunda sıkıntılar çıkmış olabilir. Belki İlerde IHS tasarımı değişebilir.
85 de çok yüksekmiş, biraz üstü throttle demek. Mini-ITX sistem kullanan biri olarak bir süre sonra ucuzlayınca B650 bir anakartla 7600X'e geçebilir miyim diye düşünürken bu sıcaklıklar öyle bir imkanım olmayacağını acı bir şekilde yüzüme vurmuş oldu.

Belki yeni BIOS'larla gelecek mikrokod güncellemeleriyle sıcaklıklar değişebilir diye umut edelim şimdilik.

Yepyeni bir sokete geçti AMD ilk defa. Ayrıyeten DDR5 platformuna da giriş yaptı. Yeni çıkan bir teknolojiye ilk etapta direk balıklama geçmeyi uygun bulmuyorum. DDR4 şu an için yeterli. DDR5'ler daha çok yaygınlaşıp biraz daha geliştikten sonra geçmek daha iyi olur diye düşünüyorum. AMD ise bu yeni sokette daha iyi işler başarır ileride. O yüzden bekleyip göreceğiz.

85 de çok yüksekmiş, biraz üstü throttle demek. Mini-ITX sistem kullanan biri olarak bir süre sonra ucuzlayınca B650 bir anakartla 7600X'e geçebilir miyim diye düşünürken bu sıcaklıklar öyle bir imkanım olmayacağını acı bir şekilde yüzüme vurmuş oldu.

Belki yeni BIOS'larla gelecek mikrokod güncellemeleriyle sıcaklıklar değişebilir diye umut edelim şimdilik.
Throttle olmuyor. AMD'nin resmi açıklaması ; biz bu işlemcileri böyle yaptık diyor. Doğal olarak 5NM üretim sürecine geçildiği için yüzey alanı azalıp transistör sayısı çoğaldığı için doğal olarak fazla bir ısı ortaya çıkıyor. Bunun önüne geçmenin yolu maalesef yok. Daha küçük üretim süreçlerinde daha da ısınacak bileşenler.

1664227038149.png

Son düzenleme:
Bence beklentinin biraz altında kaldı bu kadar güç tüketimine ben biraz daha yüksek performans beklerdim ve ayrıca arkadaşların dediği gibi Intel 13 çıktığında asıl kıyaslama yapılır ve şu an Intel'in eline koz geçti. + ve - yi gördü adamlar. Geçemezlerse de kendi ayıbı. Ama şöyle bir durumda var fiyat performans dersek yine AMD liderliği bırakmaz diye düşünüyorum. Intel'i biliyoruz kahve tabağının yanına kurabiye koydum 100 lira der çünkü.

Aslında 2023 yılında 3D V-Cache teknolojisine sahip Ryzen 7000 serisi işlemciler gelecekti. Oyun performansını belki 3D V-Cache sayesinde düzeltirler. Oyun performansı dışında pek fena değil gibi. Güç tüketimi zaten sorun değil bana kalırsa. Rakibi Intel daha fazla güç tüketiyordu yük altında sanırım. Boşta AMD işlemciler niye fazla güç çekiyor anlayamadım hala. Ben 3600 kullanıyorum bazen boşta 55W bile çektiği oluyor.

Hiç iyi değil artık herkese 80+ Gold 750W PSU şart oldu. Performası kötü fiyatı da yüksek AM4'e devam 3yıldaha.
Fiyatı yüksek değil ki. 5600X ile aynı MSRP'de çıktı. İkisi de 299$'dan çıkış yaptı. Biz sadece Türkiye'de yaşadığımız için fiyat yüksek geliyor yoksa adamlar aynı fiyata alıyor her sene :).

Geri
Yukarı