AMD Ryzen Master'da oto-voltaj nasıldır?

urn4ga

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: MSI B450-M-A PRO MAX, CPU: AMD Ryzen 3 3200G, GPU: MSI GTX 1650 LP OC 4GB, RAM: HyperX Fury Black 8x2GB 3600MHZ RGB, PSU: Corsair TX650M Kasa: Everest Crystal, Termal Macun: Arctic MX-4
Meslek
Öğrenci, yarı zamanlı grafiker ve developer
Selam. Bugün overclock deneyeceğim fakat Ryzen Master üzerinde voltaj kontrolünü dahil veya dahil değil olarak seçebiliyoruz. Dahil yaptığımızda voltaj kontrolünü bize veriyor fakat dahili değil yaptığımda ne oluyor bilmiyorum. Eğer otomatik voltaj yapıyorsa böyle bırakıp deneyeceğim. Konu hakkında bilgisi olan var mı?

Selam. Bugün overclock deneyeceğim fakat Ryzen Master üzerinde voltaj kontrolünü dahil veya dahil değil olarak seçebiliyoruz. Dahil yaptığımızda voltaj kontrolünü bize veriyor fakat dahili değil yaptığımda ne oluyor bilmiyorum. Eğer otomatik voltaj yapıyorsa böyle bırakıp deneyeceğim. Konu hakkında bilgisi olan var mı?

Şu anki güncel işlemcilerde Turbo olduğu için zaten gerektiğinde otomatik OC yapıyor.
Bence çok uzman değilseniz ve süper bir soğutma sisteminiz yok ise hiç bulaşmayın.

Şu anki güncel işlemcilerde Turbo olduğu için zaten gerektiğinde otomatik OC yapıyor.
Bence çok uzman değilseniz ve süper bir soğutma sisteminiz yok ise hiç bulaşmayın.

Soğutma konusunda sıkıntım yok. Süper değil ama yeterli. Zaten 3 3200G'nin stock soğutucusuyla 4GHz yapmıştım. Fakat şu an arttırmak istiyorum bunu. Gerektiğinde OC yapıyor dediğiniz bana yeterli gelmiyor. İşlemcimin hızı yaptığım iş vs içinde önemli. Baktım güncelleyemiyorum bende overclock yapmak istiyorum. Program söylediğim şekilde voltajı nasıl ayarlıyor onu merak ediyorum.

Soğutma konusunda sıkıntım yok. Süper değil ama yeterli. Zaten 3 3200G'nin stock soğutucusuyla 4GHz yapmıştım. Fakat şu an arttırmak istiyorum bunu. Gerektiğinde OC yapıyor dediğiniz bana yeterli gelmiyor. İşlemcimin hızı yaptığım iş vs içinde önemli. Baktım güncelleyemiyorum bende overclock yapmak istiyorum. Program söylediğim şekilde voltajı nasıl ayarlıyor onu merak ediyorum.

Dahil yaptığında sistem voltajın uyumunu kontrol etmiyor.
Sen ne verirsen o voltajı işlemciye veriyor.

Dahil değil dediğinde uyumsuz bir voltajda uyarı veriyor.

Dahil yaptığında sistem voltajın uyumunu kontrol etmiyor.
Sen ne verirsen o voltajı işlemciye veriyor.

Dahil değil dediğinde uyumsuz bir voltajda uyarı veriyor.

Dahil yapıp voltajı elle denemek daha mı mantıklı oluyor yani?

Riski kabul ediyorsan evet.
Vereceğin yanlış bir voltajda anakartı ya da diğer parçaları yakabilirsin.
Yok bayağı bir rehber vs. okudum. Dahil değil yaparsam peki ne olacak?

O zaman sistyem uyumsuz voltajda kendini kapatıyor ya da uyarı veriyor.

Uyumsuz voltaj dediğiniz nedir tam olarak? Uyarı dediğiniz ne uyarısı. Uyarıda az veya fazla olarak söylüyor mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı