AMD tek bir modeli birçok şekilde mi üretiyor?

Jouska

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Neredeyse tüm işlemci modellerini test etme imkanı buluyorum, hatta tek bir işlemci modelini farklı sistemlerde ayrı ayrı test edebiliyorum. Dikkatimi çeken bir durumdan bahsetmek isterim. AMD'nin R5 3600 modeli için neredeyse test ettiğim tüm işlemciler farklı frekans ve voltaj değerlerinde çalışıyor. Bazısı boşta 0.50 v değerini görürken bazısı 1.50 v değerinde geziyor. Bazısı yük altında 1.06 değerine kadar düşerken bazısı 1.40 v değerlerinde çalışıyor. Bu voltaj aralığında ise neredeyse hiçbir işlemci aynı frekans hızı ve voltaj değerinde çalışmıyor.

Hepimizin bildiği üzere işlemciler pek çok seri olarak üretilebiliyor ancak AMD'nin neredeyse her işlemcisinin birbirinden ayrı frekans ve voltaj değerlerinde çalışması kafa da kurcalamıyor değil. Şahsen bana satın alırken kumar oynuyormuşuz gibi düşündürüyor. Test ettiğim sistemler arasında stok soğutucu ile 4000 MHz hızında 70 derecede çalışan da var, kule soğutucu ile 3400 MHz hızında 94 derecede çalışan da. Satın alan için de sıkıntılı bir durum olduğunu düşünüyorum. Sizin fikriniz nedir? Belki de R5 3600 kullananlar örnek oluşturması adına OCCT sonuçlarını paylaşırsa bir sonuca varabiliriz.

Hmm, gerçekten ilginç geldi. Sanırım teknik serviste çalışıyorsunuz. Yani düşününce belki içindeki transistörler falan zarar görmüş olabilir diyorum.

Bildiğim kadarıyla versiyon farkı var, mesela benim işlemcim 2020 versiyonuymuş ve 2019 versiyonların ısınma sorunu varmış. (R5 3600.) Buna ek olarak Silikon olayı da var, şansın var ise çok iyi silikon denk gelir ve 1.2V verip 4.5GHz bile yaparsın :)
Buna ek olarak sistem parçalarının hepsi aynı değilse etkisi olabilir.

Son düzenleme:
Silikon şansı var işlemcilerde. Burada açıklayamam, internete yazarsanız birçok kaynak çıkacaktır. Isınma durumu da hızına değil aldığı voltaj değerine bağlıdır. Voltajı çok verip hızını düşündüyseniz ısınır. Yoksa kule tipi soğutucuda o kadar ısınmaz.

Şahsen bana satın alırken kumar oynuyormuşuz gibi düşündürüyor.
Buna silikon piyangosu deniyor.
Tabii Ryzen 5 3600 için 2019 ve 2020 yılı üretimleri var, kıyaslamalara YouTube'dan bakın derim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Silikon şansı var işlemcilerde. Burada açıklayamam, internete yazarsanız birçok kaynak çıkacaktır. Isınma durumu da hızına değil aldığı voltaj değerine bağlıdır. Voltajı çok verip hızını düşündüyseniz ısınır. Yoksa kule tipi soğutucuda o kadar ısınmaz.
Neden burada açıklayamıyorsunuz? Üşengeçlik falan mı yoksa yasal mı değil?

Bunun adı silikon piyangosu, Intel'in eski i5-i7'lerinde de var bu durum. Kimisi 3.5 GHz'de takılı kalırken, kimisinin silikonu iyi olduğu için çok rahat 3.9'a ulaşıyor mesela. Gerçekten ilginç.

Hatta birkaç yerde İntel'in işlemcileri stok olarak ürettiği, hangisi daha güçlüyse ona göre i7-i5-i3 olarak sıraladıklarını duymuştum. Ne kadar doğru bilemem.

Yeni konular

Geri
Yukarı