AMD ve NVIDIA ekran kartları özellik ve yetenek karşılaştırması

Bu konuyu özellikle yeni ekran kartları alacak olanlar için açtım. Bu iki markanın kendine has oyunlarda özellikleri ve yetenekleri var. Bunlardan bahsetmek istiyorum.

AMD

Özellikleri ve yetenekleri;

• Radeon Image Sharpening (Radeon Görüntü Keskinleştirme) özelliği var.
  • FidelityFX yetenekleri, CAS, Super Resolution vs. (AMD'ye özgü değil, NVIDIA'da da kullanılabilir. Sadece AMD'ye daha yüksek performans vaadi yok, NVIDIA'da da yüksek performans elde edilebilir.) Sadece belirli oyunlarda mevcuttur.
  • AMD ekran kartları Vulkan'da NVIDIA'ya göre daha performanslı çalışıyor.
  • Radeon Anti-Lag ile oyunlarda gecikmeyi azaltma.
  • FreeSync özelliğine sahip monitör sayısı G-Sync'a göre daha fazla. FreeSync ile ekran yırtılmasını önleyebiliyorsunuz.
  • FreeSync gecikme oranı G-Sync'dan daha azdır.
  • Geliştirilmiş senkronizasyon ile FreeSync olmayan monitörlerde ekran yırtılmasını önleyebilirsiniz. Handikap olarak bu özelliğin sürücü tarafından tam stabil olarak çalışmadığını belirtmekte fayda var. Siyah ekran gibi sorunlara sebep olabiliyor.
  • Renk ayarı vardır.
  • Sürücü içerisindeki yazılımla gelen oyun modları var.

NVIDIA

Özellikleri ve yetenekleri;

• Görüntü keskinleştirme bunda da var ve ayrıyeten "Film Grenini Yoksay" özelliği var.
  • DLSS (Derin Öğrenme Süper Örnekleme) özelliği var. DLSS 2.0 ile birlikte yapay zeka destekli olmuştur. NVIDIA kartlarına özgüdür. Anti-aliasing alternatifi olan bu özelliği açtığınızda daha yüksek performans elde edersiniz. Farklı modları vardır. Kalite, dengeli, performans şeklinde. Sadece belirli oyunlarda mevcuttur.
  • RTX ekran kartları AMD ekran kartlarına göre göre daha verimli ışın izleme özelliğine sahiptir. Daha yüksek performans elde edilir. RTX 3xxx serisinde tensör çekirdekleri vardır bunun için.
  • NVIDIA Reflex ile oyunlarda gecikmeyi azaltma. Oyun destekliyorsa mevcuttur.
  • G-Sync ile ekran yırtılmasını önleme. FreeSync monitörlerine de uyumludur lakin hepsine tam uyumlu değildir. Ekran titremesi gibi sorunlarla karşılaşılabilir.
  • NVIDIA hızlı senkronizasyon ile G-Sync ve FreeSync olmayan monitörlerde ekran yırtılmasını önleyebilirsiniz.
  • GeForce Experience yazılımı sisteminize en uygun oyun ayarlarını kendisi ayarlar. Kalite, performans, dengeye göre ayarlayabilirsiniz. Bu olay günümüzdeki "Oyun içinde bir yığın ayardan hangisine ne yapsam?" sorusunu kafanızdan kaldırır.
  • Renk stilleri vardır.
  • Anında yeniden oynatma, oyun içerisindeki öldürmeleri, asistleri, ölümleri otomatik kaydeden bir özellik içerir. Bu özellik sadece belirli oyunlarda mevcuttur.

Daha birçok özellik var bu kartlarda lakin ortak olanları yazmadım. Umarım sizin için faydalı olur bu yazım. Teşekkürler.
Shadow Ryzen
Technopat

Son düzenleyen: Moderatör:
Boşuna "your mileage may vary" demedim zaten, kişiye göre değişir.

Konunun hiçbir yerinde "giriş seviye" diye bir şey görmedim, model olarak gördüğüm isimler de 2070s, 3060 Ti ve 5700XT.

Ben kimseye özel olarak demedim, üstüne alındıysan senin alınganlığın.

Sırf tecrübe ettiğin için kesin cümlelerle "bu böyledir." deme hakkın olmuyor, kendin bana "siz sorun yaşamadınız diye başkaları yaşamayacak diye bir şey yok." dedin.
Hocam yazdığım şeyleri çarpıtıyorsunuz resmen bence şu an fanboyluk yapan sizsiniz AMD'nin zaten driverlarında sorun olduğunu tüm dünya biliyorken sizin bunu inkar etmeniz ve görmemezlikten gelmeniz fanboyluktan başka bir şey değildir.

Bu bir ekstra özellik değil, FSR var artık. Hem de sadece bir seriye sınırlı değil, son 5 yılda çıkan tüm serilere destekli, hatta Nvidia'nın destek sunmadığı kartlarında bile destekli.
FSR'yi yukarıda yazdım zaten. Bütün kartlara çıkacak. AMD'ye özgü olan bir şey değil. Nvidia'nın DLSS yanında böyle bir alternatifi de olacak. Daha ne olsun.

FSR'yi yukarıda yazdım zaten. Bütün kartlara çıkacak. AMD'ye özgü olan bir şey değil. Nvidia'nın DLSS yanında böyle bir alternatifi de olacak. Daha ne olsun.
Oops, görmemişim :D:D:D.
DLSS'e kimse Deep Learning Super Sampling demiyor ya, FSR'ı da FidelityFX ve Super Resolution kısımları ayrı olunca kaçmış gözümden.
Hocam yazdığım şeyleri çarpıtıyorsunuz resmen, bence şu an fanboyluk yapan sizsiniz.
Neyi çarpıtıyorum, nerede fanboyluk yaptım? Göster bakalım.
AMD'nin zaten driverlarında sorun olduğunu tüm dünya biliyorken sizin bunu inkar etmeniz ve görmemezlikten gelmeniz fanboyluktan başka bir şey değildir.
Nerede neyi inkar ettim? AMD'nin driverları tamamen sorunsuz mu dedim? RX 6000 serisinde sorun yok dedim sadece. Görmemezlikten geldiğim ne varmış? Kim neyi çarpıtıyor, kim fanboyluk yapıyor? Yazmadığım şeyleri demişim gibi uydurmaya çalışıyorsun, dediklerinin kaynağı yok.

Pek sevdiğim bir konu tipi değil, fanboylar dolduruyor hemen.

Bu bir ekstra özellik değil, FSR var artık. Hem de sadece bir seriye sınırlı değil, son 5 yılda çıkan tüm serilere destekli, hatta Nvidia'nın destek sunmadığı kartlarında bile destekli.

Aynısı AMD'de de var, ancak 3000 serisinde daha iyi olmasının nedeni 2. nesil çekirdek kullanılması, bunu da dipnot düşmüş olayım.

Evet, 1080P'de ETS2 açtığında ölçeklemeyi %25 yapacak kadar gelişmiş (!) bir program. (Kendi tecrübemdir, 2070S kullanıyorum.)
Olması iyi bir şey ama ek özellik olarak belirtmeye değmez. Zaten artık aşağı yukarı her oyun sen onu ilk açtığın an ayarlıyor grafikleri.

5000 serisi ile kıyas bile almaz, hiçbir stabilite sorunu yok ve çok daha iyi.

Buna inanmıyorum ve katılmıyorum. Adı üstünde hissiyat, kişisel bir şey. Sırf sorun yaşadığın bir karttan yenisine geçmen bile aslında gerçekte fark olmamasına rağmen böyle bir hissiyat oluşturabilir, o da psikolojik olarak yaptığın değişimin mantıklı olduğunu sana hissettirir ve tatmin olursun. Ya da @Shadow Ryzen'in kendi yaptığı gibi 5700XT gibi bir karttan 3060 Ti gibi çok daha üstün bir karta geçtiğin için aslında teknikten kaynaklanan farkı kartın markasına yüklersin ve öyle tatmin olursun. Ben de kendi tecrübemi söyleyeyim, 5700XT'den 2070S'e geçiş yaptım, gerçek anlamda oluşan tek fark Afterburner sayacındaki %5 civarı FPS artışı oldu, hiçbir ek fark yok. Ha bir de bir iki oyunda DLSS ayarı açıldı, onu da 1080P monitörüm olduğu için kullanmadım, zaten 120+ FPS aldığım oyunda 20 FPS için görüntüyü çamurlaştırıyor. Kart daha iyi mi? Kesinlikle. Ama öyle ekstra akıcılık hissiymiş falan yok, aksine BF1'de oyuna girdiğim ilk 5-10 dakika boyunca garip droplar yaşıyorum.(bana özel bir durum olabilir, genelde bu sorun olmayabilir, your mileage may vary)
Madem bu kadar övüyorsunuz neden RX 5700 XT'den RTX 2070S'e geçtiniz? Onu da anlatsaydınız keşke. Biz deneyimlerimizi yazıyoruz. Fanboylar tek bir taraftan bakar. Şu yazıda fanboyluğa dair bir şey bulabildiniz mi? Amacınız polemik çıkarmak mı anlamadım.
Evet, 1080P'de ETS2 açtığında ölçeklemeyi %25 yapacak kadar gelişmiş (!) bir program. (Kendi tecrübemdir, 2070S kullanıyorum.)
Olması iyi bir şey ama ek özellik olarak belirtmeye değmez. Zaten artık aşağı yukarı her oyun sen onu ilk açtığın an ayarlıyor grafikleri.
Yalnız bu özellik oyunun ayarladığıyla farklı. Siz oyunun ayarladığı biçimde kullanmaya devam edin o halde. Bu oyun ayarlarında sırf benim kendi deneyim önceki işlemci Ryzen 5 3600 olduğundan darboğaz olmasın diye çözünürlüğü yükseltiyordu fakat Ryzen 5 5600x alınca o ayar değişti. Sallamasyon değil yani o ayarlar. Belirtmek isterim.

Fanboylar tek bir taraftan bakar. Şu yazıda fanboyluğa dair bir şey bulabildiniz mi? Amacınız polemik çıkarmak mı anlamadım.
Yazıya fanboy demedim zaten, size de demedim. Sadece bu tip karşılaştırma konularını hemen fanboylar dolduruyor, o yüzden pek sevmiyorum demek istedim.
Polemik gibi bir amacım yok, olmayacağını da beni bilenler bilir.
Madem bu kadar övüyorsunuz neden RX 5700 XT'den RTX 2070S'e geçtiniz? Onu da anlatsaydınız keşke.
Basit iki nedeni var.
1) Herkesin durmadan reklamını yaptığı RT ve DLSS özellikleri ve CUDA çekirdeklerinin varlığı.
2) Uzaktan tanıdığım birinin Hackintosh için AMD karta ihtiyaç duyması.
Yoksa neden Thicc III gibi bir flagship tasarımdan Windforce OC 3X gibi bir F/P tasarıma geçeyim? Tamam kart 65 dereceyi geçmiyor ama ne böyle heybeti var ne de RGB'si. Kartlar arasında mevcut piyasada 3000-4000 liraya varan fiyat farkı olması da cabası.
Yoksa öyle sorunlu olduğu için 5700XT'yi sat yerine kart ara durumu olmadı, birebir takasladık kartları. Hatta o sırada göstermelik olsun diye takasın "fiyatını" da belirlemiştik, 5500 lira. (Dipnot, kartı ilk aldığımda 2070S ondan 1.5 kat daha pahalıydı, o yüzden o takas teklifi gelince işime de geldi, miningin böyle patlayacağını bilsem asla değişmezdim)
Ek olarak doğrudan 5700XT'yi övme gibi bir durumum da yok, sorun yaşayanların gerçekten başını fena ağrıttığı bilinen bir kart. Ama sorunsuzken canavar gibi bir karttı, gerçekten F/P bir karttı ve 2070S'e geçtikten sonra öyle çok ekstra farklar hissetmedim ben. Kartı göğe çıkarma gibi bir amacım yok, sadece yaşadıklarımı ve bildiklerimi söylüyorum. Hiçbir zaman öyle çok üst bir kart değildi, ama saf güçte 3060'tan bile güçlü, 2070S'e yakın bir karttı. Sadece sürücüleri kötüydü, sorun yaşayanlara illallah ettiriyordu.

Ben yorumdakileri gerçekten anlamıyorum. Gerçek söylüyorum, ben Intel HD kullanıcısı olarak söylüyorum. Ben oyuna giriyor, oyun logosu geliyor, oyundan atıyor, mavi ekran veriyor.

Ondan sonra 1660 Ti'ya geçme fırsatım oldu hayatımda bu kadar kullanımı kolay sorunsuz ve bana gerçekten oyunda olduğumu hissettiren bir geçiş olmamıştı.

Hangi karttan geçtin 1660'a? Ben 1660S kullanıyorum ama NVIDIA'nın GTX 16 serisine değer verdiğini düşünmüyorum çünkü RTX'i geçtim DLSS özelliğini bile kullandırtmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı