AMD vs Intel vs ARM

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. "Yeter artık, her gün AMD vs Intel konusu açılıyor, açmayın be!" diyeceğinizi duyar gibiyim fakat bu konu dizüstü işlemcileri odaklı bir konu. Ayrıca bu karşılaştırmada sadece 2 değil, 3 firma var. Neyse, şimdi konuya geçeyim.

Ultrabook sınıfı cihazlarda 2017 yılına kadar genelde hep Intel işlemciler gördük. Hatta Ultrabook kavramı Intel tarafından ortaya atılmış bir kavram. Fakat 2017 yılında AMD, ilk Ultrabook odaklı Ryzen işlemcilerini piyasaya sürdü (Ryzen 7 2700U ve Ryzen 5 2500U). O noktadan sonra daha fazla AMD işlemcili Ultrabook görmeye başladık. Çünkü dahili grafik performansı benzer sınıf Intel işlemcilere göre çok daha yüksekti. Öyle ki, o zamana kadar çıkan hiçbir Ultrabook odaklı Intel işlemci GTA 5'te 1080p düşük ayarlarda 30 FPS veremezken Ryzen 7 2700U ile Ultrabook sınıfında GTA 5'te 1080p düşük ayarlarda ilk defa 30 FPS'e ulaşılabildi. O noktadan sonra Intel'in başka bir çaresi kalmadı ve Ultrabook sınıfı işlemcilerini ve o işlemcilerin dahili grafik yongalarını güçlendirmeye başladı. Bu sayede ilk defa mobil işlemcilerde rekabet görmeye başladık. İşin içine 2017'nin sonlarında ARM tabanlı (Qualcomm Snapdragon işlemcili) cihazlar da girince rekabet iyice kızıştı. 2020 yılında da Apple, Mac cihazlarında Intel yerine kendi Apple Silicon (ARM) tabanlı işlemcilerini kullanacağını açıkladı.

Siz Ultrabook cihazlarda Intel işlemci mi, AMD işlemci mi yoksa ARM işlemci mi tercih edersiniz? Ayrıca bu 3 firmanın işlemcilerinin hem artılarını hem de eksilerini sıralayabilir misiniz?

Yeter artık, her gün AMD vs Intel konusu açılıyor.
Ama bu konuda sadece AMD ve Intel yok, ARM da var. Ayrıca ana odağım dizüstü bilgisayarlar. Lütfen böyle gereksiz cevaplarla gelmeyelim.

AMD ve Intel.

ARM mimarisinin daha o kadar da iyi geliştiğini düşünmüyorum. Daha kat etmesi gereken biraz daha yol var. İleride ise iyi iş çıkarırsa neden geçmeyelim ki? Yeniliğe açık olmak lazım fakat henüz yeterli seviyede değil.

Bu arada bir mimari karşılaştırması yapıyorsak konu başlığı ARM vs AMD64 (x86-x64) olmalı zira Intel de AMD de x86-x64 (AMD64) mimarisini kullanıyor günümüzde.

Dizüstünde Intel tercih ederim, AMD'nin işlemcilerine güvenmediğimden değil firmalar AMD işlemcili laptoplarda sürekli bir yerden kıstıkları için.
Peki ARM cihazlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
AMD ve Intel.

ARM mimarisinin daha o kadar da iyi geliştiğini düşünmüyorum. Daha kat etmesi gereken biraz daha yol var. İleride ise iyi iş çıkarırsa neden geçmeyelim ki? Yeniliğe açık olmak lazım fakat henüz yeterli seviyede değil.

Bu arada bir mimari karşılaştırması yapıyorsak konu başlığı ARM vs AMD64 (x86-64) olmalı zira Intel de AMD de x86-64 (AMD64) mimarisini kullanıyor günümüzde.
Windows 10 ARM sürümü için x64 emülasyonu yakında gelecekmiş. ARM cihazların pil ömrü çok yüksek fakat şu an için sadece doğal ARM uygulamalarını ve 32-bit x86 uygulamaları çalıştırabiliyor. Yakında x64 emülasyonu gelecekmiş fakat dediğiniz gibi biraz daha ilerlemesi lazım.

Windows 10 ARM sürümü için x64 emülasyonu yakında gelecekmiş. ARM cihazların pil ömrü çok yüksek fakat şu an için sadece doğal ARM uygulamalarını ve 32-bit x86 uygulamaları çalıştırabiliyor.
Emülasyon olsa bile çok verimli çalışacağını sanmıyorum. Hız gerektiren x86 uygulamaları yine kendi platformunda kullanılmaya devam edecektir. Windows 10 gibi hantal çekirdeğe sahip bir sistem ile yeni yeni desktop tarafına el atan bir işlemci mimarisi uyumsuz bir geliştirme yapısına sahip bana göre.

Özetle biraz abartılı olacak ama günümüzdeki işletim sistemi çekirdekleri şahsi fikrim ki artık çöp, verim almak istiyorlarsa tam uyumlu bir yapı kullanılmalı. Yenilik yeniliği doğurmalı. Tabi para makinesi parayı saymaya devam ettikçe değişim biraz zor olur.

Emülasyon olsa bile çok verimli çalışacağını sanmıyorum. Hız gerektiren x86 uygulamaları yine kendi platformunda kullanılmaya devam edecektir. Windows 10 gibi hantal çekirdeğe sahip bir sistem ile yeni yeni desktop tarafına el atan bir işlemci mimarisi uyumsuz bir geliştirme yapısına sahip bana göre.

Özetle biraz abartılı olacak ama günümüzdeki işletim sistemi çekirdekleri şahsi fikrim ki artık çöp, verim almak istiyorlarsa tam uyumlu bir yapı kullanılmalı. Yenilik yeniliği doğurmalı. Tabi para makinesi parayı saymaya devam ettikçe değişim biraz zor olur.
Linux çekirdeğine daha stabil ve hızlı deniyor fakat o da ARM tabanlı bir cihazda x86 ve x64 emülasyonu söz konusu olduğunda yine yetersiz. Dediğiniz gibi şirketlerin tek derdi para. O yüzden işletim sistemi çekirdeklerine hiç adam akıllı devasa değişiklik getirmiyorlar. Bahaneleri ise "uygulama uyumluluğu bozulur" bahanesi fakat isterlerse işletim sistemi çekirdeğine mevcut uygulama uyumluluğunu neredeyse hiç bozmadan büyük yenilik getirebilirler. Yani şirketler sadece para için mevcut eski çekirdekleri kullanmaya devam ediyorlar. Kapitalizm böyle bir şey maalesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı