AMD "yanıt vermeyen bir ekran sürücüsü" hatası

Gapirkont

Kilopat
Rainbox Six Siege oynarken oyun aniden dondu, siyah ekran verip kapandı ve bu hatayı aldım. Dün ekran kartına O.C yapmıştım. 1150 olan voltaj değerini 1120 yapıp Core clock ve Memory Clock'u artırmıştım. Kart normalde 100W güç çekerken O.C sonrası 120W çekmişti. 1-2 dakika öyle kullanıp ayarları sıfırladım ve overclocksuz şekilde kullanıyorum. O işlemden sonra 3-5 kere Forza Horizon 5'te arada bir donmalar giriyordu, 1-2 dakika sonra oyun kapanıyordu hata vermeden. Şu an düzeldi FH5'teki sorun. Ekran kartımın zarar görmüş olma ihtimali var mı? Neden bu hatayı aldım? (O.c yapıp oyuna girince herhangi bir hata almadım. Sonrasında kendi isteğimle sıfırladım.) (belirttiğim hatayı, oyuna ilk girdiğim elde aldım. Sonrasında bir el daha girdim ve bu sefer hata vermedi.)

Dosya Ekleri

• amdf.PNG
    amdf.PNG
    6,7 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleyen: Moderatör:
Bu hata AMD RX serilerinde oldukça popüler ekran kartına herhangi bir zararı yok fakat çözümüde yok diyebilirim ve sadece can sıkıyor o kadar.

Sorun yok böyle devam.

O.c işleminden sonra FH5 defalarca drop yiyip sonrasında kapanmaya başladı. Sonradan düzeldi ama o zaman da korktum ekran kartı overclock işleminden dolayı zarar gördü diye. Şimdi bir de bu şekilde oyun kapanınca iyice içim içimi yedi ekran kartım zarar gördü diye. Aşırı pişman oldum O.C denediğime. Zaten voltaj işinden korkuyorum, bir de sistemi yeni aldığım için çok tedirgin oldum. Şu an biraz daha rahatladım teşekkür ederim.

O.c işleminden sonra FH5 defalarca drop yiyip sonrasında kapanmaya başladı. Sonradan düzeldi ama o zaman da korktum ekran kartı overclock işleminden dolayı zarar gördü diye. Şimdi bir de bu şekilde oyun kapanınca iyice içim içimi yedi ekran kartım zarar gördü diye. Aşırı pişman oldum O.C denediğime. Zaten voltaj işinden korkuyorum, bir de sistemi yeni aldığım için çok tedirgin oldum. Şu an biraz daha rahatladım teşekkür ederim.

Overclock işinde korkulucak bir şey yok ondan kaynaklı olmaz genellikle FH5 zaten bayağı sorun barındıran bir oyun olduğundan dolayı WattMan hatası normal.

O.C yaptığında stres testi yapacaksın. O.C ayar çektim oldu bitti işi değil. O dengeyi sağlaman lazım. O yüzden hiç gerek yok böyle heyecanlara.

Overclock işinde korkulucak bir şey yok ondan kaynaklı olmaz genellikle FH5 zaten bayağı sorun barındıran bir oyun olduğundan dolayı WattMan hatası normal.

Evet o.c yapmamda yardımcı olan arkadaşta öyle söylemişti ancak ben yine de voltaja karşı olan korkumu yenemedim :D

O.C yaptığında stres testi yapacaksın. O.C ayar çektim oldu bitti işi değil. O dengeyi sağlaman lazım. O yüzden hiç gerek yok böyle heyecanlara.

Daha önceki kartlarımda voltaj vermeden OC yapıyordum ve stabil bir değer bulana kadar stress testi yapıyordum. Bu sefer ilk defa voltaj verdim ve FH5'te 1-2 dakika kadar test edip kapattım ve o.c ayarlarını sıfırladım. Sonrasında başladı drop ve kapanma sorunu. O sebeple aklıma direk voltajdan dolayı ekran kartımın zarar görmesi geldi.

Ancak söylediklerinize göre ekran kartımda herhangi bir şekilde zarar görmesi söz konusu değil. Zaten yaklaşık yarım saattir FurMark'ta 720p 8X MSAA da test yapıyorum. Görüntüde bozukluk, kapanma gibi hiçbir sorun yok. Ekran kartım 76-78 derece arasında gidip geliyor. Kart zarar görmüş olsa FurMark'ta da bir sorun çıkardı diye düşünüyorum, o sebeple biraz daha rahatladım. Çok teşekkür ederim herkese.

Evet o.c yapmamda yardımcı olan arkadaşta öyle söylemişti ancak ben yine de voltaja karşı olan korkumu yenemedim :D

Onun için yeni bir konu açmalısın voltaj olarak bende voltaja karşıyım fakat yüksek performans için biraz verilmesi gerekli ben vermem ayrıca her kart modelinin her üreticinin kullandığı malzeme farklı yani biri Samsung bellek kullanır biri Micron kullanır Memory clock arttırsın Micron'da ekran gider Samsung belleğe daha fazla Memory clock eklersin vs. vs.

Onun için yeni bir konu açmalısın voltaj olarak bende voltaja karşıyım fakat yüksek performans için biraz verilmesi gerekli ben vermem ayrıca her kart modelinin her üreticinin kullandığı malzeme farklı yani biri Samsung bellek kullanır biri Micron kullanır Memory clock arttırsın Micron'da ekran gider Samsung belleğe daha fazla Memory clock eklersin vs. vs.

Hocam şimdi soracağım şey için de ayrı konu açmam gerekli biliyorum, daha önce açtığım ve cevabını bulamadığım için çoklu konu yasak olması sebebiyle açamıyorum.
Ekran kartım 77-78 derecelere dayanıyor. Kasam Corsair Carbide Spec Delta. Öndeki fanları ve egzoz fanı çok yavaş dönüyor, içeriye çok az hava alıyor ve dışarıya çok az hava tahliye ediyor. Bu fanların hızını arttırma şansım var mı?

Geri
Yukarı