Çözüldü AMD Yeni Sokete Ne Zaman Geçecek?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

reALTT

Hectopat
Makaleler
1
Evet arkadaşlar, AMD’nin yeni sokete ne zaman geçeceği ile ilgili bir bilgisi olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Büyük ihtimalle 2022 yılında 5 nm litografiye ve yeni sokete geçilecek. AM4 için son kez işlemci çıkarıldı.

İlk Zen işlemcilerinde hatırlarsanız revizyon gerçekleşmişti. En meşhur olanı da Ryzen 5 1600 idi. R5 1600 AE 14 nm iken R5 1600 AF 12 nm olarak üretildi ve epey talep gördü. Şu an için TSMC ile 5 nm konusunda anlaşıldığı açıklanmış olduğu için yeni işlemcilerde kesin olarak bu üretim teknolojisinin olmasının yanı sıra 5000 serisi işlemcilerde de bir 5 nm revizyonu olacağını tahmin ediyorum.
Yeni soketi beklemek yanlış bence. Günümüzde 5000 serisi işlemciler her ekran kartını besleyecek güce sahipler. Ancak rekabetçi oyunlarda FPS'in dibine dibine vurmak isteyenler beklemeli ki monitör alırken 240-360 Hz tercih edilmeli ki beklediğine değsin. Bu da ekstra masraf demek tabi. E-sporcu olunmadığı sürece beklemenin bir anlamı yok diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı