AMD'nin ekran kartları neden NVIDIA'dan az tercih ediliyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sizin RX 6000 serisinden haberiniz var mı? FSR'nin gelmesi ve F/P dengesinde iyi kartlar sunmasıyla birlikte çok iyi satış rakamları yakaladı.

Linus tech tips bile yakın zaman önce AMD'ye geçti.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam bu videoyu atmışsınız iyi güzel de. Bu video da linus AMD ekran kartını taktıktan sonra PC çalışmıyordu sonra düzelttiler. AMD alacak olsam ve bu video önüme denk gelse. Almaktan vazgeçerdim. :D

Bilinçli bir bilgisayar kullanıcısı daha az paraya daha performans veren AMD tercihi yapıyor. Ben 4 sene önce falan RX 580 kullanırkende vardı bu WattMan, bugün 7900 XT kullanıyorum yine vardı. Vardı çünkü ben sorunu çözdüm. 2 aydır sanırım tek WattMan hatası yemedim, evet çözmek için çok uğraştım ama sonuçta çözdüm. Ve maalesef driver hatası olduğu bir gerçek, ne sistem ne de donanım ile alakası yok.

Ama öte yandan RTX 4070 Ti almak istemiştim ama şimdi bakıyorum oyunlar 10GB VRAM sınırına dayandı, hatta bazı yeni oyunlar 11GB falan istiyor Ultra 1440p için. Bırakın siz o sitelerde 8 GB yeter diyen zatları. VRAM yetmediği an direk çökme yapıyor oyunlar. 8 GB herkese yeter oyun iyi optimize olsun falan diyen gurmeyim diye geçinenlere aldırmayın sakın, teknolojiler ilerliyor ve VRAM önümüzdeki 2 yıl içinde çıkacak oyunlarda inanılmaz derecede büyük rol oynayacak.

Yani her AMD kartı takınca sisteminde hata olacak gibi bir durumda yok. 3 yıldır RX 570 kullanan ama tek WattMan hatası almayan arkadaşımda var. AMD kötü değildir, ama bir NVIDIA gibi teknoloji konusunda ileride olduğunuda iddia edemeyiz. Ama AMD sakın almayın yanar ve cehenneme gidersiniz algısına takılmayın. Bilgisayar dünyasında çözülmeyecek sorun yok. WattMan ise dediğim gibi driver hatası. Driverları minimal yükleme ya da driver only yükleme yapın bir daha WattMan falan görmezsiniz. Bu da ufak dip not olsun.

Şeyi demek istiyorum. Battlefield 2042'de oyun çöküp ekran kartı hatası veriyordu ve kartım NVIDIA. Eski kullandığım NVIDIA kartlarında çok bir sorun yaşamıyordum ama RTX'den itibaren böyle değişik sorunlar yaşamaya başladım. Eski kartım 1060 hiçbir hata olmadan taş gibi çalışıyordu. Buradan şeye bağlayacağım yeni NVIDIA teknolojileri RTX, DLSS, Reflect falan güzel teknolojiler ama herhalde bu teknolojiler driverlara yükleniyor. Ha yine şeyi söyleyeyim ben de oyun çöküyordu bir şey olmuyordu ama arkadaşım da AMD kartı vardı o direkt mavi ekran yiyordu oynarken.

Son düzenleme:
Şeyi demek istiyorum. Battlefield 2042'de oyun çöküp ekran kartı hatası veriyordu ve kartım NVIDIA. Eski kullandığım NVIDIA kartlarında çok bir sorun yaşamıyordum ama RTX'den itibaren böyle değişik sorunlar yaşamaya başladım. Eski kartım 1060 hiçbir hata olmadan taş gibi çalışıyordu. Buradan şeye bağlayacağım yeni NVIDIA teknolojileri RTX, DLSS, Reflect falan güzel teknolojiler ama herhalde bu teknolojiler driverlara yükleniyor. Ha yine şeyi söyleyeyim ben de oyun çöküyordu bir şey olmuyordu ama arkadaşım da AMD kartı vardı o direkt mavi ekran yiyordu oynarken.

Teknoloji şans işidir hocam kimse bu markada %100 sorun çıkmayacağının garantisini veremez veririm derse de yalan söylüyordur.

Yanlış bilgi
Vala 3 senedir AMD kart kullanıyorum watman hatasını RX570'te çok yaşadım ve RX6700'e geçtim 4 aydır kullanıyorum 1 kere bile hata almadım çok stabil bir kart yani uzun lafın kısası RTX4090 alamadıktan sonra napayım NVIDIA'yı.

Klasik mahalle bilgisayarcısı sözü. NVIDIA olmayan VRAM'i ile ne kadar uzun ömürlü olabilir? Intel peki az çekirdek ile ne kadar uzun olabilir azıcık kafayı çalıştır.
Kafayı siz çalıştırın birazcık. AMD ekran kartları maksimum performansta çalıştığı için ömrü kısa, performansı yüksek oluyor. Intel ise daha stabil çalışıyor ve bu sayede çok daha uzun ömürlü oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bu videoyu atmışsınız iyi güzel de. Bu video da linus AMD ekran kartını taktıktan sonra PC çalışmıyordu sonra düzelttiler. AMD alacak olsam ve bu video önüme denk gelse. Almaktan vazgeçerdim. :D
Konu sizce bu mu? Dünyadaki saygın teknoloji kanallarından birinin kurucusu bile AMD'ye geçiyor. O bilmiyor mu böyle durumlar olacağını? Parasının değerini bilen kullanıcı için AMD tercih edilir. Kaldı ki Linus gibi bir sistem kullanmayacaksınız. Standart bir kullanıcının AMD ile sorun yaşaması Nvidia ile sorun yaşamasıyla aynı orandadır.

Ben bir sorun yaşamıyorum, gayet stabil. Sorunlu donanımların suçu AMD sürücülerine atılıyor hep.

Kafayı siz çalıştırın birazcık. AMD ekran kartları maksimum performansta çalıştığı için ömrü kısa, performansı yüksek oluyor. Intel ise daha stabil çalışıyor ve bu sayede çok daha uzun ömürlü oluyor.

Alakası yok bir de kafayı çalıştırın demişsin lütfen bilmeden konuşmayın, navi 2X mimarisi tamamen verimlilik üzerini kuruluyken bu cümlelerinin abes kaçıyor bu yüzden 3GHz sınırına dayanabildi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı