Ameliyatta yapılan işlemleri öğrenmek

Nurixxl

Hectopat
Selamlar. Ben gecen hafta İzmir Dokuz eylül Hastanesinde bagırsak ameliyatina girdim. Karmasik bir şey mis tikaniklik falan. Ameliyattan sonra bir sey denmedi bize detayli. Sadece fotograftaki aciklama var. Oradan okuyup bana Turkcesini cevirebilecek varsa soylesin. Anlamiyorum bunu. Ne yapmislar bana?

1586361103789831693668745184260.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Tüm sayfadan 5 kelime anlayabildim, birçok kişide anlamayacaktır o yüzden doktora sormak veya uğraşmak istemiyorsanız Facebook doktor sayfaları falan var, orada paylaşmak daha doğru olur diye düşünüyorum.

Sanırım ameliyatınızda tesadüfen Meckel divertikülü adı verilen ve bağırsak duvarından dışarı çıkıntı yapan bir tür kesecik farkedilmiş. Onu çıkarmışlar ve bulunduğu bölgenin 2 cm ilerisi ve gerisini de çıkarmışlar sonra da kalan uçları bağlamışlar. Ama en doğru bilgiyi doktorunuz verecektir bu bilgiler tamamen yanlış da olabilir.

İnce barsakların hiperemikmiş yani biraz kanlanma mevcutmuş. Apendiks, çekum(apendiksten sonraki parça), dalak, karaciğer ve safra normal görünümdeymiş. Sol inguinal kanal kapalı, sağ inguinal kanal açık görünümdeymiş. Terminal ileumdan(ince bağırsağın bir kısmı) itibaren barsakların eksplore(elle muayene) edilmiş. İleoçekal kapakçıkdan 30cm proksimalde inflame(iltihaplı) halde meckel divertikülü tespit edilmiş. Divertikülü tam olarak eksplore etmişler. Sonra bunu çıkartıp barsaklarını yan yana anastomoz(bağlama) ile bağlamışlar. Geri kalan detaylar da dikiş türü ve kullanılan ip çeşitleri hakkında.

Basitten açıklamaya çalıştım. Geçmiş olsun.

Tıp öğrencisiyim. Orada ameliyat yöntemini yazmış. Kötü bir şey görünmüyor. Doktorlar yapması gerkeni yapmış.

Hastalığınız nedir? Meckel Divertikülü rahatsızlığınız mı var? Tavsiye bilgi verebilirim merak ettiğiniz konularda, ancak her zaman aklınıza takılan şeyleri doktorunuza danışın.

Hastalar çok merak ediyor tabiine yapıldı, ne kullanıldı? gibi şeyleri. Ancak Tıp eğitimi almadığınız sürece bence fazla bilmenize gerek yok.

Meckel Divertikülü appendix gibi bir şeydir. Bir lenf dokusu, iltihap olması çok sıkıntılıdır.
Toplumun %2’inde görülür ve görülen vakaların %2’sinde semptom verir. Eğer müdahale edilmesi mortalitesi yani öldürme oranı yüksektir.

Appendix ameliyatlarında önlem olarak mutlaka çıkarılması gerekir.
Sanırım ameliyatınızda tesadüfen Meckel divertikülü adı verilen ve bağırsak duvarından dışarı çıkıntı yapan bir tür kesecik farkedilmiş. Onu çıkarmışlar ve bulunduğu bölgenin 2 cm ilerisi ve gerisini de çıkarmışlar sonra da kalan uçları bağlamışlar. Ama en doğru bilgiyi doktorunuz verecektir bu bilgiler tamamen yanlış da olabilir.
O doğumsal bir kalıntı aslında, kesecik demek doğru değil, literatürde lenf dokusu olarak geçer. Bazı insanlarda kalma bir embriyolojik kalıntıdır. Fark edildiğinde mutlaka çıkarılması gerekir çünkü bu hastalığı appendix ile ayırt etmek zordur. Semptomlar benzerdir.

Yeni konular

Geri
Yukarı