Amerika-Türkiye otomobil fiyatları karşılaştırması

Gecen sene 9 bin dolara AWD CX9 aldim, benzin de araclar da bildigin ucuz. 1 aylik maasinla araba alabiliyorsun.

Ama sigortalar pahali, ucuz fiyat sizi yaniltmasin. Bir suru zorunlu gideri var. Yillik gelirinin 1/4 unden pahali arac alinmasini onermez orada hic bir uzman.

Yine de yillik gelirinin 1/4 u ile araba alabilmek diye bir kavram var; ayni evrende yasamiyoruz Amerikan vatandaslariyla.

@DocPill Sokakta rastgele çevrilen insanların verdiği tepkilere inanıyorum. Rastgele birini çevirip (genç birini) sorduklarında ismi lazım değil partisini tutuyorsa "Amerika'dan neyimiz eksik?" cümlesini bile duymuşluğum var. Sizin dediğinizle gazeteciler dolandırıcı/yalancı oluyor fakat ben Youtube üzerinde izlediğim röportajların gerçek olduğuna inanıyorum. Sosyal medya bizim ülkemizde gerçeklerin öğrenilebildiği tek mecra.

"Sosyal medyada dolaşan her şeye inanıyor musunuz?" nasıl bir cümle anlamadım tam olarak. Tek gerçeğin sosyal medyadan öğrenildiği bir ülkede yaşıyorsun. Tabi her söylenen doğru değil fakat sosyal medyaya ihtiyacın var senin. Sosyal medyaya erişimin tamamen kısıtlansa doğru haberi nereden alacaksın?

Bu konunun açılış amacı otomobiller. Daha fazla uzatmak istemiyorum. Konuştuğumuz konuyla ilgili konu açılırsa oradan devam ederiz. İyi forumlar!

Allahımız var o yeter. (!)Vatan haini seni. Beleş soğan, patates veriyoruz. Hangi devlet vatandaşına soğan, patates verdi.(!)
Ev fiyatları ise Türkiye'de daha ucuz. O hiç söylenmiyor ama yüreğim cız etti bakınca.

Evet hocam. Burada 500.000 birim paraya 3+1.Onlarda 500.000 birim paraya 4 yatak odalı 3 banyolu ev.

Ev fiyatları ise Türkiye'de daha ucuz. O hiç söylenmiyor ama yüreğim cız etti bakınca.

Birim olarak yine ucuz hocam. 350.000$ eden evlere bakınca müstakil olduğunu hemen hemen çoğu odanın kendine ait banyosu olduğunu ve arka bahçesinde illaki havuzunun olduğunu görüyorum. 350.000 TL'ye İstanbul'da genelde giriş katı daireler satılıyor artık. Onu geçtim 350.000 TL'ye 2011 üzeri BMW 5.20i satılıyor.

Gecen sene 9 bin dolara AWD CX9 aldim, benzin de araclar da bildigin ucuz. 1 aylik maasinla araba alabiliyorsun.

Ama sigortalar pahali, ucuz fiyat sizi yaniltmasin. Bir suru zorunlu gideri var. Yillik gelirinin 1/4'unden pahali arac alinmasini onermez orada hiçbir uzman.

Yine de yillik gelirinin 1/4'u ile araba alabilmek diye bir kavram var; ayni evrende yasamiyoruz amerikan vatandaslariyla.

Yanlışsam düzeltin hocam. Kazaya karışma durumuna ve kaç senedir sigorta ödediğine göre falan fiyatlar değişkenlik gösteriyormuş sanırsam. İşte mesela 1 sene içinde hiç kazaya karışmaz isen ödediğin fiyatlar falan azalıyormuş diye okumuştum.
Sonuç olarak zaten her türlü daha ucuz. Sadece keşke araba olsa ama...

Ama sigortalar pahali, ucuz fiyat sizi yaniltmasin. Bir suru zorunlu gideri var. Yillik gelirinin 1/4 unden pahali arac alinmasini onermez orada hic bir uzman.

Yine de yillik gelirinin 1/4 u ile araba alabilmek diye bir kavram var; ayni evrende yasamiyoruz Amerikan vatandaslariyla.
İşte tam olarak bundan bahsediyorum evet genele vurduğumuzda Amerika yine iyi olabilir fakat insanlar hiç detayını bilmeden araştırmadan asıp kesiyorlar.

10 kişi bulun, karşılıklı oturup ciddi bir şekilde konuşun. Benim konuşmama gerek yok, etrafımda tanıdıklarım var ve hepsi mantıklı konuşuyor. Kimseden de bu zamana kadar öyle bir şey duymadım. "Amerika bizi kıskanıyor" sosyal medyada ortaya çıkmış bir şey. Sosyal medyada dolaşan her şeye inanıyor musunuz?

Ciddi konuşmayı deneyin, eminim ki diyen 10 kişiden biridir. Yok demiyorum, ama 10 kişiden en fazla biri olur o. Sizde onlardan birine rastlamış olmalısınız.
Demek ki sen solcu dayılar ile konuşmuşsun. Sen bak bakalım sağcı bir enişte ve sağcı dayı ile konuş. "Amerika da olan şeyler bizde de ver ama" diyor benim dayı ile enişte. Enişte bozkurtçu, dayı ise ampüllü.

Yanlışsam düzeltin hocam. Kazaya karışma durumuna ve kaç senedir sigorta ödediğine göre falan fiyatlar değişkenlik gösteriyormuş sanırsam. İşte mesela 1 sene içinde hiç kazaya karışmaz isen ödediğin fiyatlar falan azalıyormuş diye okumuştum.
Sonuç olarak zaten her türlü daha ucuz. Sadece keşke araba olsa ama...

Evet dogru. Burada da benzer mantik var aslinda. Sigorta primin degisir kazaya gore.

Yine sigortanin cok rekabetci orada. Devlet sigortayi zorunlu hale getirdigi icin ayda 50$ a da sigorta primi odeyebilirsin 5000$ da. Tamamen sigortanin neyi ne oranda karsiladigi ve kullaniciyla ilgili. Ben Turk vatandasi oldugum icin pahali sigorta yapiyor her firma, 10 seneye kalmadan sigortaya verdigim para aracin fiyatini gececek.

Alim gucu yuksek, senede %1-3 arasinda degisen enflasyon oranlari var. Oradaki akademisyen arkadasim 5 senedir ayni maasi aliyor, 5 senedir her seye ayni parayi oduyor. Sadece odedigi kira 30$ artmis :)

Bizde hem dolar kuru cok oynak hem de devlet adaletsiz vergi topladigi icin araba fiyatlari ucuz.
Ayrica devletin bir numarali vergi kalemi otv + kdv ikilisi; bunu da en cok orta ve alt sinif oduyor.
Yani aslinda fakir ve ortalama vatandastan devlet kasasini dolduruyor, zengine cok koymuyor.

Yat almaya kalksan %0 OTV oduyorsun Turkiye'de. Zengine OTV yok.
Ama gidip Clio araba alacaksan yandin : )

Bu Almanya/Amerika bizi kiskaniyor olayini ben de geyik saniyordum; sonra bunu ciddi ciddi iddia eden bir insanla tanisma serefine nail oldum.
Gercekten var boyle gerzekler. ( Gerzek lafini yumusatmiyorum, moderatore selamlar )

Hatta Amerika'ya ilk gelen Turklerde gordugum en buyuk hata gidip 10-20 bin dolara Mercedes / BMW almak oluyor : )
O aracin cikaracagi korkunc masraftan ve sigorta maliyetlerinden haberi yok. Turkiye'de 500 bin e alacagi araci 10 bin dolara alinca finansal olarak mantikli bir karar verdigini saniyor.

Son düzenleme:
@bitwise
Sigorta meselesinde 300$ ödeyende var dediğiniz gibi 50$ ödeyende var diye okumuştum ama 5000$ biraz uçuk bir fiyat geldi.
Güzel bir örnek vermişsiniz. Mesela asgari ücretle çalışan adam benzinin litresini 7-8 liradan alıyor ama yat sahibi iseniz tam ücretini bilmiyorum ama normal fiyatın yarısından azdı. Yine dediğiniz konuya geliyor, adaletsizlik.

Bu Almanya/Amerika bizi kiskaniyor olayini ben de geyik saniyordum; sonra bunu ciddi ciddi iddia eden bir insanla tanisma serefine nail oldum.
Gercekten var boyle gerzekler. ( gerzek lafini yumusatmiyorum, moderatore selamlar )

Onlar koyun hocam, takmamak gerek yoksa insanı sinir hastası ederler. Beyni yok fikri var dediğimiz türlerden.
Çevremde de denk geliyorum bazen, tamam deyip geçiştirmek en iyisi zaten mantıklı bir şekilde tartışamıyorsunuz, tartışsanız bile anlamamakta ısrar ediyorlar.

Hatta Amerika'ya ilk gelen turklerde gordugum en buyuk hata gidip 10-20 bin dolara Mercedes / BMW almak oluyor: )
O aracin cikaracagi korkunc masraftan ve sigorta maliyetlerinden haberi yok. Türkiye'de 500 bin e alacagi araci 10 bin dolara alinca finansal olarak mantikli bir karar verdigini saniyor.

Sigorta işini zaten anlattınız. Sadece araba sektöründe değil, genel olarak emek ve uğraş isteyenler işlerin ücretleri buraya göre çok daha fazla oluyor galiba. Mesela araba ustasına arabayı tamir ettirmek gibi.

Mesela bizim bir şey üretip satmamıza gerek yok devlet tarafından bakarsak. Neden üretmekle uğraşalım ki?
10 tane vesteli üretip satmak yerine 1 tane iphone satıyor zaten aynı parayı kazanıyor. Haliyle olan halka oluyor ama halkı önemseyen kim, orası da ayrı bir muamma. Gün sonunda herkes cebine giren paraya bakıyor.
Bu arada teşekkür ederim hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı