Amerika'dan Laptop Getirmek

er2grul

Hectopat
Makaleler
2
Merhabalar. Sizce bir akrabaya Amerika'dan laptop getirtmek mantıklı mı? Akrabam olan şahıs dolar olarak alacak ve ben ona TL olarak ödeyeceğim? Kar-zarar, mantık ilişkisi nedir sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. Sizce bir akrabaya Amerika'dan laptop getirtmek mantıklı mı? Akrabam olan şahıs dolar olarak alacak ve ben ona TL olarak ödeyeceğim? Kar-zarar, mantık ilişkisi nedir sizce?

Alacağınız cihazın oradaki fiyatı ile buradaki fiyatını karşılaştırın.
Eğer yüzde 30 ve üstü fiyat farkı varsa getirtin.

Tabii ki mantıklı. Tonlarca vergiden ve neredeyse iki katı para ödemektense bu yolu kullanmanı tavsiye ederim.

Bu PC kaç dolar? Pek bir önemi yok ama ne kadar çok zarar edeceksin, öğrenmek isterim açıkcası:D Tabii bir yandan da mantıklı şu duruma bakılırsa.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu PC kaç dolar?(pek bir önemi yok ama ne kadar çok zarar edeceksin öğrenmek isterim açıkcası:D bu arada akraban amerikadamı yaşıyor?)
Evet amerikada yaşıyor. Ama üzüldüm, kırıldım. Her durumda zarar mı edeceğim :)
Tabii ki mantıklı. Tonlarca vergiden ve neredeyse iki katı para ödemektense bu yolu kullanmanı tavsiye ederim.
Hmm anladım.

Benim bir yakınım Amerika'da yaşıyor, o da göndermek istiyor, Türkiye'ye gelip giden bir arkadaşı aracılığıyla.
Dolar üzerinden bilgisayar alacak ama siz TR'deki fiyatı üzerinden ödeme yaparsanız olmaz. Amerika'da kaç dolarsa, TL olarak kaça tekabül ediyorsa öyle ödersiniz. Dolar malum sürekli değişiyor TR'de, oradaki fiyata göre ödeme yaparsınız.

ÖTV ve KDV'den muaf olur. Ancak gümrükte vergisini ödemek gerekebilir eğer sizinse. Ancak eğer akraban bilgisayara kendisi sahipse gümrükten vergisiz geçirir sonra Türkiye içinde sana verir.

Geri
Yukarı