''Amerikalı gibi düşün, Japon gibi planla...'' ne demek?

alicnayddn

Centipat
Amerikalı gibi düşün, Japon gibi planla; Türk gibi başla, Alman gibi sürdür, İngiliz gibi bitir."

Bir Amerikan nasıl düşünür?
Bir Japon nasıl plan yapar?

İnternette arattım fakat cevap bulamadım. Sizce nedir bu sadece 2 konu? Varsayım da yapabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Amerikanlar iyi düşünür, süper güç olmaları kanıtıdır. Japonlar iyi planlar, güçlü iradelere sahiptirler. Çok çalışmaları kanıtıdır. Türkler çok hırslıdır, çok isteklilerdir. Saldırılarının vs. güçlü olmasının bir etkeni de budur. İngiliz'ler başladığı işi bitirmeden dönmezler. Bu yüzden İngiliz gibi bitir deniyor.

Tabii bunlar hep önyargılı sözler. Normalde ırka göre kişisel özellikler bu denli şekillenmez.

Hiç şüphesiz her millet gibi amerikanlarında kendilerine özgüleşmiş kalıplaşmış düşünce şekli vardır:

Amerikalı'lar hiçbir zaman din, diktatörlük, darbeyle yönetilmemiştir. Bu yüzden sonuna kadar özgürlüğe, devletin küçüklüğüne, kendi kendini savunabilme(silahlanma) ve ifade edebilme hakkı (hukuk düzeni) ne yani demokrasiye inanırlar.

Mesela amerikan generallerine / ordu uzmanlarına göre ABD'nin savunması çok "zayıftır " savunma bütçesi dünya 1.siyken.

Mesela dünyanın hiçbir halkı Amerikalı'lar kadar elit zenginlere vergi indirimleri yapmaz amerikan halkı ise bunu içten içe destekler. 2008 krizinde borsanın %60'ı halkın vergisi çar çur edilerek kurtarılmışken 1 kişi hapse atılmamıştır. Zenginler de gidip vergi ödemek yerine o parayla daha fazla lüks araba yat, elmas, gibi şeyler alır Meksika'da Jamaika'da tatil yapıp parayı Amerika'nın dışına kaçırırlar. Ve bu da ABD'nin ulusal borcunu artırabilir.

Hiçbir ülkede olmadığı kadar halka açık alanda cinayet oranına sahiptirler ama hala çıkıp belinde silah taşıyan insanların suç oranını artırmadığına, bunun saf özgürlük olduğuna inanırlar.

Özüne dönersek;
ABD'nin imkanlarını hukukun dokunulmazlığı ve demokrasi için harcaması, yıllarca ABD'ye teknolojik devrimlerin ve buluşların, dev şirketlerin akmasına ve sonunda merkezi haline getirmesini sağlamıştır diyebiliriz.

Yani özetlersek Japon plana çok zaman ayırır.Türk dalar direk sonu gelmez.Alman diisplinlidir.İngiliz her türlü bitirir.Amerikalı da çok özgür düşünür yani hedef koyduğunda birinin özgürlüğünü bile yok sayabilir.Örnek:Hedefi için araba lazımsa bir araba çalabilir.(Böyle anladım.)Ama böyle olduğunu sanmıyorum.
Amerikan gibi düşünmenin özeti nedir yav?

Yani özetlersek japon plana çok zaman ayırır. Türk dalar direk sonu gelmez. Alman diisplinlidir. İngiliz her türlü bitirir. Amerikalı da çok özgür düşünür yani hedef koyduğunda birinin özgürlüğünü bile yok sayabilir. Örnek: Hedefi için araba lazımsa bir araba çalabilir.(böyle anladım.)Ama böyle olduğunu sanmıyorum.
Amerikan gibi düşünmenin özeti nedir yav?

Tek kelime, "fırsatçılık" ABD şirketlerinin çoğunun temelinde yattığı gibi klişeleşmiş bir amerikan örneğin bir iş yapacaksa fırsat gördüğü bir alanda yatırım yapar ve bir iş fikri yaratır. Düşünme kısmını bu yüzden onlar ürettiyor olabilir.

Hiç şüphesiz her millet gibi amerikanlarında kendilerine özgüleşmiş kalıplaşmış düşünce şekli vardır:

Amerikalı'lar hiçbir zaman din, diktatörlük, darbeyle yönetilmemiştir. Bu yüzden sonuna kadar özgürlüğe, devletin küçüklüğüne, kendi kendini savunabilme(silahlanma) ve ifade edebilme hakkı (hukuk düzeni) ne yani demokrasiye inanırlar.

Mesela amerikan generallerine / ordu uzmanlarına göre ABD'nin savunması çok "zayıftır " savunma bütçesi dünya 1.siyken.

Mesela dünyanın hiçbir halkı Amerikalı'lar kadar elit zenginlere vergi indirimleri yapmaz amerikan halkı ise bunu içten içe destekler. 2008 krizinde borsanın %60'ı halkın vergisi çar çur edilerek kurtarılmışken 1 kişi hapse atılmamıştır. Zenginler de gidip vergi ödemek yerine o parayla daha fazla lüks araba yat, elmas, gibi şeyler alır Meksika'da Jamaika'da tatil yapıp parayı Amerika'nın dışına kaçırırlar. Ve bu da ABD'nin ulusal borcunu artırabilir.

Hiçbir ülkede olmadığı kadar halka açık alanda cinayet oranına sahiptirler ama hala çıkıp belinde silah taşıyan insanların suç oranını artırmadığına, bunun saf özgürlük olduğuna inanırlar.

Özüne dönersek;
ABD'nin imkanlarını hukukun dokunulmazlığı ve demokrasi için harcaması, yıllarca ABD'ye teknolojik devrimlerin ve buluşların, dev şirketlerin akmasına ve sonunda merkezi haline getirmesini sağlamıştır diyebiliriz.

Peki saygı değer BMW Hocam; Sözle ne alakası var tam olarak?

Peki saygı değer BMW Hocam; Sözle ne alakası var tam olarak?
Amerikalıların dünyaya karşı bakış açılarını ve olaylara yaklayış biçimini anlattım bazı alanlarda burdan fikir çıkarın diye :D açıklayıcı olmadıysam kusura bakmayın.

örneğin bir Amerikan bakar Batıda petrol var ve doğu da sanayi var bu petrolu doğuya taşımak için demiryolu döşer ve yıllar sonra iyice büyür bütün ülkeye hizmet etmeye başlar.. Fırsat derken kapitalist anlamda söyledim. Japonlar ya da Asya milletleri daha çok azla yetinme kültürüyle yaşarlar bu yüzden risk almak istemezler savaştan sonra (ww2)bunu japonlar biraz değiştirdi

Geri
Yukarı