Amerikan başkanlık seçimleri hakkında

Yusuf Koçoğlu

Hectopat
Yer
Karamürsel
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Hepinize selamlar dostlar. Malumunuz 3 Kasım'da Amerikan başkanlık seçimleri var. Sonuç Amerikalı'lar kadar bütün dünyayı da ilgilendiriyor. Ben 3 Kasım'daki seçimlerde ne olur bu konu hakkındaki kendi fikrimi paylaşmak istedim. Aynı zamanda sizlerin fikirlerini analizilerini de merak ediyorum. İlk önce seçim sonucu ne olur? Ardından ne gibi olaylar patlak verebilir? Bu konu hakkında görüşlerimi anlatıyorum.

Bence Trump kaybedecek ama görevine devam edecek. Nasıl mı? Devam ediyorum. Trump hatırlayacaksınız COVID-19 hastası oldu. Çok enteresandır ki Trump gibi 70 yaşını devirmiş biri 3-5 gün içerisinde hiçbir şey olmamış gibi piyasaya döndü. Aslında işin daha enteresan kısmı hasta olduğu süreç içerisinde. Trump hasta olduğunda tabii olarak hastaneye götürüldü. Ama gitti hastane ‘askeri’ hastaneydi. Trump'ın koronayı 3-5 günde atlatması ardından askeri hastaneye gitmesi gayet şüphe çekici bir durum.

Akıllara şu soru geliyor: Trump hasta oldum ayağına askeri hastaneye gidip seçim için askerlerle görüşmüş olabilir mi? Devam ediyorum. ABD’de posta ile oy kullanma meselesi var. Yıllardır bu kullanılıyor. Ama Trump ısrarla seçmenlerine posta ile oy kullanmayın oylarınızı kontrol edin diyor. Ardından dile gelen eğer Trump çok az bir farkla seçimi kaybederse hile yapıldı söylemleri ortaya çıkar. Ek olaraktan Trump seçimi kıl payı kaybederse koltuğundan kalkmaz denmesi. Biden’ın bu karşılık olarak o zaman bizde zor kullanırız diyerek askere mesaj vermesi.

Ardından Trump'ın askerlerle görüşmesi ve bu olayları birleştirdiğimizde ortaya bir olay örgüsü çıkması bana hiç enteresan gelmedi. Özetleyecek olursak seçim gecesi Biden kazandı. Ardından Trump ‘kardeşim hile yapıldı ben görevimi bırakmıyorum askeri bu noktada görevini yapmaya davet ediyorum.’ dedi. Eyalet valileri arasında bir tantana koptu. Trump bazı eyalet valilerini görevden aldı. (Normalde başkanın böyle bir yetkisi yoktur ama eğer ülkede mevzu çıkarsa kanun başkana böyle bir hak tanıyor.)

Zaten Amerika'da halk şu an sokakta üstüne asker sokağa indi. Ardından demokrasinin başı, yıllardır diğer ülkelere demokrasi özgürlük dağıtmış(!) ABD'de demokrasinin yıkıldığına şahit olacağımızı düşünüyorum. İnşallah 3 Kasım gecesi ya da 4 Kasım sabahı tekrardan konu açacağım. Burada sizden istediğim kendi analizlerinizi paylaşmanız. Ardından seçim gecesi bu konuya bakıp ne kadar doğru ne kadar yanlış analizler yapmışız buna bakacağız. Fikirlerinizi önemsiyor cevaplarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Burada bizim ülkemizden farksız olarak koltuk sevdalılığı var. Yararın yok, zararın da olmasın demi? Yok.

Herkese komik gelebilir fakat ben Amerika'da her şeyin derin devlet tarafından yönetildiğini, başkanların sadece seçilmiş olmak için seçilen ve derin devlet tarafından belirlenen kişiler olduğunu, başkanın sembolik bir piyondan başka bir şey olmadığını düşünüyorum. Belki de beni bu düşünceye iten Amerika'nın bozulmayan ekonomisi ve gücünden dolayı da olabilir. O yüzden kim gelirse gelsin değişen hiçbir şey olmayacak düşüncesindeyim.

Herkese komik gelebilir fakat ben Amerika'da her şeyin derin devlet tarafından yönetildiğini, başkanların sadece seçilmiş olmak için seçilen ve derin devlet tarafından belirlenen kişiler olduğunu, başkanın sembolik bir piyondan başka bir şey olmadığını düşünüyorum. Belki de beni bu düşünceye iten Amerika'nın bozulmayan ekonomisi ve gücünden dolayı da olabilir. O yüzden kim gelirse gelsin değişen hiçbir şey olmayacak düşüncesindeyim.

Hocam Trumpa kadar öyleydi. Şu an aile ile Amerikan derin devleti arasında bir savaş var. Amerika'nın tahtının salladığını fişinin çekilmek istendiğini söylüyoruz zaten. Bu seçimde onun kavgası. Trump ABD çıkarlarını iyi ya da kötü korurken Biden bunu yapmayacak. Trump boşuna biden Çinlilere çalışıyor demiyor. Trump boş adam falanda değil yani. Gayet akıllı.

Şimdi öncelikle seçim sonrası yüksek ihtimalle olaylar çıkacak, bunu aşağı yukarı herkes anlayabilir.
ABD gündemini yakından takip ediyorum ve Trump şu anda hiç olmadığı kadar endişe içine girdi. Aşıyı bulup, hızlıca dağıtacağını vaat etti ama yapamadılar, Bu da oylarında kararsız kalan halkın azımsanmayacak bir kısmını Biden'a yöneltti. Ayrıca BLM olayları ve vergi olayları da yine Trump'ı kötü yönde etkileyen olaylardan oldu. Aslında Trump 4 yıl boyunca ülkesini fena sayılmayacak bir şekilde yönetti,çoğu kişiye komik birisi olarak gözükse de stratejik hamleleriyle en iyiyi başarmaya çalıştı. Ama dediğim gibi son olaylar onu bitiren etmenler oldu. Biden tarafına bakacak olursak eski başkan yardımcılığından bilineceği üzere ortadoğu'da yanlış kararlar vermesiyle çok eleştirilmişti. Pek bir şeyler başardığı da söylenemez. Ayrıca yaşının yüksek oluşu, konuşmalarında ara ara takılmalar yaşaması (son debatelere baktığımızda bu problemi biraz çözmüş gibi duruyor.) Biden'ı negatif yönde etkileyen etmenlerden.(Birkaç etmen daha var ama onlar daha çok medya tarafından uydurulan söylemler vs. çok da önemli değil.) Sonuç olarak baktığımızda Biden bezmiş Amerikan halkı için tek seçenek. Evet güçlü değil ama arkasında güçlü bir yardımcısı var (Harris). Bu da halka güven veriyor ve bir nebze olsun rahatlatıyor. Şu an için baktığımızda 40 milyona yakın oy posta yoluyla yollandı. Yani bu seçmenler son debate'i izlemeden kararını verdiler.(Zaten artık bunun da pek anlamı kalmadı.) Kimin kazanacığına gelirsek yukarıda yazdıklarıma göre Biden'ın kazanması muhtemel. Ancak Trump tarafında bir sürpriz yaşanıp Tekrar başkan seçilme ihtimaline de %40 bir oran veriyorum.
Bir bakıma doğru, ancak başkanların etkisi de 0 değil. Yani böyle çok söylem var, "ABD'de kararlar 50 yıl öncesinden verilir(planlanır)" tarzı. Verilir ancak uygulanış biçimi farklılaşabilir.
Hepinize selamlar dostlar. Malumunuz 3 Kasım'da Amerikan başkanlık seçimleri var. Sonuç Amerikalı'lar kadar bütün dünyayı da ilgilendiriyor. Ben 3 Kasım'daki seçimlerde ne olur bu konu hakkındaki kendi fikrimi paylaşmak istedim. Aynı zamanda sizlerin fikirlerini analizilerini de merak ediyorum. İlk önce seçim sonucu ne olur? Ardından ne gibi olaylar patlak verebilir? Bu konu hakkında görüşlerimi anlatıyorum.

Bence Trump kaybedecek ama görevine devam edecek. Nasıl mı? Devam ediyorum. Trump hatırlayacaksınız COVID-19 hastası oldu. Çok enteresandır ki Trump gibi 70 yaşını devirmiş biri 3-5 gün içerisinde hiçbir şey olmamış gibi piyasaya döndü. Aslında işin daha enteresan kısmı hasta olduğu süreç içerisinde. Trump hasta olduğunda tabii olarak hastaneye götürüldü. Ama gitti hastane ‘askeri’ hastaneydi. Trump'ın koronayı 3-5 günde atlatması ardından askeri hastaneye gitmesi gayet şüphe çekici bir durum.

Akıllara şu soru geliyor: Trump hasta oldum ayağına askeri hastaneye gidip seçim için askerlerle görüşmüş olabilir mi? Devam ediyorum. ABD’de posta ile oy kullanma meselesi var. Yıllardır bu kullanılıyor. Ama Trump ısrarla seçmenlerine posta ile oy kullanmayın oylarınızı kontrol edin diyor. Ardından dile gelen eğer Trump çok az bir farkla seçimi kaybederse hile yapıldı söylemleri ortaya çıkar. Ek olaraktan Trump seçimi kıl payı kaybederse koltuğundan kalkmaz denmesi. Biden’ın bu karşılık olarak o zaman bizde zor kullanırız diyerek askere mesaj vermesi.

Ardından Trump'ın askerlerle görüşmesi ve bu olayları birleştirdiğimizde ortaya bir olay örgüsü çıkması bana hiç enteresan gelmedi. Özetleyecek olursak seçim gecesi Biden kazandı. Ardından Trump ‘kardeşim hile yapıldı ben görevimi bırakmıyorum askeri bu noktada görevini yapmaya davet ediyorum.’ dedi. Eyalet valileri arasında bir tantana koptu. Trump bazı eyalet valilerini görevden aldı. (Normalde başkanın böyle bir yetkisi yoktur ama eğer ülkede mevzu çıkarsa kanun başkana böyle bir hak tanıyor.)

Zaten Amerika'da halk şu an sokakta üstüne asker sokağa indi. Ardından demokrasinin başı, yıllardır diğer ülkelere demokrasi özgürlük dağıtmış(!) ABD'de demokrasinin yıkıldığına şahit olacağımızı düşünüyorum. İnşallah 3 Kasım gecesi ya da 4 Kasım sabahı tekrardan konu açacağım. Burada sizden istediğim kendi analizlerinizi paylaşmanız. Ardından seçim gecesi bu konuya bakıp ne kadar doğru ne kadar yanlış analizler yapmışız buna bakacağız. Fikirlerinizi önemsiyor cevaplarınızı bekliyorum.
Hocam senin son tahminin nedir? Ya da kimi kazanmaya daha yakın görüyorsun?

Son düzenleme:
Şimdi öncelikle seçim sonrası yüksek ihtimalle olaylar çıkacak, bunu aşağı yukarı herkes anlayabilir.
ABD gündemini yakından takip ediyorum ve trump şu anda hiç olmadığı kadar endişe içine girdi. Aşıyı bulup, hızlıca dağıtacağını vaat etti ama yapamadılar, bu da oylarında kararsız kalan halkın azımsanmayacak bir kısmını Biden'a yöneltti. Ayrıca BLM olayları ve vergi olayları da yine Trump'ı kötü yönde etkileyen olaylardan oldu. Aslında trump 4 yıl boyunca ülkesini fena sayılmayacak bir şekilde yönetti, çoğu kişiye komik birisi olarak gözükse de stratejik hamleleriyle en iyiyi başarmaya çalıştı. Ama dediğim gibi son olaylar onu bitiren etmenler oldu. Biden tarafına bakacak olursak eski başkan yardımcılığından bilineceği üzere ortadoğu'da yanlış kararlar vermesiyle çok eleştirilmişti. Pek bir şeyler başardığı da söylenemez. Ayrıca yaşının yüksek oluşu, konuşmalarında ara ara takılmalar yaşaması (son debatelere baktığımızda bu problemi biraz çözmüş gibi duruyor.) Biden'ı negatif yönde etkileyen etmenlerden.(Birkaç etmen daha var ama onlar daha çok medya tarafından uydurulan söylemler vs. çok da önemli değil.) sonuç olarak baktığımızda biden bezmiş amerikan halkı için tek seçenek. Evet güçlü değil ama arkasında güçlü bir yardımcısı var (harris). Bu da halka güven veriyor ve bir nebze olsun rahatlatıyor. Şu an için baktığımızda 40 milyona yakın oy posta yoluyla yollandı. Yani bu seçmenler son Debate'i izlemeden kararını verdiler.(Zaten artık bunun da pek anlamı kalmadı.) kimin kazanacığına gelirsek yukarıda yazdıklarıma göre Biden'ın kazanması muhtemel. Ancak trump tarafında bir sürpriz yaşanıp tekrar başkan seçilme ihtimaline de %40 bir oran veriyorum.

Bir bakıma doğru, ancak başkanların etkisi de 0 değil. Yani böyle çok söylem var, "ABD'de kararlar 50 yıl öncesinden verilir(planlanır)" tarzı. Verilir ancak uygulanış biçimi farklılaşabilir.

Hocam senin son tahminin nedir? Ya da kimi kazanmaya daha yakın görüyorsun?

Hocam dediğiniz gibi Biden ağır basıyor. Ama yukarıda yazdım. Hile söylemleri ve asker her şeyi değiştirir. Artık ABD'de eyaletler arası bir iç savaş seneryosu çok açık gözüküyor. Ben Trumpın koltukta kalacağını ama görevini tamamlayamacağını düşünüyorum.

Geri
Yukarı