Amerikan deniz komandoları

BeritKaan

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci :)
Merhaba, bugün sizlere resmi olarak 1962'de kurulmuş ancak, kökeni 2. dünya savaşına dayanan. Dünyanın ilk deniz komando teriminin çıkmasını sağlayan birlikten bahsedeceğim, Navy Seals. Tüm Seal personeli erkeklerden oluşur ve Deniz kuvvetlerine bağlıdır. CIA, gizli ve seçkin birliklerini Seals operatörlerinden seçer.

2. dünya savaşında, Japonya'nın pasifikteki adalarına yapılan çıkartmalarda görev aldılar ve Mihver kuvvetlerine karşı, Afrika'da bir çok çıkartmalara ve sahil temizleme görevlerinde bulundular. Normandiya çıkartmasında ise İngiliz SBS timleri ile büyük çıkartma öncesi sahili seçerek, yüzlerce mayın temizlediler.

1962 yılından önce isimleri UDT-Team olarak geçiyordu, (Under Water Demolition Team)

Afganistan savaşında, Seallar ile birlikte 160. SOAR, Alman KSK, Polonya GROM, Norveç MJK, Danimarka Frogman, İngiliz SAS, Kanada JTF2 ve Yeni Zelanda'nın SAS(R) birlikleri ile yüzlerce operasyon düzenlendi, bunların arasında Bin Ladin'in öldürülmesi de var. Tora bora operasyonundan sonra verilen müttefik eforundan dolayı, Seallara ve bir kaç ülkenin deniz komando birliklerine Üstün Hizmet madalyası verildi.

Burada uzun olmasını istemediğim için alta kaynakların linkini bırakıyorum, yeterli ingilizceniz var ise doğrudan oraya bakabilirsiniz.
United_States_Navy_Special_Warfare_insignia.png

Moto; Kazanmanın bir bedeli vardır!

Operasyonel yönlülük;
Doğrudan eylem.
Gayri nizami harp.
Özel keşif.
Yabancı kaynakları korumak.
Anti-Terörizm.
Narkotik operasyonları.

Girilen önemli savaşlar ve olaylar;
2. dünya savaşı.
Vietnam savaşı.
Çöl fırtınası harekatı.
Körfez savaşı.
Somali iç savaşı.
Afganistan savaşı.
Irak özgürlük savaşı.
ISIS'e karşı mücadele.
0076e1302a17397fcf81b2075619ab1b.jpg

Kaynak;

Severek takip ediyorum. Blog olarak paylaşmaktan vaz mı geçtiniz?
Evet, genel olarak çok görünmüyor sanırım. Fransız Yabancı Lejyonunu buraya yazmak yerine, denemek için Blog bölümüne yazmıştım ama şu an 150 görüntülenme var sanırım. En kötü burada öne çıkar seçeneği ile her gün gözükmesi sağlayabiliyorum. İlginiz için teşekkür ederim bu arada.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı