Amerika'ya taşınma

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İnsanların hayalleriyle dalga geçip oturduğu yerden yazmayı çok iyi biliyorlar. Bir şey derdim de neyse, öncelikle aklına koyduysan kesinlikle yap. Hayalin delivery guy olmaksa da ol. Kimin ne dediğini takma. Buraya yazanların çoğu yurtdışına çıkmaya cesaret edemeyip dalga geçiyor. Bir fırsatları olsa keşke!

Gelelim gerçeklere, ABD vizesi almak öyle kolay değil. Öğrenci vizesi ya da Green Card ile gitmekten başka çözüm yolun yok. Eğer herhangi bir yüksek öğretim kurumuna kayıtlı isen work and travel yapabilirsin. Hem kısa vade de çalışabilirsin ( F1 vizesi), döndükten sonra da para biriktirip tekrar gidersin. Bence bu daha mantıklı çünkü kafandaki Amerika şekillenmiş olur. Zaten geldiğinde de elinde hatırı sayılır para kalacak. Geri gitmek istediğinde vize işlemin de kolaylaşacak. Eğer öğrenci vizesi ile gidersen bir okula kayıtlı olman gerekli. Çalışma iznin olmayacak o yüzden sosyal güvenlik numaran da olmayacak( en önemli konu). Sosyal güvenlik numaran olmadığı için birinden istemen gerekli çünkü yapacağın her işte bu numarayı istiyorlar ( eğer yakalanırsan deport yersin ama bunu pek sık kontrol etmiyorlar). Amcan orada olduğunu söylemişsin bu konuyu o halleder. Green Card olayını arkadaş açıklamış zaten nasıl olduğunu. Sana tavsiyem bu yollardan birini seçmen ve derhal para biriktirmeye başlaman, oldukça paraya ihtiyacın var çünkü.
Hayalim delivery guy olmak değil :D sadece bunu yaparak bile yoksulluk sınırı üstünde maaş alabiliyorsunuz demek için onu örnek verdim :D

Merhaba, son zamanlarda çok araştırma yapıyordum ve sonunda karar kıldım eğitim hayatım bittikten sonra vize alabilirsem direkt Amerika'ya taşınacağım. Düşüncem şu Türkiye de biraz para biriktirip taşınacağım 1 ayın masrafını çıkaracak bir para ile gidip, iş bulacağım ve ev kiralayıp yaşayacağım. İş ilanlarına baktım en mantıklısı yemek dağıtıcısı olmak ya da Uber yapmak, los Angeles'da ortalama bir pizza dağıtıcısının saatlik maaşı 18 dolarmış (iş ilanlarına falan da baktım doğru), günde 9 saat ve haftada 5 gün çalışırsak aylık 3240 dolar ediyor ve bazı eyaletlerde bu saatlik 25-30 dolara kadar çıkıyor yani aylık yaklaşık 4500 ile 5400 dolar arası değişiyor. Bu maaş çok rahat bir şekilde geçinmeye yetiyor (2017 ABD yoksulluk sınırı 2047 dolar, daha yenisini bulamadım). En basitinden bir pizza dağıtıcısı bile 5000 dolara kadar maaş alabiliyorsa düzgün bir işte ne kadar kazanılacağını düşününce neden ABD'ye göçmek istediğimi anlayacaksınız. Siz ne düşünüyorsunuz tavsiyeleriniz var mı, tecrübeleri olan arkadaşlar varsa yorumlarınızı bekliyorum.

Öncelikle o yoksulluk sınırı eyaletlere göre değişir.
Kira fiyatlarına göz attınız mı?
Ortalama elektrik su ücretlerine göz attınız mı?
Dil bilginiz ana dil seviyesinde olacak mı?
Orada göçmen olarak muamele göreceksiniz, buna kendinizi hazır olarak görüyor musunuz?
Bir anlık hevesten ziyade uzun araştırmalar ile böyle önemli kararlar almalısınız.
Ayrıca bu korona zamanlarında işsizlik çok yükseldi, öyle elinizi attığınız gibi göçmen birinin iyi maaşlı bir iş bulabileceğini düşünüyor musunuz?
İyi yanları da var, örneğin; buraya göre çok daha az baskıcı bir ülke, avrupada'ki kadar ırkçılık da yoktur.

Öncelikle o yoksulluk sınırı eyaletlere göre değişir.
Kira fiyatlarına göz attınız mı?
Ortalama elektrik su ücretlerine göz attınız mı?
Dil bilginiz ana dil seviyesinde olacak mı?
Orada göçmen olarak muamele göreceksiniz, buna kendinizi hazır olarak görüyor musunuz?
Bir anlık hevesten ziyade uzun araştırmalar ile böyle önemli kararlar almalısınız.
Ayrıca bu korona zamanlarında işsizlik çok yükseldi, öyle elinizi attığınız gibi göçmen birinin iyi maaşlı bir iş bulabileceğini düşünüyor musunuz?
Önceki mesajlarımı okursanız sorduğun soruların %90'ını cevapladım zaten.

1-You need good english and grammer.
2-You need find a job and money because in USA you need money much.
3-You need get citizenship.
4-You need patience.

Bunları anlıyorsan git :).
You need to find a job and money because in the USA you need a lot of money.
ve
You need to get citizenship .

Olacak hocam :)

Amerika vasıfsız adam almaz ülkeye söyleyeyim. Ben pizzacı olacağım falan yemez, almazlar. Mühendis lazım, doktor lazım adamlara. Ülkesinde tonla işsizlik sorunu, evsiz varken dışarıdan neden pizza dağıtacak alsın adam ülkesine?

Merhaba, son zamanlarda çok araştırma yapıyordum ve sonunda karar kıldım eğitim hayatım bittikten sonra vize alabilirsem direkt Amerika'ya taşınacağım. Düşüncem şu Türkiye de biraz para biriktirip taşınacağım 1 ayın masrafını çıkaracak bir para ile gidip, iş bulacağım ve ev kiralayıp yaşayacağım. İş ilanlarına baktım en mantıklısı yemek dağıtıcısı olmak ya da Uber yapmak, los Angeles'da ortalama bir pizza dağıtıcısının saatlik maaşı 18 dolarmış (iş ilanlarına falan da baktım doğru), günde 9 saat ve haftada 5 gün çalışırsak aylık 3240 dolar ediyor ve bazı eyaletlerde bu saatlik 25-30 dolara kadar çıkıyor yani aylık yaklaşık 4500 ile 5400 dolar arası değişiyor. Bu maaş çok rahat bir şekilde geçinmeye yetiyor (2017 ABD yoksulluk sınırı 2047 dolar, daha yenisini bulamadım). En basitinden bir pizza dağıtıcısı bile 5000 dolara kadar maaş alabiliyorsa düzgün bir işte ne kadar kazanılacağını düşününce neden ABD'ye göçmek istediğimi anlayacaksınız. Siz ne düşünüyorsunuz tavsiyeleriniz var mı, tecrübeleri olan arkadaşlar varsa yorumlarınızı bekliyorum.

Dostum toz pembe hayallere kurmuşsun bu dediklerin onu yaparım bunu yaparım dediğin işler o kadar kolay olmuyor sırayla cevaplayacak olursam.
1-amerika her önüne geleni vize vermiyor!
Amerika'dan oturma izni için vize almak için ilk önce belirlenen bir usa anlaşmalı bankada 20.000 dolar yanlış hatırlamıyorsam paran olmalı ayrıca en az üniversite mezunu ve lisans yapman gerekiyor. Öyle saçma sapan bölümlerden değil kaliteli tıp hukuk gibi bölümlerden.

2-amerika hayat zorluğu.
Hadi Amerika'ya bir şekilde gittin düzgün bir öğrenimin ve üst düzey ingilizcen olmazsa orada sürünürsün. Kimse kimseye orada iş vermiyor. Yerel mekanlar ırkçılık hat safada sağlık sigortası mevzusu desen kapitalist ülke sağlık çok pahalı insanlar orada hasta olmamak için resmen çok çabalıyor

Dostum toz pembe hayallere kurmuşsun bu dediklerin onu yaparım bunu yaparım dediğin işler o kadar kolay olmuyor sırayla cevaplayacak olursam.
1-amerika her önüne geleni vize vermiyor!
Amerika'dan oturma izni için vize almak için ilk önce belirlenen bir usa anlaşmalı bankada 20.000 dolar yanlış hatırlamıyorsam paran olmalı ayrıca en az üniversite mezunu ve lisans yapman gerekiyor. Öyle saçma sapan bölümlerden değil kaliteli tıp hukuk gibi bölümlerden.

2-amerika hayat zorluğu.
Hadi Amerika'ya bir şekilde gittin düzgün bir öğrenimin ve üst düzey ingilizcen olmazsa orada sürünürsün. Kimse kimseye orada iş vermiyor. Yerel mekanlar ırkçılık hat safada sağlık sigortası mevzusu desen kapitalist ülke sağlık çok pahalı insanlar orada hasta olmamak için resmen tabiri caizse götünü yırtıyor.
Sondan 2. kelimeyi sansürleyin, yoksa ceza yiyebilirsiniz.

Hayal dünyan çok geniş.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı