Amfide hışırtı oluyor

Yer
Karabük
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, TDA7377 ile bir amfi yaptım. Çalışmasında ilk başta sorunlar olsa da (Nedense çıkışta 7 volt DC gördüm ama şu an yok.) şu an çalışıyor ama hoparlörlerde bir hışırtı sesi var. Multimetre ile ölçtüğüm zaman boşta iken 45 mV DC ve AC voltaj ölçüyorum (hoparlörler bağlı iken).

İlk başta 5 amper LED trafosu diye tabiir edilen SMPS trafo kullandım çıkışında ise 6800 uF kondastör bağlıydı, sonra belki çıkışı düzgün değildir diye 12 volt trafoyu doğrultup yine çıkışına 6800 uF kondastör bağladım ama hala aynı. Sebebi nedir?

2 uS 100 mV'ta osiloskop görüntüsü bu şekilde.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-06-28 at 21.51.27.jpeg
    WhatsApp Image 2022-06-28 at 21.51.27.jpeg
    75,8 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleyen: Moderatör:
Topraklama yaptınız mı? Cihazların ikisi de aynı kaynaktan mı besleniyor? Eğer mümkünse amfiyi akü veya powerbank ile besleyip tekrar deneyin. Yalıtılmış halde de aynı gürültüleri alıyor musunuz diye merak ediyorum.
Evde topraklama yok bu yüzden geçici olarak balkon demirinden topraklama yapıp gövdeye bağladım ama hala aynı arkada bir dip gürültü var.

Amfi alüminyum bir kutu içinde ve gnd kısmını gövdeye verdim bağlantı kolaylaştırmak için, ondan olabilir mi? Akü olayını ise daha deneyemedim.

Abi çıkışa yüksek frekans kesici koyarak denedin mi?
Ya da çıkışa bir tane kapasitör ekleyip denedin mi?
Bana göre yaptığın amfi kendi kendine bir döngüye girmiş ondan dolayı oluyor bu durum.
Bu durumu anlamanız için.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoyu izlemenizi öneririm.
Ya da bütün pinleri düzgün bağladınız mı? Stand-by pini gibi mesela.

Son düzenleme:
Abi çıkışa yüksek frekans kesici koyarak denedin mi?
Ya da çıkışa bir tane kapasitör ekleyip denedin mi?
Bana göre yaptığın amfi kendi kendine bir döngüye girmiş ondan dolayı oluyor bu durum.
Bu durumu anlamanız için.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoyu izlemenizi öneririm.
Ya da bütün pinleri düzgün bağladınız mı? Stand-by pini gibi mesela.
Her şey düzgün yanlış bağlantı yapsam zaten çalışmazdı. Kondansatör konusunda ise kondansatör eklemedim ama ekleyip deniyeceğim.

00018_1.jpg

og_og_1487869033244045873.jpg

Merhaba. Çıkıştaki uygulamayla ilgili bir hata yüzünden istenmeyen bu durum olabilir. Çıkışlarda DC akımın dışarıya olan DC sızıntısını (dekuplaj olayını) önleyen elektronik eleman elektrolitik kondansatördür ve 2 kanal yerine siz 4 kanallı (köprülenmemiş) çıkışta hoparlörlerle aralarına seri elektrolitik kondansatörler koymadan direk kabloyla alıp bu hoparlörlerle kullandıysanız DC akımın ölçülmesi çok normal olup DC akımın sızıntısı mutlaka bu yüzden olmuştur.

Ama sadece 2 çıkışı (stereo olarak) 4 kanallı (quadro) çıkış yerine 1. resimde olduğu gibi kullandıysanız bu durumda 1-2 ile 14-15 arasındaki üstteki resimdeki uygulamadaki gibi elektrolitik kondansatörlere gerek olmaz. Ayni durum normalde 4 kanal çıkışlı, 4 OPAMP iç yapılı amfi entegresi olan TDA 1554Q için de geçerlidir, sadece 2 çıkışı TDA 7377'deki gibi köprülenerek 1. resimdeki uygulamadaki gibi kullanılırsa bu kullanımda elektrolitik kondansatörlere dekuplaj (DC'yi ayırma) amaçlı olarak TDA 1554Q'da gerek kalmaz, 4 kanal çıkışlı olan kullanımda ise TDA 7377'deki gibi 4 kanala seri bağlı elektrolitik kondansatörleri dekuplaj amaçlı seri olarak bağlamak gerekir. Aksi durumda çıkışta AC ses akımının yanında DC akım kaçağı (transistörün dış beslenme akımı) OPAMP (amfiden) kolayca geçip hoparlör ses çıkışına sızmış olur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı