Ampere uygulamasındaki değerler nasıldır?

asliara

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhaba.

Android 12 ile gelen; istege bagli %85 şarj dolumu ile sinirlama menusunu gorunce; bu konuyu biraz arastirdim.

Batarya dolumu sirasinda, voltaji takip etmek icin de tavsiye edilen Ampere uygulamasini kurdum.

Ama bunu nasıl yorumlayacagimi bilemedim.

Bir yanlislik mi yapiyorum acaba?

1.min ve Max degerler surekli degisiyor şarj olurken?

2. voltaj degeri; en fazla telefonun sarji 20 altindayken ve 80-85 uzerindeyken yukselir ve zararlidir deniliyor ama bende oyle olmadi. Tam tersi; %40, 72, 82 olcumlerim %6 degerinden daha cok ve %90'lar ise neredeyse en az voltaj cekimi var.

Ortalama deger olarak; aldigim ornek degerler:
Şarj / ma / sicaklik.

%6 1710 32.1

%40 1790 31.9
%72 1740 32.5
%83 1140 35.

%92 790 33.8
%96 640 33.3
Tam dolunca da zaten deger gosterme kesildi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Telefonun şarjı en hızlı 20-80% arasında dolar. Bundan düşük ve yüksek değerlerde güvenlik sebeplerince şarj çok yavaş ilerler. Telefonunuz açıkken hızlı şarj etkinleşmez, alacağınız değerler daha düşük olur.

85% meselesi ise doğru. 85'den 100'e doldurmak daha fazla aşınmaya sebep oluyor. Ancak ben açılması gerektiğini düşünmüyorum. Eğer telefonu uzun süre kullanacaksanız en az bir kere pilini değiştirmek zorunda kalacaksınız. Ama öyle "Telefonu 4 sene kullandım, bu ayar sayesinde pilim hala iyi gidiyor" dedirtmez.

Telefonun şarjı en hızlı 20-80% arasında dolar. Bundan düşük ve yüksek değerlerde güvenlik sebeplerince şarj çok yavaş ilerler. Telefonunuz açıkken hızlı şarj etkinleşmez, alacağınız değerler daha düşük olur.

85% meselesi ise doğru. 85'den 100'e doldurmak daha fazla aşınmaya sebep oluyor. Ancak ben açılması gerektiğini düşünmüyorum. Eğer telefonu uzun süre kullanacaksanız en az bir kere pilini değiştirmek zorunda kalacaksınız. Ama öyle "Telefonu 4 sene kullandım, bu ayar sayesinde pilim hala iyi gidiyor" dedirtmez.
Acikcasi ben de 2.paragrafta yazdiginiz gibi dusunuyorum.
Zaten yetmiyor da, gunde 1 sarj zor dayaniyor menuyu aktif edince. Ki benden cok daha fazla uygulama vb calistiran da vardir.

Ama bu kadar, android menusune kadar koyduklari icin de, insan takiliyor.

Bu benim Ampere degerlerim dogruydu o halde oyle mi?

1.min ve Max degerler surekli degisiyor şarj olurken?

Normaldir, değerler ısı, işlemci kullanımı gibi şeylere bağlı olarak değişir, mesela şarjda oyun oynarken telefonunuz daha çok güç tüketeceğinden daha fazla elektrik çekecektir.

%40, 72, 82 olcumlerim %6 degerinden daha cok.

Bazı yapımcılar acil işiniz olduğu ve şarj zamanınız kısıtlı olduğu durumları da göze alıp düşük yüzdeliklerde daha fazla güç vermiş olabilirler.

Bu benim Ampere degerlerim dogruydu o halde oyle mi?

Onlar doğrudur.

Son olarak bir ekleme yapmak istedim konu hakkında pek bilgim yok bunlar sadece düşüncelerim.

Normaldir, değerler ısı, işlemci kullanımı gibi şeylere bağlı olarak değişir, mesela şarjda oyun oynarken telefonunuz daha çok güç tüketeceğinden daha fazla elektrik çekecektir.

Bazı yapımcılar acil işiniz olduğu ve şarj zamanınız kısıtlı olduğu durumları da göze alıp düşük yüzdeliklerde daha fazla güç vermiş olabilirler.

Onlar doğrudur.

Son olarak bir ekleme yapmak istedim konu hakkında pek bilgim yok bunlar sadece düşüncelerim.

Tesekkurler.

Kullanan arkadaslar, kesin bir bilgi verebilir belki.

Yeni konular

Geri
Yukarı