Ampul neden parçalanarak patlar?

Ali Çelik

Kilopat
Daha fazla  
Bir hafta önce dairenin komple elektrik tesisatını kontrol ettirdim. Bu gün ansızın lambayı açar açmaz pot diye ses çıkartıp parçalandı ve şartel attı. Kucağımda 4 aylık bebeğim vardı. Tabi hemen diğer odaya gittim evi havalandırdım. Sonrasında şarteli kaldırdım. Bu olayın sebebi ne olabilir? O an çalışan yük çeken bir cihazda yoktu.

Farklı bir ampul taktığınızda aynı sorunu tekrar yaptı mı?

Ve ampulun incideki tellerden dolayı bir süre sonra teller bağımsız kalıyor(kopma vs gibi) ve kısa devre olarak algıladıkları zaman patlarlar.

Edit: Farklı bir ampul taktığınızda pır pır yapıyor mu?

Son düzenleme:
Tam işe gitmek üzereyken bu olay başıma geldi. O yüzden farklı bir ampül ile test edemedim. Bu elektrik işleri beni fazlasıyla tedirgin ediyor. Halbuki daha bir hafta önce kontrol ettirmiştim tesisatı. Garanti olsun diye sigortaları falan değiştirttim. Malum döviz kuru vergiler derken evimizdeki elektronik eşyaların maliyeti aldı başını gitti.

Tam işe gitmek üzereyken bu olay başıma geldi. O yüzden farklı bir ampül ile test edemedim. Bu elektrik işleri beni fazlasıyla tedirgin ediyor. Halbuki daha bir hafta önce kontrol ettirmiştim tesisatı. Garanti olsun diye sigortaları falan değiştirttim. Malum döviz kuru vergiler derken evimizdeki elektronik eşyaların maliyeti aldı başını gitti.

Müsait olduğunuzda farklı bir ampul ile deneyip beni bilgilendirirseniz sizlere yardımcı olabilirim bina elektrikcisiyim :)

Ampul ne türden bir ampuldü? Tasarruflu ampul mü yoksa flamanlı ampulden mi? Tasarruflu ampuller tehlikleli oluyor sadece. Bu da içerisinde cıva buharı bulundurdukları için. Flamanlı ampulse zehirlemez. Sadece cam kırıkları zarar verebilir. 5-6 yıl önce bizim de tasarruflu ampul patlamıştı. Parçalanmamasına rağmen etrafı ağır bir yanık kokusu basmıştı ve sigortayı attırmıştı.

Camlar aşırı ısınıp kırılmış olabilir, lamba bozuk olduğu için yüksek voltaj alıp patlamış olabilir.

Geri
Yukarı