Anadolu Lisesi Bölüm Seçimi

Tyrion

Hectopat
Yer
Samsun
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İyi akşamlar arkadaşlar. Anlam veremediğim şekilde bölüm seçimleri sene sonunda değilde dönem ortasında yapıldı. Bende aile bireylerimle görüşemeden seçim yapmak zorunda kaldım ve eşit ağırlık bölümünü seçtim. Fakat çok arada kaldım doğrusu konferans düzenlendi ve en avantajlı bölümün sayısal olduğu söylendi çünkü toplam sınava iki milyon kişi civarı katılım oluyormuş bir milyon iki yüz bin civarı eşit ağırlık dört yüzer bin kişi sözel ve eşit ağırlıkmış. O yüzden herkesi sayısala yönlendiriyolar çok arada kaldım dil - sayısal - eşit ağırlık arasında bana bilgi vericek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum iyi akşamlar.

Tamam en avantajlı bölüm sayısal ama yapamadıktan sonra ne yarar? En yetenekli olduğun, en rahat geçirdiğin derslerin olduğu alanı seç. Merakın olduğu konulara ve ilgi duyacağın derslere yönel.

Yani dil yapabilirim ingilizcem iyi ve ilgim var ama fazla seçim yok. Sayısal yapamıyorum. Coğrafya ve Tarih banko dersler ve bunlar sayısalda bana getiri sağlamicak. Ama bütün çevrem sayısal seçmediği için pişman. Çalışan yapar anlayışı var herkeste.

Çalışan yapar sözü bana göre biraz yanlış. Genlerde de olması lazım biraz, sonuçta beynin sağ ve sol loplarıyla alakalı, çok çalışmasına rağmen sayısala yeteneği olmadığı için yapamayan birçok kişi tanıyorum. Aile baskısından yılma, diyeceklerdir sayısal seç diye. Ayrıca severek şevkle çalışmak var , bıkarak usanarak çalışmak var. Hangisini tercih ederdin?
İleride seçeceğin mesleğin alanınla alakası var mı onu da bir düşün derim ama.

Çalışan yapar sözü bana göre biraz yanlış. Genlerde de olması lazım biraz, sonuçta beynin sağ ve sol loplarıyla alakalı, çok çalışmasına rağmen sayısala yeteneği olmadığı için yapamayan birçok kişi tanıyorum. Aile baskısından yılma, diyeceklerdir sayısal seç diye. Ayrıca severek şevkle çalışmak var , bıkarak usanarak çalışmak var. Hangisini tercih ederdin?
İleride seçeceğin mesleğin alanınla alakası var mı onu da bir düşün derim ama.
Bu dönem kendimi deneyeceğim çalışarak fizik kimya biyoloji matematik hepsine çalışacağım. Eğer yapabilirsem sayısala gideceğim çünkü eğer yapabiliyorsam severek çalışırım. Ama yapamazsam eşit ağırlığa gideceğim.

Fazla seçim yok diye istediğin bölümden vazgeçme. İşini iyi yapana para verirler unutma :)
Dil bölümünden ne ola bilirimki. Öğretmenlik, rehber, İngilizce edebiyat fazla seçenek yok o yüzden kararsızım.

Aynen, mantıklı en iyisi deneme yanılma. Kendini deneyip gör.
Umarım yapa bilirim çünkü isteğim otopsi alanı ve çok zor tıp umarım yapabilirim mesajların için teşekkür ediyorum.

Yapabileceğin ve başarılı olabileceğin bölümü okuman gerekir bence. Başarılı olamayacağın bir bölüm okumak bence yanlış olur. Merakın olan alan üzerine git bence. Dil alanı iyi bir alan. Dil olmadan artık hiçbir şey olmuyor. Dil yapabilir isen dil bölümü oku.

Benim matematiğim 7.sınıftan beri zayıf o sebeten dolayı sözel okudum pişman değilim şuan dil okumak istiyorum.
Nerde yeteneğin varsa oraya git meslek sahibi olamam diye sözele gidmesen veya eşit ağırlığa sayısalda çok zorlanırsın ve sınıfta kalırsın.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı