Anadolu lisesi sayısal bölüm mezunu ne işler yapabilir?

Bilgisayar hakkında bilgin var mı?
O zaman bir bilgisayarcıda çırak olarak başla sökme takma öğren.
Buraya gel donanım inceleğini öğern.

Sonra sistem toplar satarsın keyfi olarak.

Bu olabilir güzel bir fikir. Bilgim az çok var. Zaten bilgisayarla tanışmam 2004 yılında daha çocukken başladı ancak donanım parçalarını, ne işe yaradığını ve hangi değerlerin ne işe yaradığını, alt parçaların ne olduğunu vs. biliyorum sadece.

Dostum maalesef tekrar üniversite sınavına çalışmam benim için çok büyük bir lüks. Acilen para kazanmam ve aynı zamanda sevebileceğim bir iş istiyorum. En son çalıştığım yer bir restoranttı ama sevmediğim bir işti ayrıldım. Üniversite sınavına çalışmam için en az 2 yılın geçmesi ve kurulu bir düzenimin olması şart.
Ya bu kadar işsiz varken sermaye falan olmadan sevebileceğin bir işte çalışabileceğini düşünüyor musun?

Bu olabilir güzel bir fikir. Bilgim az çok var. Zaten bilgisayarla tanışmam 2004 yılında daha çocukken başladı ancak donanım parçalarını, ne işe yaradığını ve hangi değerlerin ne işe yaradığını, alt parçaların ne olduğunu vs. biliyorum sadece.

Buraya yazılan makaleleri okumak ve kategoriler için açılan rehberleri okumak.
Ve Technopat Temel bileşenler serisini izlemek ile başlayabilirisin.

Hocam sayısal iyi ise yazılım, dijital oyun yapma veya kodlama gibi işlere girebilirsiniz. Bana göre geleceğin meslekleri bunlar.

Arkadaşım da önermişti bunu ama nereden başlayacağımı bilmiyorum. Sayısalım temel olarak iyi ama okulun verdiği eğitimle ÖSYM bir değildi maalesef YKS çıktığında. Buradan kaybetmiştik ilk yıl.

Yazılımda başarılı olursan seni kurtarır, internete bak Python ile başla daha sonra zaten mantığı vs. anlarsın araştır derim.

Buraya yazılan makaleleri okumak ve kategoriler için açılan rehberleri okumak.
Ve Technopat Temel bileşenler serisini izlemek ile başlayabilirisin.
Teşekkür ederim tavsiyeler için.
Ya bu kadar işsiz varken sermaye falan olmadan sevebileceğin bir işte çalışabileceğini düşünüyor musun?
Sevmeden çalışmanın ne olduğunu biliyorum. Tam bir yıl sevmediğim bir işte, patron denilen boş bir herifle çalıştım. Aldığım maaş yüksek bir maaş değil ve o bir yıl boyunca burnumdan geldi. Bir daha sevmediğim bir işte boş bir herifle çalışır mıyım, sanmam.
Yazılımda başarılı olursan seni kurtarır, internete bak Python ile başla daha sonra zaten mantığı vs. anlarsın araştır derim.
Youtube sanırım bunun için iyi bir kaynak. Buradan başlayabilir miyim?

Üniversite diploması olmadan A-101'de bile çalıştırmazlar. Öyle yazılım hayalleri kurmayın bence. Lise diplomasıyla 2. sınıf vatandaş olursun. Üniversite diploması alman şart iş için. Artık herkes "Ne iş olursa olsun yaparım, yeter ki Asgari ücret versin" mottosunda takıldığı için kölelik işinde bile diploma arıyorlar.

Son düzenleme:
Üniversite diploması olmadan a-101'de bile çalıştırmazlar. Öyle yazılım hayalleri kurmayın bence. Lise diplomasıyla 2. sınıf vatandaş olursun. O diplomayı alman şart iş için. Artık herkes "ne iş olursa olsun yaparım, yeter ki asgari ücret versin" mottosunda takıldığı için kölelik işinde bile diploma arıyorlar.

Açık öğretim fakültesi Tarih ya da İktisat okumayı düşünüyorum. Mezun olunca A-101'de mi çalışacağım? Hadi diyelim mezun oldum iyi kötü bir yerde çalışmaya başladım. Ya bu 4 yıllık eğitim süresi boyunca nerede iş bulup çalışacağım? Kendimi nasıl idame ettireceğim? Anladım, Türkiye'de hayatta kalmak istiyorsan ya bir yerlerin içinde akraban dayın olacak, ya birilerine yağ çekeceksin, ya da anadan babadan varlıklı doğacaksın. Klasik ortaçağ aristokrat ailelerinden doğup her şeye önde başlamak gibi :) şaka gibi.

Açık öğretim fakültesi Tarih ya da İktisat okumayı düşünüyorum. Mezun olunca A-101'de mi çalışacağım? Hadi diyelim mezun oldum iyi kötü bir yerde çalışmaya başladım. Ya bu 4 yıllık eğitim süresi boyunca nerede iş bulup çalışacağım? Kendimi nasıl idame ettireceğim? Anladım, Türkiye'de hayatta kalmak istiyorsan ya bir yerlerin içinde akraban dayın olacak, ya birilerine yağ çekeceksin, ya da anadan babadan varlıklı doğacaksın. Klasik ortaçağ aristokrat ailelerinden doğup her şeye önde başlamak gibi :) şaka gibi.
Şu an herkes aynı durumda maalesef dostum. Neden açık öğretim istiyorsunuz bu arada? Birçok kişi kendi alanında iş bulana kadar Part-time kasiyerlik, garsonluk yapıyor. Biraz para biriktirip Üniversite'de, Work and Travel, Erasmus, Student Exchange gibi faaliyetlerle şansınızı deneyebilirsiniz. Lakin maddiyat yoksa kader ülke ekonomisinin, siyasetinin kaderiyle paralel oluyor.

Şu an herkes aynı durumda maalesef dostum. Neden açık öğretim istiyorsunuz bu arada? Birçok kişi kendi alanında iş bulana kadar Part-time kasiyerlik, garsonluk yapıyor. Biraz para biriktirip Üniversite'de, Work and Travel, Erasmus, Student Exchange gibi faaliyetlerle şansınızı deneyebilirsiniz. Lakin maddiyat yoksa kader ülke ekonomisinin, siyasetinin kaderiyle paralel oluyor.

Dostum bir keresinde mezuna kalıp askeri okul için çalışmıştım hayalim buydu ama sınav sürecinin tam ortasında parasızlıktan dolayı bırakalı 1.5 yıl oldu. Mezunluğun zorluklarını anlatmama gerek yok evde çalışıyordum çünkü evime yakın bir kütüphane vs. yoktu ama çalıştığım süre boyunca denemelerde güzel netler çıkartıyordum ama hayat şartları el vermedi. Dersi bıraktıktan sonra garsonluk yapmaya başladım ama sözde kafası çalışan, kendini beğenmiş, karaktersiz bir mimarın bünyesinde çalıştığım için ve de gelen bahşişin adaletsiz dağıtılışından dolayı oradan da soğudum. Açıköğretime elimde birikimim, düzenli gelir kaynağım ve kurulu düzenim olmadığı için geçeceğim. En azından üniversite okumak ve diploma sahibi olmak ve de çok sevdiğim, hobi olarak öğrendiğim Tarih bölümünü kapsamlı bir şekilde öğrenmek için geçeceğim. Tekrardan mezuna kalıp doğru dürüst ders çalışmam için, maalesef bu bahsettiğim maddelerin hepsinin mevcut olması lazım. Bunun içinde örgün öğretim benim için 2-3 yıllığına hayal. Cevaplarınız için herkese teşekkür ediyorum.

Geri
Yukarı