Anadolu lisesinden mesleki teknik Anadolu lisesine nakil yaptırmak mantıklı mı?

"Anadolu meslek lisesi"-bilişim teknolojileri veri tabanı programcılığı okudum. Sizin bahsettiğiniz olaylar yok meslek liselerinde; bölümümde parelel üniversitede de yönetim bilişim sistemleri okudum. İş yeri açma belgesi de veriyorlar mezun olduğunda ister kendi işini kur; ister üniversiteyi oku; ister 2 yıllık geçiş yap bilgisayar programcılığı yap. Tercih kişide...
O eskidendi, artık öyle bir şey yok. Eğitim sistemimiz 1 günde tamamen değişebiliyor, bazen ben bile hızlarına yetişemiyorum.

O eskidendi, artık öyle bir şey yok. Eğitim sistemimiz 1 günde tamamen değişebiliyor, bazen ben bile hızlarına yetişemiyorum.
Sizinki çok genel bir cevaptı. Elektronik ya da yazılım okuyup stajında kendini beğendirmeye çalışan birini hiç görmedim istediği kadar sistem değişsin. Hiç iş ilanlarına bakıyor musunuz? Delicesine yazılımcı arayan (burada ben yazılımcı söylemini kullanayım, siz frontend, backend, iş analisti... şeklinde çeşitlendirin) bankalar, firmalar hiç dikkatinizi çekti mi?
Büyük çapta elektrik ve elektronikle uğraşan proje bazlı firmaların meslek lisesi ya da teknik lise çıkışlısından tutun da mühendisine kadar delicesine bu kollarda eleman aradıklarını biliyor muydunuz?
Her bireyi bu iyi bu kötü tarzında sınıflandırmak yerine ilgi alanlarına ve yeteneklerine bakılması gerekir. Şuna da inanın meslek lisesi okuyup mühendis olmuş biriyle, anadolu lisesi okuyup mühendis olmuş biri arasında çok fark var...

İleri de yapmak istediğin mesleği belirle, okul değiştirme biraz ikinci aşama oluyor. Elektronik istersen de yine yazılım bilmelisin en basitinden otomasyon sistemlerinde bile yazılıma ihtiyacın var.
İngilizcen daha da iyi olmalı en azından kaynak okuyacak kadar... Aşağıda diğer üyelere yazdığım yorumlara da lütfen göz gezdir. Her şey senin elinde eğer somut bir şeyler ortaya koymak bilhassa zevk veriyorsa sana ve severek yapacaksan özellikle yazılım eğlencelidir. Kafana takılan başka soru olursa yanıtlayabilirim.

"Anadolu meslek lisesi"-bilişim teknolojileri veri tabanı programcılığı okudum. Sizin bahsettiğiniz olaylar yok meslek liselerinde; bölümümde parelel üniversitede de yönetim bilişim sistemleri okudum. İş yeri açma belgesi de veriyorlar mezun olduğunda ister kendi işini kur; ister üniversiteyi oku; ister 2 yıllık geçiş yap bilgisayar programcılığı yap. Tercih kişide...

Meslek öğrenmek istiyor isen meslek lisesi oku derim çünkü teknik lise çok arada kalıyor ne mesleği tam öğreniyorsun ne de diğer dersleri nitekim Anadolu meslek lisesinde de teknik lisenin aldığı dersleri alıyorsun.

Sayısal dersler 10. sınıftan sonra vardı benim zamanımda... Lise arkadaşlarımla hala görüşürüm. Hepsi işinde gücünde, kendini geliştirmiş bir yerlere gelmiş insanlar. Kalite biraz kişide ve tercih ettiğin insanlarla ilgilidir. Siz şanssızmışsınız. :)

Arkadaş konusunda sıkıntı çekmem çünkü bütün çocukluk arkadaşlarım o okul da zaten. İngilizce konusunda ise biraz aksanım var ve biraz daha arttırma ile İngilizce 9. sınıf ders kitabımı baştan sona çevirebilirim. Çok karışık durumlardayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
İkisi de aynı falan değil ATP'de Fizik - Kimya - Biyoloji 4 saat, Matematik 6 saat. AMP'de ise Fizik Kimya ve Biyoloji yok, Matematik 3 saat.
11 ve 12. sınıfta biyoloji yok eğer seçmeli olarak almazsan.
Bölümün teknik bölümse lisenin üstüne iki yıl ön lisans yapıp teknisyen olabilirsin. Meslek grubu ise teknisyenin bir altında olursun. Amele yani.
Yanlışınız var, meslek lisesi mezunu teknisyen olur, ön lisans bitirmiş kişi tekniker olur.

Uğraşırsan üzerine düşersen meslek lisesi seni iş sahibi yapar bu kısım doğru fakat ara eleman oluyorsunuz, verdikleri para cüzi oluyor ve yıllarca çalışıp deneyim sahibi olsanız dahi doğru düzgün artmıyor, bundan da çıkış yolu kendi iş yerini kurmak oluyor. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam Teknik programlar 9. sınıf ortalamasıyla değil, LGS puanıyla alıyor. Ortalamayla program seçimi 2014 veya 2015'de bitti.

Haftada 45 saat ders görüyorsun sabah 8 de okul başlıyor 4-5 arası bitiyor. Eve geldiğinde yorgun ve bitmiş oluyorsun zihnen. Bunu da hesaba kat geçecek olursan ve bir de üniversitede kaliteli bir üniversitede kaliteli bir bölüme gitme hedefin varsa meslek lisesine gitmeni önermiyorum çünkü meslek programında 12. sınıfta haftada 3 gün staj oluyor bunu da aklında tut.

Açıkçası kitabı çevirmek değil burada mesele, yurt dışındaki gelişmeleri takip etmek, teknik ingilizce diyelim biz ona yapacağın mesleğe göre değişir elbet. Örneğin yazılımcısın, bir projeyi bitirmek için sana verilen kısımda daha önce hiç deneyimlemediğin bir iş yani bilmediğin bir kod bloğunu yazman gerekiyor. Türkçe kaynaklarda hepsi birbirinin aynısı. Kendini ve sınırlarını aşman lazım.
LinkedIn hesabı oluştur kendine ve yapmak istediğin meslek ile ilgili arama yap. Birkaç kişi ile doğru bir üslupla halini arz ederek bağlantıya geçersen, meslekleri hakkında daha detaylı ve sağlıklı verilere sahip olabilirsin.
İnan bu forum sitesi ile sağlıklı bir sonuca ulaşamazsın.
Arkadaş konusunda sıkıntı çekmem çünkü bütün çocukluk arkadaşlarım o okul da zaten. İngilizce konusunda ise biraz aksanım var ve biraz daha arttırma ile İngilizce 9. sınıf ders kitabımı baştan sona çevirebilirim. Çok karışık durumlardayım.

Merhabalar hocam. Ben beş tane Anadolu lisesi değiştirmiş birisi olarak "Keşke meslek lisesinde okusaydım." diyorum kendime. Fakat meslek liselerinin büyük bir kısmının maalesef değerinin bilinmemesi, o okula giden insanların genel profili gibi durumlardan dolayı meslek lisesine gitme konusunda insanlar sürekli tedirgin olmakta. Bence gideceğiniz okulda yapılabilecek bir mesleğin veya iyi bir okulun olduğunu düşünüyorsanız bunu yapın, onun dışında olduğunuz yerde kalmak daha mantıklı bence.
Bu arada gelecek kaygısından dolayı, bir ay sonra sınava gireceğimden dolayı kafayı yemek üzereyim.

Merhabalar hocam. Ben beş tane Anadolu lisesi değiştirmiş birisi olarak "Keşke meslek lisesinde okusaydım." diyorum kendime. Fakat meslek liselerinin büyük bir kısmının maalesef değerinin bilinmemesi, o okula giden insanların genel profili gibi durumlardan dolayı meslek lisesine gitme konusunda insanlar sürekli tedirgin olmakta. Bence gideceğiniz okulda yapılabilecek bir mesleğin veya iyi bir okulun olduğunu düşünüyorsanız bunu yapın, onun dışında olduğunuz yerde kalmak daha mantıklı bence.
Bu arada gelecek kaygısından dolayı, bir ay sonra sınava gireceğimden dolayı kafayı yemek üzereyim.

Kaygılarım olmasa bende şu an burada değildim de uzun adam sağ olsun bu arada meslek lisesi derken hangi bölümü okumak isterdin?

Bu dediğiniz meslek liseleri için geçerli, Teknik Anadolu liseleri farklı.

Bunun mesleği tekniği yok. Anadolu her türlü bin basar meslek ve tekniklere. Tabii cidden meslek öğreneceğim diye gelmek istiyorsa gelsin. Ama üniversite hedefi olanlar uzak dursun. 11-12'de artan meslek ve kültür dersleri ile başa çıkmak çok zor cidden.

Bu son senemde pandemi olmasaydı işim çok zordu cidden.

Bunun mesleği tekniği yok. Anadolu her türlü bin basar meslek ve tekniklere. Tabii cidden meslek öğreneceğim diye gelmek istiyorsa gelsin. Ama üniversite hedefi olanlar uzak dursun. 11-12'de artan meslek ve kültür dersleri ile başa çıkmak çok zor cidden.

Bu son senemde pandemi olmasaydı işim çok zordu cidden.

Ya bilemiyorum ki meslek ve kültür dersleriyle başa çıkabilirim galiba ama tek korkum şu anki lisemde okulu bitirip de işsiz kalma korkusu.

Geri
Yukarı