Anadolu Lisesi'nden Sonra Yurt dışında Eğitime Gidilir mi?

TheNovaPunchers

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, çok iyi diyemesem de iyi bir Anadolu lisesinde okuyorum. 9. sınıf daha yeni bitti. Hedefim yurt dışında okumak. Biraz baktım, Amerika'da SAT ve TOEFL sınavlarına girmem gerekiyormuş. Mesela ben 12. sınıfda o sınava girsem, direkt Amerika'ya gidebilir miyim? Lise başarım önemli mi? Neler etkili? Bir de, mesela ben liseyi bitirince; Türkiye'de değil, yurtdışında üniversite okumak istiyorum. Tek Amerika değil, Avrupa, Asya fark etmez. Ne yapmalıyım? Öyle çok üstün notlarım veya çok üstün bir başarım yok. En önemli etken lise mi veya lise notlarım mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne yazıkki öyle olmuyor. Senin yaşlarındayken bende öyle diyordum, yabancı ile rahat konuşurum diye ama karşına yabancı çıkınca kalıyorsun öyle. İlk önce gidip bir yabancı dil kursunda seviyene baktırmanı tavsiye ederim. Hiç yoktan bi' B1-B2 olmadan sıkıntı çekersin.
Bu TOEFL dediğin sınav öyle basit bir şey değil, senin okulda gördüğün gibi boşlukları "he, she, it" ile doldurmuyorsun maalesef. Sınava hiç girmedim, üniversiteden mezun olunca gireceğim, seviyem de C1 ancak bu sınava C2'ler de giriyor B1-B2'lerde, bunları dengelemek için sağlam bir sistem olmalı. Zaten hocalarımın söylediğine göre de öyle sorular soruyorlarmış ki doğma büyüme ingilizi soksan kimi yerde şaşırır diyor.

Ne yazıkki öyle olmuyor. Senin yaşlarındayken bende öyle diyordum, yabancı ile rahat konuşurum diye ama karşına yabancı çıkınca kalıyorsun öyle. İlk önce gidip bir yabancı dil kursunda seviyene baktırmanı tavsiye ederim. Hiç yoktan bi' B1-B2 olmadan sıkıntı çekersin.
Bu TOEFL dediğin sınav öyle basit bir şey değil, senin okulda gördüğün gibi boşlukları "he, she, it" ile doldurmuyorsun maalesef. Sınava hiç girmedim, üniversiteden mezun olunca gireceğim, seviyem de C1 ancak bu sınava C2'ler de giriyor B1-B2'lerde, bunları dengelemek için sağlam bir sistem olmalı. Zaten hocalarımın söylediğine göre de öyle sorular soruyorlarmış ki doğma büyüme ingilizi soksan kimi yerde şaşırır diyor.
Abi bende o TOEFL seviyesindeyim demiyorum. Bende İngilizce'yi en derinine kadsr bilmiyorum. Ama bir ingilizcem var ingilizce altyazılı diziler seyredebiliyorum. Yani mesela liseden direkt Amerika'ya gitmem için ne lazım onu soruyorum.

Abi bende o TOEFL seviyesindeyim demiyorum. Bende İngilizce'yi en derinine kadsr bilmiyorum. Ama bir ingilizcem var ingilizce altyazılı diziler seyredebiliyorum. Yani mesela liseden direkt Amerika'ya gitmem için ne lazım onu soruyorum.
AFS YES diye bir program vardı. Senin yaş gupların için ideal. Araştır derim. Cebinden 1 kuruş çıkmadan ABD'de 1 sene eğitim görüp bir ailenin yanında kalıyorsun. Sınavları da ingilizceden çok kişinin diksiyonuna, öz güvenine ve kişiliğine yönelik oluyor.

Çok ekstra bir bilgim olmamasıyla birlikte, o konuda şu şekilde biliyorum;
Bir çok okul başvuru ile kabul ediyor, seni diğerlerinden ayıran şeyleri, neden başvurduğunu vs. bir mail olarak atıp cevap bekliyorsun, diğerleri için de zaten sınavlarına girip başarı seviyesine göre kabul ediliyor veya edilmiyorsun. Lise puanları ülkemizde bile bir ölçüt değil, pek fazla mühim bir olay değil.
Herşeyden önce paran olacak. Daha sonra bu tarz işleri yapan, yardımcı olan firmalar var onlardan rehberlik alabilirsin veya internette bu tarz grupları araştırıp daha önce yaşamış, tecrübesi olan insanlardan bilgi alabilirsin. Şimdiden iyi şanslar.

Bir çok okul başvuru ile kabul ediyor, seni diğerlerinden ayıran şeyleri, neden başvurduğunu vs. bir mail olarak atıp cevap bekliyorsun, diğerleri için de zaten sınavlarına girip başarı seviyesine göre kabul ediliyor veya edilmiyorsun. Lise puanları ülkemizde bile bir ölçüt değil, pek fazla mühim bir olay değil.
Herşeyden önce paran olacak. Daha sonra bu tarz işleri yapan, yardımcı olan firmalar var onlardan rehberlik alabilirsin veya internette bu tarz grupları araştırıp daha önce yaşamış, tecrübesi olan insanlardan bilgi alabilirsin. Şimdiden iyi şanslar.
Ben de çok eskiden araştırmıştım. AFS sistemi para ile çalışıyordu. Ancak AFS YES programı tamamen ücretsizdi.

Abi mesela ben piyano, çello çalmayı; tenis ve satranç oynamayı öğrensem. SAT ve TOEFL'de iyi bir puan yapsam bana burs verme şansları olur mu? Essay'da yazarım. Burs için ne gerekli? Çünkü gerçekten çok pahalı okul fiyatları.

İnan bir fikrim yok, daha önce yapmadığım için ne söylesem yalan olur, bildiğim kadarını anlattım, sonrası için tecrübeli birilerinden veya profesyonellerden yardım alman daha mantıklı olur. Yanlış yönlendirmek istemem. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı