Anakart çalışmıyor

Aybat

Hectopat
Merhaba konuya direkt giriyorum. Elimde kuzenimin anakartı var ve anakarta ne yaparsam yapayım çalıştıramadım. RAM slot değiştirdim, olmadı. RAM de değiştirdim, işlemciyi söküp geri taktım, işlemcisiz denedim, PSU değiştirdim, BIOS pilini söktüm falan ama ne PSU fanı ne de CPU fanı dönmüyor hiçbir şekilde. Şüphelendiğim bir kondansatör var. RAM ile işlemcinin arasında çok az yamulmuş gibi duruyor. Hiçbir kalıntı yok ama resimde belli olduğu kadar çektim. Yardım eder misiniz? Lütfen.

IMG_20200929_025841.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba konuya direkt giriyorum. Elimde kuzenimin anakartı var ve anakarta ne yaparsam yapayım çalıştıramadım. RAM slot değiştirdim, olmadı. RAM'de değiştirdim, işlemciyi söküp geri taktım, işlemcisiz denedim, PSU değiştirdim, BIOS pilini söktüm falan ama ne PSU fanı ne de CPU fanı dönmüyor hiçbir şekilde. Şüphelendiğim bir kondansatör var. RAM ile işlemcinin arasında çok az yamulmuş gibi duruyor. Hiçbir kalıntı yok ama resimde belli olduğu kadar çektim. Yardım eder misiniz? Lütfen.

Eki Görüntüle 684284

Yanılmıyorsam patlamış, değiştirilmesi gerekiyor. İşlemci ve RAM arasında olduğu içinde önemli bir kondensatör ondan görüntü alamıyorsunuz.

Kondansatör patlak olsa bile ki değil, fanlardan hareket alman gerekir. Eski tip bir ana karta benziyor. En kötü hata sesleri çıkarması gerekir. Hiç bir tepki yok ise arızayı güç bağlantı yerleri ve çevresinden aramaya başlayabilirsin.

Merhaba konuya direkt giriyorum. Elimde kuzenimin anakartı var ve anakarta ne yaparsam yapayım çalıştıramadım. RAM slot değiştirdim, olmadı. RAM'de değiştirdim, işlemciyi söküp geri taktım, işlemcisiz denedim, PSU değiştirdim, BIOS pilini söktüm falan ama ne PSU fanı ne de CPU fanı dönmüyor hiçbir şekilde. Şüphelendiğim bir kondansatör var. RAM ile işlemcinin arasında çok az yamulmuş gibi duruyor. Hiçbir kalıntı yok ama resimde belli olduğu kadar çektim. Yardım eder misiniz? Lütfen.

Eki Görüntüle 684284

Anakart tetik almıyorsa köprülerde sorun olabilir. Ya da mosfetlerde sorun olabilir. Anakarta işlemci vs takılı değilken 24 pin güç girişinden yeşil ve siyah kısa devre yaptırın. Düzgün çalışan bir sistemde kısa devreden sonra çalışmaya devam etmesi gerekir.

PSU'nun tüm bağlantılarını sökün. Aslında uzman bir tarafından denense daha iyi olurdu. Buradaki önerileri deneyin.http://ozcan.com/blog/pc-guc-kaynagi-psu-nasil-test-edilir/. O resimdeki kapasitör fiziksel darbeye uğramış. Şişme vs sorunu yok. Sırayla deneyin. Önce PSU. Daha sonra işlemci kontakları. Eğer işlemciye termal macun sürdüyseniz; macunun sadece işlemci alüminyum yüzeyinde olduğuna emin olunuz. Sağa sola bulaştıysa sorun çıkarır. Bu durumda bir peçeteye selülozik tiner damlatın ve işlemci yüzeyini temizleyin.Termal macun ellerinize bulaştıysa, anakarta da bulaşmış olabilir. Bu durumda da işlemci fanını v.s söküp tüm kartı bir fırça yardımıyla selülozik tinerle yıkayınız. Ardından kuru peçeteyle son temizlemeyi yapınız .Bazı durumlarda BIOS resetlemek işe yarabiliyor . Unutmayınız.. Not: Selülozik tiner iyi bir yardımcıdır ama, plastiği eritir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı