Anakart çoklayıcı ile kaç ekran kartı çalıştırabilir?

• Konuyu başlatan zeos
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 4B
Intel sitesinde bu bilgiyi buldum 16 ya kadar yolu varmış. Ama Kullandığım anakartt pci çoklayıcıyı çalıştırmadı.
Amd de bu tür bir bilgi bulamadım, onda da çoklayıcı çalışıyor. O yüzden yeni kart aldığımda deneyip göreceğim artık limitini.

İşlemciler
Ryzen 7 3700X
Core i7-7740X
Bende çoklayıcı çalışıyor şuan intelde. Bios ayarlarını yapmadan kullanamazsın İNTEL için bios ayarlarını yapman gerek. AMD'de var aynı durum her işlemcide var PCI yol sayıları yazar bir şekilde.
Merhaba, bir anakartın PCI exp çoklayıcı ile kaç adet ekran kartını çalıştırabileceğini nasıl öğrenebilirim?
Anakart üzerinde kaç adet x16, x8, x4, x1 olmasına göre değişir. Riserlar x1 alan kaplar veri yolu olarak 2,5-5 Gbps bant kullanır. Anakart PCB üzerindeki yollar buna göre yapılıyor. Toplam ''x1'' slotun kadar takarsın ama veri yolu kapasitesi yetmezse, hashrate düşer yada taktığında çalışmaz kartlar.

Son düzenleme:
Intel sitesinde bu bilgiyi buldum 16 ya kadar yolu varmış. Ama Kullandığım anakartt pci çoklayıcıyı çalıştırmadı.
Amd de bu tür bir bilgi bulamadım, onda da çoklayıcı çalışıyor. O yüzden yeni kart aldığımda deneyip göreceğim artık limitini.

İşlemciler
Ryzen 7 3700X
Core i7-7740X
Bir anakarta çok fazla ekran kartı bağlamak da mantıklı değil herhangi bir arızada 10 ekran kartı çalışmayacak şahsen ben 5-6 ekran kartını kullanırım. PSU daha ucuz olur hem ayrıca az da yer kaplıyor. Maliyet de ciddi bir biçimde azalıyor. Bugün B450 4-5 ekran kartı takılabilen anakart alsanız yanına da 650-750W PSU inanın 10 ekran kartlı sistemden daha ucuza gelir. Çok da zorlamamak lazım :D

Bir anakarta çok fazla ekran kartı bağlamak da mantıklı değil herhangi bir arızada 10 ekran kartı çalışmayacak şahsen ben 5-6 ekran kartını kullanırım. PSU daha ucuz olur hem ayrıca az da yer kaplıyor. Maliyet de ciddi bir biçimde azalıyor. Bugün B450 4-5 ekran kartı takılabilen anakart alsanız yanına da 650-750W PSU inanın 10 ekran kartlı sistemden daha ucuza gelir. Çok da zorlamamak lazım :D
Evet katılıyorum çok fazla kart takmamak gerek 4-5 az olur bence yinede olabilir tabiiki. 8 Kart ideal, mining için üretilen anakartlarda genelde 8-10 kartlık zaten. Üstü altı tabiki kişiye göre değişir son tahlilde az kart olursa sorun ve karışıklık az olur.

Bende çoklayıcı çalışıyor şuan intelde. Bios ayarlarını yapmadan kullanamazsın İNTEL için bios ayarlarını yapman gerek. AMD'de var aynı durum her işlemcide var PCI yol sayıları yazar bir şekilde.
Benim anakarttan dolayı çalışmıyor diye düşünüyorum, çoklayıcı için herhangi bir ayar duymadım hiç.
GPU lar için bios dan hız ayarları vs yapılı..

Benim anakarttan dolayı çalışmıyor diye düşünüyorum, çoklayıcı için herhangi bir ayar duymadım hiç.
Bende ilk takdıgımda açılmadı, internette bios mining ayarlarını yapınca geldi o sebepten dedim. Eğer yaptıysan daha önce bir ayar o farklı, ama yapmadıysan yapman gerek diye biliyorum.

Hocam konuyu daha fazla kirletmeyelim siz anakartınız-işlemciniz ve nasıl taktığınız ile ilgili bir konu açıp etiketlerseniz yardımcı olurum AMD'de çok BIOS ayarı yapmaya gerek yok en azından benim kullandıklarımda ama çalışması lazım.

Geri
Yukarı