Anakart Ekran Girişleri Ne İşe Yarar?

TeklonojiUstası

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ben bir konuda bilgi edinmek istiyorum. Anakarttaki HDMI/DVI/VGA gibi girişler ne işe yarıyor? Örneğin 1. H110M VD ve 2. H110M VH... 1.'de VGA/DVI 2.'de VGA/HDMI var. Çoğu kişi Monitörünü HDMI çıkışlı seçtiği için anakartınıda HDMI destekli seçiyor. Aslında biz Monitörlerimizi Ekran Kartına takıyoruz. Çift monitör içinde ekran kartımızı kullanıyoruz. Benim bir yerden edindiğim bilgiye göre işlemcilerin içinde dahili bir ekran kartı bulunuyormuş ve harici bir ekran kartımız olmadan anakartımızdaki bu ekran girişlerini kullanarak işlemcide bulanan dahili ekran kartıyla Monitörümüze görüntü getirebiliyormuşuz. Düşüncelerim : ''Yani ekran kartımız servise gittiğinde anakartta bulanan ekran girişleri ile bilgisayarı kullanmaya devam edebiliyoruz ya da çift monitör kullanmayı tercih eden kişiler ekran kartına yük bindirmemek için ikinci monitörünü anakarttaki ekran girişine takarak işlemcideki harici ekran kartından yararlanabiliyorlar. Sanırım! Bu bilgiler doğru mu bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olanlar beni aydınlatabilir mi? :D Ne işe yarıyor bu girişler?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni nesil işlemcilerin (en üst seviye olmayanlarında) çoğunda dahili grafik işlemcisi bulunur. Intel adına, hd graphic 4000, 4600, 530 gibi isimlere sahiptir. AMD tarafındaysa APU'lar söz konusudur. Yalnız bu grafik işlemcilerle takdir edersiniz ki 1500-2000 TL'lik ekran kartı performansı beklemeniz hayal olur.

@Erşah haklı. O portların aynı zamanda farklı farklı olarak kullanılması durumu gibi bir şey çok zor. Yapanlar var ama verimli olduğunu sanmıyorum. Hem ekran kartına 2 monitör takmak onu yormaz, ekran kartında ne işlediğin ekran kartını yorar. 1080p bir oyunu ha iki monitörde oynamışsın ha bir monitörde aynı ayarlarda oynamışsın değişen bir şey olmaz.

@Erşah haklı. O portların aynı zamanda farklı farklı olarak kullanılması durumu gibi bir şey çok zor. Yapanlar var ama verimli olduğunu sanmıyorum. Hem ekran kartına 2 monitör takmak onu yormaz, ekran kartında ne işlediğin ekran kartını yorar. 1080p bir oyunu ha iki monitörde oynamışsın ha bir monitörde aynı ayarlarda oynamışsın değişen bir şey olmaz.
Mesela Twitch Stream yapan bir kişi 2 Monitör kullanabilir. Birinde Yayın kontrolü, Yayın Müziği, Yayın Chat'i ile ilgilenirken diğerinde oyun oynar. Harici Ekran Oyun için Dahili Ekran Yayın Kontrol için kullanılabilir mi?

Evet yapabilir, ama bunun için zaten ekran kartında çıkışlar mevcut. Aynı anda hem anakart hem de ekran kartından çıkış almanız mümkün değil.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı