Çözüldü Anakart logosu ve BIOS ekranından sonra ekran gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Uğur Kaygusuz

Kilopat
Daha fazla  
öncelikle herkese merhaba,
Kardeşim 2 gün önce oyun oynarken bilgisayarı siyah ekran vermiş, daha sonrasında yine oyun sırasında ekteki hatayı almış. Bilgisayarı tekrar açmış ve ekran kartını güncellemeye başlamış. Güncelleme esnasında siyah ekran sorunu tekrarlanınca bilgisayarı kapatmış.

Ben bu sorunu çözmek için uğraştım, az çok bilgim de var. İlk akla gelen tabii ki ekran kartı fakat ben bilgisayarı açtığımda Windows kurtarma ekranı ile karşılaştım ve forumda bulunan "Windows 10 Türkçe İndirme ve Kurulum" konudan son sürümü indirip, Rufus ile USB belleği hazırladım. Formatı gerçekleştirdim ve masaüstü açıldı. Sürücüleri yükledim, birkaç oyun indirip denedim ve FPS stabildi. Bilgisayarda toplamda 2-3 saat takıldım ve hiçbir sıkıntı yoktu. Bilgisayarı kapattım ve daha sonra açtığımda, anakart logosundan sonra monitörde sinyal yok yazısı çıktı, klavye ve Mouse'unda ışıkları gitti. Tekrar denedim ve yine anakart logosundan sonra sadece monitörde sinyal yok yazdı, klavye ve mouse ışıkları yanıyordu. Sonrakinde ise kurtarma ekranı ile karşılaştım. Sonra defalarca denememe rağmen ya monitör ya da monitör, klavye ve mouse, anakart logosundan sonra çalışmıyordu. Arada bir anakart logosunu geçtiğinde ise gelen ekran, kurtarma ekranı oldu. Bununla beraber birkaç kez daha format attım, format atarken sıkıntı yok tıkır tıkır açılıyor, format süresince ekranda bir bozulma veya en ufak başka sıkıntı olmuyor. Formatı atıyorum masaüstü geliyor ve bir anda siyah ekran... O an olmasa bile bir sonraki açılışta aynı sorunlar... Her resette veya format sonrası yukarıda yazdıklarım tekrarlandı. Daha sonrasında ilk formatta ekran kartını yorarak denediğim ve bir sorun göremediğim için SSD'de bir sıkıntı olabilir diye düşünerek, boş bir HDD'ye Windows 10 kurdum ve yine kurulum sonrası yeniden başlattığımda kurtarma ekranıyla karşılaştım. Bu yüzden onu da eledim. Başka SATA portlarına HDD ve SSD'yi taktım, kabloları değiştirdim sonuç aynı. USB'yi oluştururken bir sıkıntı olmuş olmasına karşın, Windows 10'u da tekrar indirip, yeniden USB'yi Rufus ile oluşturdum. Toplamda 4-5 kez format attım ve hep aynı şekilde sonlandı. Daha sonrasında anakarttan şüphelendim ve BIOS pilini çıkararak CMOS reset attım, BIOS ayarlarından boot menüsünü kontrol ettim, her şey normal gözüküyordu fakat sorun yine düzelmedi.

Şu an bilgisayarı açtığımda anakart logosundan sonra kurtarma ekranı geliyor, kurtarma ekranı gelmediğinde de monitörde sinyal yok yazıyor ve uykuya geçiyor, tabii ki bu sırada kasa çalışıyor. Bazense monitöre ek olarak klavye ve mouse ışıkları da gidiyor. Kurtarma ekranı geldiğinde yine her şeyi denedim 2 kez sıfırlama yaptım, buluttan indirmede hata verdi bu yüzden yerel yeniden yüklemeyi seçtim. İlkinde yine masaüstü gelir gelmez siyah ekran verdi. Geri açtığımda yine ya hep siyah ekran verdi ya da kurtarma ekranı geldi. İkinci denememde aynı şekilde sonuçlandı. İşlemcide iGPU olmadığından ve elimde fazla ekran kartı olmadığından ekran kartını değiştirerek deneyemedim. Tek o kaldı ve tabii ki anakartta da bir sorun olabilir.

Sizce bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir. Her şey çalışıyor gibi ama aynı zamanda çalışmıyor işin içinden çıkamadım.

Sistem özellikleri;​
  • MSI B350M Gaming Pro anakart.
  • Ryzen 5 1500X işlemci.
  • MSI R7 250 2 GB ekran kartı.
  • Kingston HyperX Fury 3D 120GB SSD.
  • Kingston HyperX Fury 8 GB DDR4 3000MHz CL15 RAM.
  • Xigmatek X-Calibre 600W güç kaynağı.
Aynı monitör, klavye ve mouse' u kendi laptopumda denedim herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Sorun ekran kartından diyeceğim fakat hem ilk denediğimde sıkıntı çıkartmaması hem de klavye ve mouse' unda arada bir gitmesi kafamı karıştırdı. Bu yüzden anakarttan olma ihtimali de aklımda soru işareti olarak kaldı fakat neyden olabilir bilemiyorum. PCI-Express slotunda bir sıkıntı olabilir mi? Mouse ve klavyeyi etkiler mi? Yardımlarınızı bekliyorum.

Dosya Ekleri

• error.jpeg
    error.jpeg
    28,8 KB · Görüntüleme: 104
Son düzenleme:
Çözüm
sorun ekran kartından son kullanma tarihi geçmiş şimdi temiz formattan sonra asla internet kablosunu takmadan dene acılcak pc güncellemeyi kapat ekran kartının dene haber edersin.
sorun ekran kartından son kullanma tarihi geçmiş şimdi temiz formattan sonra asla internet kablosunu takmadan dene acılcak pc güncellemeyi kapat ekran kartının dene haber edersin.

Çözüm
Hocam çok teşekkür ederim dediğin gibi yaptım ve masaüstü geldi. Kapatıp açtım kaç kere şuan sıkıntısız çalışıyor. Windows 10 güncelleştirmelerini kapattım direkt ve lan kablosunu bağladım. Şuan bir sıkıntı yok fakat ekran kartını doğal olarak görmüyor kendim elle sürücüsünü yüklersem de geri gider mi ? Denemeli miyim?

Hocam ekran kartı sürücüsünü yüklemeden olmaz ama sanki sorun Windows'un üstüne bir Windows kurulduğu için gerçekleşti diye düşündüm.
Ekran kartı sürücüsünü resmi siteden indirip manuel olarak kurun tekrar aynı sorun ile karşılaşırsanız yazarsınız.

Hocam çok teşekkür ederim dediğin gibi yaptım ve masaüstü geldi. Kapatıp açtım kaç kere şuan sıkıntısız çalışıyor. Windows 10 güncelleştirmelerini kapattım direkt ve lan kablosunu bağladım. Şuan bir sıkıntı yok fakat ekran kartını doğal olarak görmüyor kendim elle sürücüsünü yüklersem de geri gider mi ? Denemeli miyim?
kardeşim şimdi bundan sonrasını bende bilmiyom güncelleme ile alakalı kapanıyo onu biliyom sadece bıraz idare et belki düzeltirler sen güncelledigin anda siyah ekran hatası vericek ben bunu bulmak için cok ugraşdım ordan biliyom. cd varsa elinde ekran kartının dene sanş artık senden yana olsun.:)

@Ediz41 ve @Kurubuz ikinize de çok teşekkür ederim. Sıkıntı @Kurubuz' unda dediği gibi otomatik güncelleştirmeden kaynaklıymış. İnternete bağlanmadan format atıp, windows uptade'i tamamen kapattım ve sonrasında kendi sitesinden ekran kartı sürücüsünün en güncel versiyonu indirerek kurdum. Ek olarak gerekli olan sürücü kurulumu ve güncellemeleri manuel olarak yaptım. Şuan bir sıkıntı yok tıkır tıkır çalışıyor. Gerçekten bir çok yerde araştırmama rağmen çözümü bulamamıştım. Çok teşekkür ederim.

@Ediz41 ve @Kurubuz ikinize de çok teşekkür ederim. Sıkıntı @Kurubuz' unda dediği gibi otomatik güncelleştirmeden kaynaklıymış. İnternete bağlanmadan format atıp, windows uptade'i tamamen kapattım ve sonrasında kendi sitesinden ekran kartı sürücüsünün en güncel versiyonu indirerek kurdum. Ek olarak gerekli olan sürücü kurulumu ve güncellemeleri manuel olarak yaptım. Şuan bir sıkıntı yok tıkır tıkır çalışıyor. Gerçekten bir çok yerde araştırmama rağmen çözümü bulamamıştım. Çok teşekkür ederim.
Geçmiş olsun.

Ek bilgi vermek istedim. Sorun tekrarlandı ve bu sefer eski veya yeni herhangi bir sürücüyü yüklediğim an ekran gidiyor. Sürücü yüklü değilken sadece video-film izlemek için kullanılabiliyor. Ekran kartı sanırım ömrünü doldurdu.

Yeni konular

Geri
Yukarı