Anakart neden yanar

Eren Özaydın

Hectopat
Daha fazla  
Durumum çok karısık hızlıca anlatıyorum. Dell laptopumu 3 ay önce satmaya karar verdim, İstanbul'dan birisi bakmak istedi. Ben İstanbul'da olmadıgım için İstanbul'da tanıdıgım bir mekana laptopu yolladım ve alıcı arkadaş baktı. Sonra başka laptoplara da baktıgını söyledi almadı benim laptopu. Bu arada laptopta klavye sorunu vardı ben de hazır İstanbul'a yollamışken orada bir bilgisayarcı çözsün istedim verdittirdim bir bilgisayarcıya. Bilgisayarcı aldıgında Power tusuna bastıgında laptopun çalışmadıgını falan söyledi. İç aksamında bir sıkıntı var yaparız abi falan dedi yaklasık 150 dolar fiyat çıkardı. Eyvallah dedim hallolsun. Üstünden 2.5 ay geçti her gün arıyorum abi buldum abi bulacağım en sonunda Dell servisinde arkadaşım var ona yolladım o takacak parçayı servis kaydına işlemeyecek ucuz olacak dedi. Bir robot takıyor 2 3 güne çıkar dedi tamam dedim. Bugün aradıgımda anakartı yanmış diyor fiyat 500 dolar civarı. Aldıracağım oradan laptopu bir parçacıya kalan parçaları satacağım hurda misali.
Sorum şu arkadaşlar ben buradan sapasağlam yolladım bilgisayarı. Alıcı olan adam USB vs. takıp anakartı yakmış olabilir mi? Veya bilgisayarcı parça çalmak para kazanmak için mi böyle hareketler yapıyor? Aldığım yerden bana nasıl geldiyse aynı şekilde kargoladım bilgisayarı zannetmiyorum ama fiziksel hasar sebebiyle olmuş olabilir mi? Ama fiziksel hasar sebebiyle olsa alıcı olan adam açtıgında da açılmazdı.
Neyse...
Bu arada bilgisayarcılara güvenmeyeceğimi biliyorum ama kendim halledebileceğim bir şey olmayınca el mahkum inanmak zorunda kalıyorsun.

Şu an laptopun iç aksamına bakın anakarttaki model laptopun normal anakartından farklı ise parça çalınmıştır.

Anakart kolay kolay yanmaz. Ya çok yüksek ısılara ya da ani voltaj çalkalanmalarına maruz kalması gerekir. Deneyen arkadaş da yakmış olabilir veya çalmış olabilir onda kaldıysa, bilgisayarcı da yakmış veya çalmış olabilir.

Bu şekilde bir işi de ilk defa görmüş oldum. Birisi laptopu almak istiyor ve şehir dışına yolluyorsun kargo ile? İlginç. Almaktan vaz geçen kişi bozmuş olabilir, bilgisayarcı birşey yapmış olabilir, bir ihtimal kargocular hasar vermiş de olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı