i5 4690 Anakart tavsiyesi

onurjr34

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayar toplayacağım bileşenleri teker teker alacağım. İ5 4690 işlemci ve Msi Gtx970 ekran kartını haftasonu alıyorum inşallah. Şu anki bileşenlerimle en uygun verimi alacağım anakart önerilerinizi bekliyorum. Bütçe çok önemli değil süre sıkıntım olmadığı için biriktirip alacağım. Ancak çok çok abartı bi öneride olmasın.
Bir de 1600 MHz mi yoksa 2133 MHz RAM mi tercih etmeliyim. Şimdiden teşekkürler.
Not: Montajı Technopat'tan izleyeceğim videolarla yapacağım, heyecanlıyım :d

I5 4690k, Gigabyte Z97X GAMİNG 5, Corsair Vengeance Pro 2133 mhz ve ya G. Skill Trident X 2400Mhz al. Yanına da Cooler Master Hyper 212x çek, overclock yap gittiği yere kadar...

Yalnız internetten baktığıma göre i5 4690k en fazla 1600 MHz destekliyor. MSI z97 öneriyorum.
XMP açarak 2400MHZ kullanıyoruz ;). Eger 1600den yukarısıni görmek mümkün olmasa neden çoğu Z97 anakart 3000+Mhz ram destekliyor? Açıklar mısın?

i5 4690 alacaksan Z97 değil, H97 çipsetli bir anakart alabilirsin. i5 4690K modelini alıp overclock yapmayacaksan RAM'leri de 1600 MHz almalısın.

@Sasha UKR XMP ile 3000 MHz hızındaki RAM'leri kullanmak da mümkün oluyor ama stabilite sorunları çıkma ihtimali, bellek frekansı ne kadar yüksekse o kadar artıyor. 1600 MHz RAM de Intel için en uygun olanıdır ama OC yapmaya niyetli olanlara 1866 ya da en fazla 2133 MHz öneririm.

Intel de DDR3 1600 MHz üzeri frekanslarda stabilite garantisi vermiyor.

Son düzenleme:
Bizzat kendiniz etiketinde 2400Mhz yazan RAM kullandınız ve sorun çıktı mı? Ve ya nerde böyle bir sorun gördünüz? Stabilite sorunu 1600 lük RAM i 1866 kullanmak isterseniz ortaya çıkar. Forumda çoğu kişi böyle malesef. Sanki şu yüzlerce dolar para saydığımız 3200MHZ ya kadar RAM destekleyen anakartlar, 1866mhz üstü RAM ler hepsi boş bir şeymiş. Intel 4.5GHZ da i5 4690k stabil çalışacak diye bir garanti de vermiyor ona kalsa.
@Sasha UKR XMP ile 3000 MHz hızındaki RAM'leri kullanmak da mümkün oluyor ama stabilite sorunları çıkma ihtimali, bellek frekansı ne kadar yüksekse o kadar artıyor. 1600 MHz RAM de Intel için en uygun olanıdır ama OC yapmaya niyetli olanlara 1866 ya da en fazla 2133 MHz öneririm.

Intel de DDR3 1600 MHz üzeri frekanslarda stabilite garantisi vermiyor.

Evet, bizzat "kendim" bugüne kadar 30 (tam sayıyı söyleyecek kadar saymadım) civarı yüksek frekanslı bellek ile overclock yapıp, bir kısmında stabilite sorunları yaşadım. Burada 1600 MHz olan RAM'i 1866 MHz kullanmaktan bahsetmiyorum, 2133 - 2400 MHz RAM'leri Intel işlemci ile bu hızlarda kullanmaktan bahsediyorum. Bu frekans ne kadar artarsa stabilite sorunu olma ihtimali de o kadar artıyor, dediğin gibi Intel nasıl kendi işlemcileri için "şu hıza çıkar" diye garanti veremiyorsa, aynı şey yüksek frekanslı RAM'ler ile yapılan denemeler için de geçerli. Overclock önce tecrübe sonra da şans işidir. Aynı model 2 işlemcinin biriyle 4.2 GHz'e çıkabilirsin, diğeriyle 4.5 GHz'i görebilirsin. Aynı şekilde RAM'leri de bazı işlemci/anakart/RAM kombinasyonuyla 2400 MHz'de sorunsuz kullanabilirsin. Bazı kombinasyonlar ve göreceli daha düşük kalitedeki aynı model işlemciler ile aynı RAM'i 2133 MHz'de kullanman gerekebilir.

Not: Bazen BIOS sürümlerinin de bunda etkisi olabiliyor. Şimdi yazdıklarımı tekrar okudum, yazdığıma göre üzerinde 2400 MHz yazan RAM'in, o hıza çıkamayacağı ile ilgili bir intiba oluşmuş olabilir. Konu bu değil arkadaşlar. Konu, işlemci ve anakart kombinasyonlarında aynı RAM'in, aynı başka bir işlemci ya da aynı çipset başka bir anakartta aynı tutarlılığı sağlayamamasıdır.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı