Anakart üreticileri istenenleri karşılamıyor

İhsanYen

Femtopat
Yer
İzmir
Arkadaş B450 anakart almak istiyorum. Piyasada bulunan ürünlere baktığım zaman gerçekten ciddi derecede sorun yaşıyorum. İlk olarak istedigim şey; 4 adet 3 pinli fanı anakarta takmak. Anakart üzerinde ise 1 veya 2 adet fan girişi bulunuyor. Fan PWM olmadığı için bana bir çıkış yolu kalmıyor, Molex bağlantısı yapıp Google'da dolaşırean kafamı şişirmek dışında.

Şimdi asıl konuma geliyorum: Anakart üreticileri konusuna. Benim istediğim 2 adet basit bir şey var. İlki anakart PCB rengi siyah olacak. İkincisi ise, ön 3 adet, arka 1 adet olmak üzere toplam 4 adet fan portu olmasını istiyorum. Bu istediğim şey gerçekten bir lüks değil. Basit bir şey. Bu özelliğe uygun anakart en ucuz 1000TL. Bana 550-600 TL'lik bir anakart yeterliyken, ben bu parayı vermek zorunda mıyım gerçekten. Örnek veriyorum MSI markası, kasa çıkarmış. Ön 3 adet, arka 1 adet fan eklemiş. Yan tarafa büyük bir cam koymuş, ne güzel. Ama sattığı anakartın rengi berbat bir açık kahverengi, ve sattığı anakarta 1 veya 2 adet fan takılabiliyor. Biz sistem toplarken saçma sapan fan çoklayıcı almak zorunda mıyız? Reklamını yapmasını biliyorsun anakartın şöyle fan kontrolcüsü var diye ama. Arkadaşlar yıl 2021 artık bazı şeylerin değişmesi gerekiyor. Bunun gibi basit şeylerin bir standart olması lazımdı yıllar önce ve halen eski kafa ile işleyen işletmelerin piyasadan çekilecek kadar bir düşük satış oranı yemesi lazımdı. Bu konuda biz kullanıcılar yapabilecek neyi var?

Dostum 500 liralık anakartını al, yanına da 60-70 liralık bi' PWM çoklayıcı al bu kadar basit. Bu kadar yazmana gerek yoktu. Ucuz anakart alıyorsan bir şeylerden feragat etmeyi de göze almalısın, 500 liralık anakartla 1000 liralık anakartın sunduğu özellikler aynı olsaydı 1000 liralıkların ne anlamı olurdu?

120 liralık kutu PWM çoklayıcı da var, 10 tane takabiliyorsun.

Dostum 500 liralık anakartını al, yanına da 60-70 liralık bi' PWM çoklayıcı al bu kadar basit. Bu kadar yazmana gerek yoktu. Ucuz anakart alıyorsan bir şeylerden feragat etmeyi de göze almalısın, 500 liralık anakartla 1000 liralık anakartın sunduğu özellikler aynı olsaydı 1000 liralıkların ne anlamı olurdu?

120 liralık kutu PWM çoklayıcı da var, 10 tane takabiliyorsun.

İlk olarak yanlış bilgilendirme ve yönlendirme yapmayın lütfen. 3 pinli fanları PWM ile çoklamak sadece anakartını fazladan zorlatır. Ben anakartımın zorlanmasını istemiyorum. Ayrıca extra 2 adet dişi fan soketi yerleştirmek size bu kadar maliyetli bir şey mi? Bu bir ihtiyaç. Sırf daha pahalı ürünü almam için yapılan basit bir düşünce. Her neyse siz haklısınız.

İlk olarak yanlış bilgilendirme ve yönlendirme yapmayın lütfen. 3 pinli fanları PWM ile çoklamak sadece anakartını fazladan zorlatır. Ben anakartımın zorlanmasını istemiyorum. Ayrıca extra 2 adet dişi fan soketi yerleştirmek size bu kadar maliyetli bir şey mi? Bu bir ihtiyaç. Sırf daha pahalı ürünü almam için yapılan basit bir düşünce. Her neyse siz haklısınız.
Attığım ürünün gücü Molex ile sağlanıyor. O halde 550-600 liralık anakart almayıp 1000 liralık anakart alın ne diyeyim yani.

5000 TL ye anakart varken 500 TL lik anakartdan ne kadar bir beklentin var? 2 tane olmayanlar bile var. Bunlar kolay dert. Performans işi daha önemli :)
2 tane fazladan fan portum olsun diye 500 tl para veriyorum. Evet asıl düşünce bu zaten. Bunu açıklama çalışıyorum. Ürün bu fiyatı bu düşüncesi biraz yavan kalmıyor mu sizce de?

İlk olarak yanlış bilgilendirme ve yönlendirme yapmayın lütfen.
Hani, nerde? Ben göremedim yanlış yönlendirme. Aman dikkat edin. Anakarta işlemci felan takmayın, zorlanır.
2 tane fazladan fan portum olsun diye 500 tl para veriyorum. Evet asıl düşünce bu zaten. Bunu açıklama çalışıyorum. Ürün bu fiyatı bu düşüncesi biraz yavan kalmıyor mu sizce de?
Bir şeyden kısmaları gerekiyor.
Türkiye de bu fark fazla olsa da aslında diğer ülkelerde birkaç dolar fark oluyor.

Attığım ürünün gücü Molex ile sağlanıyor. O halde 550-600 liralık anakart almayıp 1000 liralık anakart alın ne diyeyim yani.

PWM ile 3 pin çalışma mantığı farklıdır! Söylediğiniz ürün 3 pin fanda hiçbir işe yaramaz çünkü 3 pin fan voltaja göre çalışırken 4 pin yani PWM fan anakart üzerinden farklı bir sinyal kesme gibi bir şekilde çalışır. O yüzden PWM fana ver elektriği, anakart şöyle çalış desin ve olay tamam. Ama 3 pin fan direkt aldığı elektrik kadar RPM sağlar. Dediğim gibi lütfen yanlış bilgiler ile insanlara önerme yapmayın.
Evet, 3 pin ile PWM fanın farkını bilmediği gibi bir de üzerine saçma bir sekilde aman işlemci soketine takmayın diyen biri.
2 kuruşluk port için bizlerin cebinden 500 TL fazla alan bir sistem ve o demek ki sana göre değilmiş para ver diyen bir insan. Daha bir şey söylemiyorum ve forumdan çıkıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamam forumdan çıkıp gidebilirsin, senin gibiler olmasa da olur. Gelmiş tereciye tere satma derdindesin, üstüne de "Ayranı yok içmeye, atla gider..." kafasında 1500 liralık anakart özellikleri isteyip 500 lira bütçemde niye yok diye söyleniyorsun. PWM'le alakalı iki şey öğrenmişsin -ki onları da yanlış öğrenmişsin- gelmiş burada o yarısı yanlış bilgi kırıntıcıklarıyla Amerika'yı yeniden keşfetme derdine düşmüşsün. Sana yardım edenleri de beğenmiyorsun ya, her şey müstehak sana.
Bu arada anakartlardan gram anlamadığın da apaçık ortada, zira o sadece 2 fan portuna 500 lira dediğin anakarttaki en önemsiz ek özellik ekstra fan port sayısı zaten.

Geri
Yukarı