Anakart Vidası Sökülmüyor

reytan

Decapat
Yeni anakart aldim fakat sonuncu vida bir türlü çıkmadı ve yalama oldu. Bende havyayla kenarını eritip plastigini çıkarayım dedim o da olmadi. Lastikle vidayi da sökmeyi denedim olmadı. Arkadaş bu ASUS nasıl vida sıkıyor böyle.
Yardimlarinizi bekliyorum.

20200513_200126.jpg

20200513_200126.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
AM4 soketli anakartlarda fan alanı vidalarını nasıl sıkıyorlarsa gerçekten gevşetmek zor oluyor. Sanırım fabrikadaki en kaslı elemana sıktırıyorlar. Plastiği eritmesen iyi olurmuş ama... Eğer acil bir durumun yoksa ürünü servise yollamanı tavsiye ederim bırak onlar uğraşsın. Tabi bu eritmeden sonra garantiden çıkmadıysa

Vida gevşetici spreyler var, isterseniz bu spreyleri satın alarak kullanın işe yarayacaktır. Ancak gördüğüm kadarıyla işlemci fanı tutucusunu sökmeye çalışıyorsunuz. İşlemci fanınız yeni bir fan ise o tutucuyu sökmenize gerek yok. Zaten görünen tokasından işlemci fanını takıyorsunuz.

Amd nin kendi stok sogutucusunu takmak için sökülmesi lazim. Yag döktüm vidaya bakalim ne olacak. Sanki vidayi plastige yapıştırmış adamlar. Diğer 3 vidada cok kolay çıkmadı ama bu sonuncu vida berbat çıktı

Vidanın ağzına tam oturacak bir tornavidayla, anakartın arkasına elinizle destek olacak şekilde vidaya iyice bastırarak ve gerekirse sıkma açma yönlerinde haraketler halinde sökün. Yani sağa sola küçük hareketler ve baskı uygulayarak. Bu işlem sırasında anakarta zarar vermeyin diyeceğim ama sanırım bunun için bu işleme gerek yok, onu yapmışsınız zaten. Erittiğiniz plastik aksam ileride donanım değişikliğinde ihtiyaç duyulabilecek bir parça. Sağlık olsun buradan sonrasında özenli olun.

Amd nin kendi stok sogutucusunu takmak için sökülmesi lazim. Yag döktüm vidaya bakalim ne olacak. Sanki vidayi plastige yapıştırmış adamlar. Diğer 3 vidada cok kolay çıkmadı ama bu sonuncu vida berbat çıktı

Bende de AMD ryzen 7 2700X stok soğutucu bulunuyor ancak görülen kısımları sökmeye gerek yok. Zaten çengelli bir sisteme sahip, çengelleri gererek çıkartmaya çalıştığınız parçanın tokalarına geçiriliyor. Sanırım farklı bir soğutucu var sizde. Yağ pek etki etmeyebilir ancak yine de deneyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı