Anakart Wi-Fi 6 ile modem Wi-Fi 6 ne işe yarar?

LauraWells

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Kablolu kullanmayacaksan Wi-Fi 6 çok iyi bir teknoloji.

Evde bir bilgisayarda Wi-Fi 6 kullanıyoruz. Ping bir gram zıplama yapmıyor. LoL Türkiye sunucusunda sabit 13 ms alıyoruz.

Arada bir duvar var router ile.
Wifi 6 destekli bir anakartım olmasa peki direkt Wifi 6 modemi alsam performans aynı mı olacaktır? (Kablolu)

Kabloluda Wi-Fi'nin standardı önemli değil.
Ethernet kartınız kablonuz ve modemin çıkış portları önemli bunların hepsi Gbps destekli ise sorun olmaz.
Şuan 25 mb download 5 mb upload alıyorum. Yakında fiber gelecek ve ping düşüşü ve net stabil olur mu kablolu ile? Kablosuz olarak avantajı nedir bir de?

Şu an 25 MB download 5 MB upload alıyorum. Yakında fiber gelecek ve ping düşüşü ve net stabil olur mu kablolu ile? Kablosuz olarak avantajı nedir bir de?

Fiber gelecekse tabii ki ping düşer ama ne tip fiber gelecek?
Kablosuzun avantajı kablo çekmeden kullanabilme başka bir avantajı yok dez avantajı çok.

Kablolu kullanma imkanın varsa tabii ki kablolu kullan.

İnternet hattın belli bir hızın altındaysa örneğin 32 mbps internet kullanıyorsan Wi-fi 6 modemi boşuna satın almış olursun.

1 Gbps gibi üst hızlarda internet hattı sahipleri ancak ihtiyaç duyar 802.11ax teknolojisine.

Örneğin 802.11n teknolojisi 300 mbps kadar hız destekliyor. Standart ucuz piyasa modemleri bu şekilde. eğer 300 mbps üzeri bir internet hizmeti alıyorsan 802.11ac ya da ax alman gerekir. İnternet hızın bunun altındaysa boşuna satın almış olursun.

Wi-fi hızının, kablolu hıza yaklaştırılmasında en büyük iş antenlerdedir. Örneğin Asus PCE-AC88 model 4 antenli wifi 5 adaptörü, yine aynı markanın 2 antenli wifi 6 adaptöründen çok daha yüksek hız elde ediyor. Yani Wi-fi ile ethernet hızlarına yaklaşma konusunda en önemli etken anten.

Anakartım Wi-Fi-6 Destekli, 7M uzak olduğum modeme 50Mbps fiber paketin sonuçları:
1619822940126.png

Yeni konular

Geri
Yukarı