Anakarta RGB fan nasıl bağlanır?

• Konuyu başlatan Zue
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 789

Zue

Hectopat
Daha fazla  
Selamünaleyküm yeni kasa sipariş verdim ama RGB ve fan girişlerini bulamadım. Şu an fanlarda dönmüyor kasanın. Anakartimin modeli H310M Pro VD Plus.

Dosya Ekleri

• 20230119_125655.jpg
    20230119_125655.jpg
    167,4 KB · Görüntüleme: 72
  • 20230119_125621.jpg
    20230119_125621.jpg
    181,8 KB · Görüntüleme: 56
Selamünaleyküm yeni kasa sipariş verdim ama RGB ve fan girişlerini bulamadım. Şu an fanlarda dönmüyor kasanın. Anakartimin modeli H310M Pro VD Plus.
İyi günler. 4 pin olan fanın dönmesi için gerekli gücü sağlıyor. Anakartınızdaki CHA_FAN slotuna bağlayın.

3 pin +1 boşluk olan ARGB kablosu. Fanın ışıklarının yanmasını sağlıyor. Düz 3 pin olan ARGB kablosunun eski Gigabyte anakartlar için olan versiyonu. Ve maalesef anakartınızda ARGB portu bulunmuyor. Fanların yalnızca dönmesini sağlayabilirsiniz o anakartla. Aydınlatması için kontrolcü almanız lazım.

İyi günler. 4 pin olan fanın dönmesi için gerekli gücü sağlıyor. Anakartınızdaki CHA_FAN slotuna bağlayın.

3 pin +1 boşluk olan ARGB kablosu. Fanın ışıklarının yanmasını sağlıyor. Düz 3 pin olan ARGB kablosunun eski Gigabyte anakartlar için olan versiyonu. Ve maalesef anakartınızda ARGB portu bulunmuyor. Fanların yalnızca dönmesini sağlayabilirsiniz o anakartla. Aydınlatması için kontrolcü almanız lazım.

Anladım. Bu kasayı iade edeyim o zaman. Bana anakartıma göre RGB'li kasa atabilir misiniz varsa?

Anladım. Bu kasayı iade edeyim o zaman. Bana anakartıma göre RGB'li kasa atabilir misiniz varsa?
Öncelikle RGB ve ARGB diye ikiye ayrıldığını öğrenmeniz lazım. RGB 12V olur ve şerit her seferinde tek bir renk yanabilir. ARGB ise 5V olur ve her LED ayrı ayrı kontrol edilebilip farklı renk yapılabilir.

1674123440277.png

Sizin sorununuz kasada değil anakartta. anakartınızda ne 5V ARGB ne de 12V RGB soketi bulunmakta. Tavsiyem kasayı iade etmek yerine (Model belirtin lütfen) ARGB kontrolcü almanız.

Öncelikle RGB ve ARGB diye ikiye ayrıldığını öğrenmeniz lazım. RGB 12v olur ve şerit her seferinde tek bir renk yanabilir. ARGB ise 5V olur ve her LED ayrı ayrı kontrol edilebilip farklı renk yapılabilir.

Eki Görüntüle 1637793

Sizin sorununuz kasada değil anakartta. Anakartınızda ne 5V ARGB ne de 12v RGB soketi bulunmakta. Tavsiyem kasayı iade etmek yerine (model belirtin lütfen) ARGB.

GAMEFORCE Cold 4x120mm Rainbow Fanlı Oyuncu Kasası Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL aldığım kasa bu.

SYS_FAN olan yere mi takmam lazım?

.

Dosya Ekleri

• 20230119_133010.jpg
    20230119_133010.jpg
    131,9 KB · Görüntüleme: 36
SYS_FAN olan yere mi takmam lazım?
Evet. CHA_Fan ve SYS_Fan aynı şeyler.

Aldığınız kasa iyi bir şeye benzemiyor. İade etmeden önce konu açıp aldığınız kasayı belirtin. Forumdakiler yardımcı olacaktır aynı fiyata daha iyisi varsa iade edip onu alırsınız.
Ama dediğim gibi aydınlatma sorunu anakartınızdan kaynaklı. Kontrolcüye ihtiyacınız var. İçerisinde dahili kontrolcüyle gelen kasalara bakabilirsiniz.

Evet. CHA_FAN ve SYS_FAN aynı şeyler.

Aldığınız kasa iyi bir şeye benzemiyor. İade etmeden önce konu açıp aldığınız kasayı belirtin. Forumdakiler yardımcı olacaktır aynı fiyata daha iyisi varsa iade edip onu alırsınız.
Ama dediğim gibi aydınlatma sorunu anakartınızdan kaynaklı. Kontrolcüye ihtiyacınız var. İçerisinde dahili kontrolcüyle gelen kasalara bakabilirsiniz.

Takmaya çalıştım da takılmadı. En iyisi dediğinizi yapmak.

Takmaya çalıştım da takılmadı. En iyisi dediğinizi yapmak.
Evet yanlış bilgi vermişim çünkü. Muhtemelen çoklayıcıya bağlamışlar. Fandan çıkan birden fazla güç ve aydınlatma kablolarını tek bir kablo yapmak için. Elinizdeki 4 pin olan yanlış kablo. Fandan gelen 4 pin kablo Sys_FAN'a uyacaktır. Ama dediğim gibi önce kasanız için forumdan bilgi almanızı öneririm.

Geri
Yukarı